pixel Alphacam ożywia historię Wikingów - 5 osiowa obróbka skomplikowanych projektów - DPS Software

19 / 11 / 2020

DPS Software

Alphacam ożywia historię Wikingów - 5 osiowa obróbka skomplikowanych projektów

Oprogramowanie ALPHACAM odegrało główną rolę w wyjątkowym projekcie muzealnym pokazującym, jak żyli duńscy królowie około 1300 lat temu. Dzięki zaawansowanej obróbce oraz dużej dokładności (tolerancja +/- 0.3mm) udało się osiągnąć założone cele rekonstrukcyjne mebli wikingów.

Sala Królewska – część centrum archeologicznego Sagnlandet Lejre lub Lejre, Land of Legends – potrzebowała około 25 filarów, drzwi, stołów i ławek, aby wiernie odzwierciedlić wygląd mebli w tamtych czasach. Podwykonawca zajmujący się obróbką drewna, Bystrup Maskinsnedkeri, otrzymał zadanie reprodukcji mebli i ściśle współpracował z dystrybutorem ALPHACAM w Danii, Østjydsk CAD-CAM, aby mieć pewność, że gotowe produkty będą jak najbardziej zbliżone do autentycznych.

ALPHACAM w projektowaniu budynków

Lejre, Land of Legends to muzeum archeologiczne o powierzchni 106 akrów założone w 1964 roku w Lejre, niedaleko miasta Roskilde w Danii. Muzeum odtwarza typowe budynki wikingów przedstawiające warunki życia i technologie używane przez ludność, a także inne budynki od epoki kamienia do XIX wieku.

„Naszym celem jest umożliwienie naszym gościom zrozumienie minionego życia i architektury w oparciu o dobrze zbadane źródła archeologiczne, ikonograficzne i pisane. Dlatego bardzo ważne dla nas było, aby rekonstrukcja architektury i ornamentyki została wykonana dokładnie, z poszanowaniem oryginałów ” – mówi Lars Holten, dyrektor i dyrektor generalny Sagnlandet Lejre.

Oraz dodaje,  że „innowacyjne” zastosowanie ALPHACAM przez Bystrup Maskinsnedkeri umożliwiło osiągnięcie tych celów dzięki opłacalnej, zaawansowanej technologii grawerowania w drewnie wykonanej na nowoczesnych maszynach CNC oraz pracy rzeźbiarki Sanne Marie Seipelt, która ręcznie dopracowywała najmniejsze szczegóły. Elementy zostały przycięte do tolerancji +/- 0,3 mm, na maszynie CMS Ares i Fanuc Robodrill, poprzez obróbkę powierzchniową i pełne 5-osiowe strategie symultaniczne, przy użyciu ścieżek narzędzi zaprogramowanych i zweryfikowanych za pomocą ALPHACAM Ultimate.

ALPHACAM Ultimate

Główną atrakcją muzeum jest obecnie Sala Królewska z epoki Wikingów, która mierzy 61 metrów x 12 metrów i 10 metrów wysokości, a rekonstrukcja opiera się na największym budynku z duńskiej prehistorii wykopanym w 2009 roku. Ponad 150 drzew, między 130 i 210 lat zostały wykorzystane do pełnego projektu budowlanego. Były to drzewa „Navy Oak”, które król Danii nakazał zasadzić w 1809 r., po przejęciu przez Wielką Brytanię duńskiej marynarki w 1807 r., aby kraj mógł zbudować nową marynarkę wojenną. Ponieważ statki nie są już budowane z drewna, uznano, że drzewa będą idealne dla tej ostatniej fazy projektu Sagnlandet Lejre.

Oprócz szeregu mebli i ozdób w Sali Królewskiej, które zostały wycięte przy użyciu ścieżek narzędziowych wygenerowanych w ALPHACAM, oprogramowanie zostało również użyte do zaprogramowania grawerowania bardzo skomplikowanych projektów w czterech, świętych słupach, które wspierają dach. Każdy z filarów ma osiem metrów wysokości i jest ozdobiony złożonymi motywami z mitologii nordyckiej, przedstawiającymi nordyckich bogów Thora, Odyna, Freja i Freję.

Dekoracje zostały stworzone przez muzeum w oparciu o oryginalne projekty znalezione w grobach i wykopaliskach w Danii, Szwecji i Norwegii. Bystrup Maskinsnedkeri otrzymał je jako pliki STEP, które zostały zaimportowane do ALPHACAM. Frezowanie w drewnie odbyło się na głębokość 25 mm. Wybrane obszary zostały obrobione małymi frezami z czołem kulistym, które były niezbędne do uzyskania wysokiej szczegółowości detali.

ALPHACAM - Case Study Sagnlandet Lejre

Dyrektor zarządzający Bystrup Maskinsnedkeri Niels Bystrup pierwsze obróbki CNC przy pomocy ALPHACAM wykonał na maszynie CMS Ares 6018 około pięć lat temu. Rozszerzył możliwości swojego warsztatu o Fanuc Robodrill, który jest używany głównie do obróbki mniejszych elementów. Firma zajmuje się wszelkiego rodzaju obróbką CNC na zlecenie oraz rozwojem produktów schodów, drzwi i mebli z materiałów takich jak dąb, sosna, daglezja, jesion, buk, mahoń oraz MDF.

„Myślę, że filary i meble, które stworzyliśmy dla tego projektu, przetrwają 1000 lat – i jesteśmy zachwyceni i zaszczyceni, że mogliśmy być jego częścią” podsumowuje Niels Bystrup.

Sala Królewska, która została oficjalnie otwarta przez patrona Sagnlandet Lejre, Jej Królewskiej Mości Królową Małgorzatę II z Danii, niedawno zdobyła prestiżową nagrodę „Carpenter Award 2020” od Copenhagen Carpenters Guild.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami