pixel Bolidy wyścigowe budowane przez studentów – obejrzyj film o młodych profesjonalistach - DPS Software

17 / 01 / 2017

DPS Software

Bolidy wyścigowe budowane przez studentów – obejrzyj film o młodych profesjonalistach

Tworzą od podstaw, czyli opracowują koncept, projektują i konstruują, profesjonalny bolid wyścigowy. Projekt rozpoczęli cztery lata temu – wtedy grupa młodych ludzi studiujących na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej usłyszała o Formula Student, prestiżowym cyklu zawodów skierowanym do studentów kierunków technicznych z całego świata. Sama budowa bolidu zaczęła się około dwa lata temu

Zespoły biorące udział w zawodach muszą samodzielnie zaprojektować i skonstruować prototyp bolidu, który weźmie udział w testach na torach Formuły 1, w tym na słynnym Silverstone w Wielkiej Brytanii. Projekty studentów są poddawane testom dynamicznym i statycznym, jak i oceniane pod kątem wytrzymałości i innowacyjności. Studenci muszą się też wcielić w przedstawicieli firmy planującej wejście na rynek motoryzacji – muszą przedstawić profesjonalne analizy finansów i produkcji czy badania rynku.

Bolid wyścigowy – od pomysłu do startu w wyścigach

Grupa pasjonatów motoryzacji z Politechniki Rzeszowskiej postanowiła podjąć wyzwanie i wziąć udział w konkursie. Założyli koło naukowe, stworzyli interdyscyplinarny zespół PRz Racing Team i przy wsparciu swojej uczelni, zarówno finansowym jak i merytorycznym, rozpoczęli prace nad projektem. Zespół studentów – pasjonatów pod okiem doświadczonej kadry zdobywał doświadczenie potrzebne do skonstruowania profesjonalnego bolidu.

Projekt bolidu wyścigowego zaprojektowanego przez PRz Racing Team w SOLIDWORKS

Grupa nie tylko pracowała nad projektem samego pojazdu, ale też pozyskiwała fundusze na jego realizację. Koszty są niemałe, obejmują wyposażenie laboratorium w sprzęt do obróbki, narzędzia warsztatowe,  zakup materiałów i produkcję elementów. Wsparcie zespołowi udziela ich macierzysta uczelnia, jak i sponsorzy. Dzięki DPS Software studenci korzystają z oprogramowania SOLIDWORKS EducationZaawansowane funkcje programu przydają się zwłaszcza podczas wykonywania testów i prób wytrzymałościowych.

Budowa bolidu wymaga olbrzymiej wiedzy i zaplecza badawczego

W wywiadzie dla DPSToday Bartosz Zborowski, jeden z założycieli Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student mówił: “Budowa bolidu eksploatowanego na granicy możliwości jest dużym wyzwaniem, w którym należy skupić uwagę nie tylko na maksymalizacji osiągów, ale także na bezpieczeństwie kierowcy i jego otoczenia. Każdy z elementów konstrukcji musi być dokładnie przemyślany, następnie zaprojektowany i przeanalizowany pod kątem wytrzymałości. (…)Ważnym aspektem są również dostępne rozwiązania technologiczne. Tego typu konstrukcje wymagają olbrzymiej wiedzy, ale również nowoczesnego zaplecza badawczego. Nie budujemy samochodu, którym będziemy jeździć po przysłowiowe bułki do sklepu, lecz pełnoprawny bolid wyścigowy, który musi odpowiednio zachowywać się na torze, aby nie zagrażać bezpieczeństwu kierowcy i widzów.”  

Członkowie PRz Racing podczas zawodów Student Formula Hungary 2016 (źródło: www.facebook.com/przracingteam/)

Studenci zadebiutowali ze swoim bolidem w 2015 roku na torze Silverstone. Od tego czasu biorą udział w licznych zawodach, m.in. w mistrzostwach Polski. W 2016 roku w Formula Student Hungary zajęli 5 miejsce w konkurencji Business Presentation. Bartosz Zborowski zaznacza, że bycie członkiem PRz Racing Team daje jego członkom znacznie więcej, niż tylko możliwość startu w prestiżowych zawodach. “Jest masa aspektów, które cenimy sobie w tym projekcie. Jednak myślimy, że najważniejszym z nich jest wytrwałość w dążeniu do celu. Projekt jest ogromnym przedsięwzięciem, w którym zdarzają się wzloty i upadki. Tworząc PRz Racing Team utworzyliśmy firmę, jednak z tą różnicą, że najważniejszym zyskiem była dla nas wiedza i doświadczenie. Jesteśmy przekonani, że po studiach prawdopodobnie zajęłoby nam to lata, a na przeważającej większości typowych stanowisk pracy, po prostu byłoby to niemożliwe.”

PRz Racing Team nie brakuje też humoru. 1 kwietnia, jako primaaprilisowy żart, napisali, że ich bolid został skradziony z warsztatu. Żart był tak przekonujący, że informowały o tym lokalna telewizja, radio i ogólnopolskie portale informacyjne.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o PRz Racing Team:

DPS Software wspiera uczniów i studentów w nauce i poszerzaniu swojej wiedzy, dostarczając oprogramowania CAD /CAD/PDM/PLM do uczelni wyższych, jednostek badawczych i szkół. Łącznie to ponad 100 instytucji. Firma współpracuje też z ponad 40 kołami naukowymi. Studenci otrzymują licencje 3D CAD SOLIDWORKS i CAM, mogą też nieodpłatnie uzyskać certyfikaty SOLIDWORKS. Dodatkowo DPS Software organizuje szkolenia dla młodych inżynierów na uczelniach i w centrach szkoleniowych.

– – –

Jeśli jesteś studentem lub planujesz założyć własny biznes, skontaktuj się z nami – kołom naukowym dostarczamy darmowe licencje SOLIDWORKS Education, młodzi przedsiębiorcy mogą z kolei aplikować o uzyskanie rocznej, komercyjnej licencji SOLIDWORKS.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami