Petros (Piotr) Psyllos

Elektronik, programista, freelancer,
popularyzator nauki

Petros Psyllos dziedzinami technicznymi interesuje się od szóstego roku życia. Będąc w I klasie szkoły podstawowej konstruował różne urządzenia, wzorując się na istniejących rozwiązaniach codziennego użytku. W III klasie szkoły podstawowej zainteresował się elektroniką. Składał zestawy do samodzielnego montażu, konstruował układy elektroniczne. Pierwsze całkowicie samodzielne konstrukcje elektroniczne stworzył w VI klasie.

W gimnazjum Petros postanowił połączyć zainteresowania elektroniczne z informatyką. Nauczył się programowania mikrokontrolerów. Testem ówczesnych umiejętności było zaprojektowanie makiety skrzyżowania drogowego, wykorzystywanej na lekcjach techniki.

Petros (Piotr) Psyllos

W latach 2010 - 2014 Petros uczęszczał do Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku, gdzie uczył się na profilu elektronicznym. Wciąż rozwijał swoje zainteresowania elektroniką cyfrową, analogową i informatyką. W tym okresie powstały projekty takie, jak system sterowania urządzeniami elektrycznymi przy pomocy fal mózgowych alfa i rękawica wspomagająca komunikację osób niemych. Pracował też nad eksperymentalnymi układami analogowo-cyfrowymi i budował prototypy różnych urządzeń.

Był założycielem Koła Wsparcia Technicznego Człowieka, w ramach którego pracowano nad urządzeniami dla osób niepełnosprawnych, np. nad zdalnie sterowanym samochodem dla dzieci z niedowładem kończyn. Dwukrotnie wygrał Olimpiadę Innowacji Technicznych i zdobył m.in. złoty medal na targach innowacji w Brukseli.

Petros aktualnie studiuje Informatykę na Politechnice Białostockiej w trybie Indywidualnego Toku Studiów (studia magisterskie). Na początku 2018 roku został inżynierem. Dzięki platformie Hub of Talents, założył firmę Psyllosoft sp. z o. o. Firma aktualnie zajmuje się głównie pracami badawczymi związanymi z AI.

Zainteresowania Petrosa to szeroko rozumiana elektronika i informatyka, w tym m.in. sztuczna inteligencja, robotyka, inżynieria biomedyczna, biometria i Internet Rzeczy. Tworzy urządzenia, które z założenia mają służyć drugiemu człowiekowi. Popularyzuje wiedzę naukową m.in. poprzez prowadzenie programów TV o wynalazkach, innowacjach i startupach. Na swoim koncie ma szereg prestiżowych polskich i międzynarodowych nagród, a przez amerykańskiego Forbesa został uznany za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów poniżej 30. roku życia.

Powrót