pixel Alphacam - rewolucyjna technologia dla producentów mebli tapicerowanych - DPS Software

14 / 01 / 2020

DPS Software

Alphacam - rewolucyjna technologia dla producentów mebli tapicerowanych

„Myśli jak inżynier” – tak o programie Alphacam powiedział jeden z przedsiębiorców, używający tego rozwiązania od niemal ćwierćwiecza. Alphacam to popularny i wszechstronny system CAD/CAM dla maszyn CNC, pracujących w różnorodnych branżach, w tym w meblarstwie. Funkcjonalność oprogramowania, w tym nesting, doceniają w szczególności producenci mebli tapicerowanych.

Oprogramowanie Alphacam z powodzeniem jest używane w małych firmach, takich jak stolarnie czy niewielkie zakłady meblarskie, będąc jednocześnie dobrym rozwiązaniem dla dużych fabryk oraz masowej produkcji mebli.

Alphacam znany jest z bardzo precyzyjnego i wydajnego nestingu, czyli takiego ułożenia elementów na arkuszu, aby go jak najlepiej go wykorzystać. Funkcja ta jest niezwykle przydatna w meblarstwie, a w szczególności w produkcji mebli tapicerowanych, gdzie mamy do czynienia z częściami o różnorakich kształtach. Jeśli do tego dodamy funkcje Automation Managera umożliwiającego wsadowe przetwarzanie wielu elementów, trudno sobie wyobrazić narzędzie, które w tak dużym stopniu ułatwi pracę meblarzom.

Oszczędzaj czas i pieniądze dzięki Automation Manager Alphacam

Automation Manager znacznie usprawnia proces przygotowania nestingu. Prześledźmy krok po kroku, jak ten proces się odbywa. Gdy otrzymujemy zlecenie, definiujemy zapotrzebowanie na poszczególne elementy. Alphacam bardzo ułatwia nam pracę, ponieważ umożliwia zaimportowanie gotowego zapotrzebowania z informacjami, których elementów będziemy potrzebować i w jakiej ilości, aby móc zrealizować zlecenie.  Może być to lista, która pochodzi z systemu ERP, z systemu zamówień lub nawet z prostego arkusza Excel.

Po zaimportowaniu  listy za pomocą komendy „przetwórz zadanie”, dla każdego z elementów została założona obróbka i opracowane rozkroje na arkuszu, który był zdefiniowany w bazie arkuszy. Jest to efekt działania menedżera automatyzacji, który zaimportował pliki np. w formacie *DXF, do każdego z tych plików przypisał obróbkę oraz dobrał narzędzia zgodnie z tym, co zostało skonfigurowane.

Automation Manager ma wbudowane strategie obróbcze dla plików 2D oraz 3D, wynikające z geometrii, czyli w przypadku wiercenia, będziemy mieć odpowiednio dobrane wiertła do otworów na danym elemencie. Jeżeli będzie to obróbka z zewnątrz, dobrane są strategie do obróbki konturów, a jeżeli kieszenie, program dobierze strategie obróbki kieszeni wewnątrz tych elementów.

Kolejny krok to nałożenie na arkusz takiej liczby elementów, jaka będzie nam potrzebna, a program domyślnie obliczy, ile arkuszy wykorzystamy. Dla każdego z arkuszy otrzymamy wygenerowany automatycznie program sterujący na maszyny. Otrzymujemy także raporty, np. dotyczące wykorzystania danego arkusza, czy też informacje o czasie obróbki, ilości odpadu czy długości cięcia.

Program Alphacam w zależności od potrzeby wygeneruje nam także etykiety dla każdego z elementów albo grupy elementów. Przy pomocy oprogramowania Alphacam, kody sterujące do maszyn CNC przygotujemy zatem za pomocą kilku kliknięć. To ogromna oszczędność czasu i pieniędzy. W konwencjonalnym systemie CAM każdy plik musiałby być przetwarzany osobno przez wstawienie pliku, wyodrębnienie geometrii, zastosowanie strategii i ścieżek narzędzi, zapisanie pliku i kodu NC, a następnie wygenerowanie wymaganych raportów. Alphacam automatycznie może wykonywać tę powtarzalną, pracochłonną pracę.

Program jest wdrażany ze wszystkimi maszynami CNC do nestingu występującymi na polskim rynku, między innymi takimi jak: Biesse, Felder, Homag, IMA, Infotec, Kimla, Multicam, Polska Grupa CNC, SCM, Seron. Zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie pytania i pomożemy w doborze licencji oprogramowania Alphacam.

alphacam-menadzer-automatyzacji-dpstoday-automation-manager

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami