pixel 5 powodów, aby zacząć używać SOLIDWORKS MBD - DPS Software

14 / 08 / 2016

DPS Software

5 powodów, aby zacząć używać SOLIDWORKS MBD

Jesteśmy przyzwyczajeni do rysunków 2D. Są używane od setek lat i nadal działają. Dlaczego zatem zawracać sobie głowę Model Based Definition (MBD)? Co nam daje oprogramowanie SOLIDWORKS MBD? Jakie są korzyści z jego używania?  Poniżej przedstawiamy pięć powodów.

MBD automatyzuje wytwarzanie z wykorzystaniem odczytu danych produktu i wytwarzania (PMI)

Oprogramowanie CAM wczytuje modele CAD w celu wygenerowania kodu NC. Jednak takie informacje jak tolerancje wymiarów, czy wykończenie powierzchni zazwyczaj są umieszczane na rysunkach 2D. Programy CAM nie potrafią wczytać danych z rysunków, więc muszą one być wprowadzane do programu ręcznie. Wpływa to na spowolnienie procesu i możliwość wystąpienia błędów.

Dzięki MBD, informacje te mogą być automatycznie wczytane z modelu 3D. Wymiary geometryczne i tolerancje naniesione na model mogą być również wykorzystane automatycznie przy kontroli wyrobu z użyciem współrzędnościowych maszyn pomiarowych.

Jak wykazały badania, użycie Model Based Definition pozwala na zredukowanie czasu o ponad 60% w porównaniu z komunikacją opartą o rysunki 2D.

MBD poprawia efektywność komunikacji technicznej

Żyjemy w trójwymiarowym świecie, dlatego 3D jest dla nas intuicyjne. W tradycyjnym procesie komunikacji technicznej musimy rzutować obiekty 3D na płaszczyznę. Następnie, ktoś kto chce rysunki zinterpretować, musi w wyobraźni stworzyć z płaskich rysunków model 3D. Wymaga to nie tylko sprawności i doświadczenia w posługiwaniu się rysunku technicznym, ale może też prowadzić do niejasności.

Im bardziej skomplikowany model, tym trudniej odczytać go z rysunku. MBD pozwala na prezentację geometrii w 3D, minimalizując wysiłek potrzebny na wyobrażenie sobie modelu i obniżając szansę na nieporozumienia. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość podświetlania elementów geometrii, po kliknięciu w powiązane z nimi adnotacje.

Oprogramowanie SOLIDWORKS MBD poprawia jakość gotowego wyrobu

Wykorzystanie Model Based Definition znacząco podnosi jakość wykonywanych części, w porównaniu z komunikacją opartą na 2D. Wyeliminowanie błędów w adnotacjach pozwala na redukcję ilości wad w produkowanych wyrobach. Przekłada się to bezpośrednio na większy zysk i krótszy czas produkcji.

Teoretycznie, perfekcyjnie przygotowany rysunek 2D będzie zawierał te same informacje. W praktyce, bardzo często zdarza się, że rysunki nie pasują do modeli 3D. Dzieje się tak, gdy przykładowo projekt został zmieniony, a zapomniano o aktualizacji dokumentacji. Dlaczego, zamiast tworzenia idealnego rysunku, nie umieścić go na modelu?

MBD pozwala wyprzedzić konkurencję na rynku

Coraz więcej firm na świecie zaczyna używać MBD. Wykorzystanie MBD przez największe instytucje na świecie, jak np. Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych, General Electric, czy JEITA, wymusza na ich dostawcach wdrożenie takiego oprogramowania. Aby pozostać konkurencyjnym na rynku i zdobywać jak najwięcej zleceń, producenci muszą czerpać od największych i poszukiwać nowych rozwiązań .

SOLIDWORKS MBD pozwala w pełni wykorzystać potencjał innowacyjnych technologii

Żyjemy w czasach, w których doświadczamy ciągłego rozwoju nowoczesnych technologii, takich jak druk 3D, sensory, sztuczna inteligencja, czy technologie w chmurze. Oprogramowanie SOLIDWORKS MBD pozwala wykorzystać ich potencjał. Dzięki drukarkom 3D możemy łatwo wydrukować modele 3D CAD, ale wydrukowanie obiektu z rysunku 2D jest niemożliwe. Wydruki trzeba potem skontrolować pod względem wymiarów i tolerancji. Tworzenie dokumentacji płaskiej jedynie po to, aby wykorzystać te informacje do kontroli produktów mija się z celem.

Poza wymienionymi korzyściami, SOLIDWORKS MBD pozwala również zredukować ilość dokumentacji papierowej, usprawnić przepływ informacji i poprawić satysfakcję z pracy. Aby dowiedzieć się więcej o programie, odwiedź stronę.

Źródło: http://www.engineersrule.com

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami