Korzyści z zakupu stacji roboczych dla SOLIDWORKS u DPS Software
13 / 11 / 2024
Kolejny prelegent i wystawca DPS FORUM 2019 to nowoczesna firma techniczna specjalizująca się w rozwiązaniach z zakresu robotyki przemysłowej, Dentec z Warszawy. Rozmawialiśmy ze współwłaścicielem firmy Łukaszem Gębalą, który opowiedział nam o firmie i szczegółach uczestnictwa w konferencji.
Jak i kiedy powstała firma Dentec?
Działalność rozpoczęliśmy w 2016 roku. Zaczynaliśmy od sprzedaży przyssawek oraz komponentów do budowy chwytaków niemieckiej marki FIPA. Niedługo później zostaliśmy wyłącznym przedstawicielem FIPA w Polsce. Z uwagi na nasze wykształcenie oraz zamiłowanie do automatyki i robotyki już po roku działalności pojawiły się pierwsze projekty chwytaków. W kolejnych latach rozszerzyliśmy zakres naszych usług o projektowanie kompletnych stacji zautomatyzowanych oraz integrację robotów przemysłowych i współpracujących.
Dostarczacie swoim klientom komponenty FIPA, ale też realizujecie projekty gotowych rozwiązań. Czy możecie podać kilka przykładów takich projektów?
Z uwagi na branżę w jakiej się specjalizujemy, najwięcej projektów jest związanych z obsługą procesu produkcji części z tworzyw sztucznych. Najczęściej jest to integracja robota 6-osiowego (np. FANUC, ABB, KUKA) z wtryskarką w aplikacjach związanych z precyzyjnym podawaniem metalowych insertów do gniazd formy. Ponadto w dalszym ciągu realizujemy projekty chwytaków do odbioru i pakowania detali, stacje odcinanie wlewek, stacje półautomatyczne do etykietowania, montażu, inspekcji wizyjnej itp. Od tego roku mamy w ofercie również roboty współpracujące.
W codziennej pracy korzystacie z szerokiej gamy oprogramowania od SOLIDWORKS. Poza podstawowym programem, wykorzystujecie rozwiązania takie jak Visualize czy Composer. W jaki sposób usprawniają pracę Waszej firmy?
Tak naprawdę od pomysłu koncepcyjnego, zamodelowanego „na szybko”, poprzez finalny projekt złożenia konstrukcji, sprawdzenie występowania kolizji w trakcie ruchu mechanizmów, przygotowanie obróbki poszczególnych części a następnie wykonanie dokumentacji, czy w kolejnym etapie, materiałów promocyjnych ciągle jesteśmy związani z oprogramowaniem SOLIDWORKS.
To bardzo wygodne, gdy wszystkie wyżej wymienione etapy można realizować przy użyciu jednego oprogramowania, pracując zasadniczo z jednym rodzajem rozszerzeń czy bardzo zbliżonym do siebie interfejsem. Z całą pewnością przyspiesza to zarówno codzienną pracę, jak i wdrażanie kolejnych osób do pracy przy naszych projektach.
W swojej ofercie macie rewolucyjny produkt, 7-osiowego robota współpracującego Panda, stworzonego przez niemiecką firmę Franka Emika, który zaprezentujecie na DPS FORUM. Jakie są możliwości tego robota i do czego może być wykorzystywany?
Jednostka Panda o masie zaledwie 18,5kg oraz udźwigu 3kg i zasięgu 850mm jest faktycznie wyposażona w aż 7 osi. Dzięki dodatkowej osi (zazwyczaj spotykamy roboty 6 osiowe) ramię robotyczne ma więcej stopni swobody i tym samym daje więcej możliwości orientacji robota w przestrzeni. Pomimo dodania dodatkowego napędu robot zachowuje powtarzalność dojazdu na pozycję poniżej 0,1mm. Dodatkowo, w każdej z 7 osi znajdziemy precyzyjne sensory momentu, które pozwalają robotowi precyzyjnie zmierzyć oddziałujące siły zewnętrzne już od poziomu 2-3N.
Rewolucja przejawia się również w warstwie programowej. Robot jest też w odróżnieniu od konkurencji programowany z poziomu przeglądarki internetowej, a uczenie pozycji odbywa się poprzez doprowadzenie robota do punktu. Programowanie robota jest niezwykle intuicyjne, bowiem jest realizowane poprzez przeciąganie kolejnych bloków funkcyjnych (aplikacji) i następnie ich parametryzowanie. Obsługa robota jest na tyle prosta, że osoba bez doświadczenia w pracy z robotami jest w stanie samodzielnie tworzyć programy już po 15-minutowym wprowadzeniu. Oczywiście producenci nie zapomnieli również o zaawansowanych użytkownikach, którzy mają możliwość tworzenia własnych aplikacji w języku linguafranca lub poprzez integrację robota ze środowiskiem ROS (ang. Robot Operating System).
To co jednak wyróżnia cobota od Franka Emika to możliwość wykorzystywania “zmysłu dotyku” do wielu aplikacji, w których pozostałe roboty bez dodatkowego oprzyrządowania nie są w stanie sobie poradzić. Robot Panda w prosty sposób może zważyć przenoszone detale czy zadać odpowiednią siłę (z dokładnością do 0,05N) i moment obrotowy lub też kontynuować ruch aż do momentu wykrycia odpowiednio zdefiniowanej siły oporu. Dzięki tej funkcji cobot bez problemu poradzi sobie z insertowaniem, testami PCB, wkręcaniem śrub (z kontrolą momentu), precyzyjnym montażem delikatnych detali, polerowaniem, pobieraniem i odkładaniem ze stosów o zmiennych wysokościach oraz wieloma innymi zadaniami.
Bardzo popularną funkcją jest również aplikacja pozwalająca na interakcję z użytkownikiem – poza tradycyjną wymianą sygnałów poprzez cyfrowe wejścia/wyjścia oraz protokoły sieciowe, użytkownik może po prostu klepnąć robota w ramię, aby np. wyzwolić kolejny krok programu. Dzięki sensorom momentu robot wspomaga również ruch podczas prowadzenia ręcznego przez operatora. Ta funkcja sprawia, że podczas programowania można odnieść wrażenie, że robot sam podąża za naszą ręką.
Podczas DPS FORUM opowiecie o bardzo ciekawym temacie współpracy inżynierów w środowisku SOLIDWORKS CAD, CAM oraz PDM. Jakie zagadnienia poruszycie?
W trakcie konferencji chcielibyśmy zaprezentować, jak poradziliśmy sobie z integracją poszczególnych etapów procesu projektowania urządzenia z wykorzystaniem narzędzi SOLIDWORKS. Pokażemy jaką drogę przebywają nasze projekty od pierwszego pomysłu do gotowego urządzenia wyjeżdżającego do klienta. Serdecznie zapraszamy na konferencję oraz na naszą prezentację i stoisko.
Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia na DPS FORUM 2019.
Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.
Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
Skontaktuj się z nami