pixel IMOLD for SOLIDWORKS – przyśpiesz projektowanie form wtryskowych. Kluczowe funkcje oprogramowania - DPS Software

19 / 05 / 2017

DPS Software

IMOLD for SOLIDWORKS – przyśpiesz projektowanie form wtryskowych. Kluczowe funkcje oprogramowania

IMOLD jest obecnie wiodącym narzędziem CAD, dedykowanym dla przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych. Nie ogranicza się tylko do prostego podziału gniazda na matrycę i stempel, ale pozwala na zaprojektowanie całej formy wraz z dodatkowym oprzyrządowaniem i dokumentacją. Dzięki bogatej gamie narzędzi, umożliwia wykonanie pełnego projektu formy wtryskowej w znajomym środowisku 3D CAD SOLIDWORKS. Unikalny schemat projektowania i niezawodne narzędzia zwiększają wydajność pracy, a baza elementów znormalizowanych pozwala znacznie skrócić czas projektowania.

Integracja ze środowiskiem SOLIDWORKS

Proces modelowania, paski narzędzi oraz operacje zostały zaprojektowane tak, aby usprawnić i uzupełnić projektowanie, nie ograniczając przy tym funkcjonalności rodzimego systemu. Interfejs graficzny użytkownika jest w pełni zintegrowany z powłoką systemu CAD, dzięki czemu nie opuszczamy znajomego środowiska.

IMOLD for SOLIDWORKS – narzędzia projektowania i schemat modelowania

Przygotowanie danych w IMOLD

Przygotowanie danych to seria zabiegów przygotowujących model wypraski od kątem technologicznym oraz dostosowujących go do środowiska IMOLD. Pojawiają się zaawansowane operacje, jak: analiza pochylenia i podział ścian, które stanowią idealne uzupełnienie i rozszerzenie swoich odpowiedników w SOLIDWORKS. Niezależnie od pierwotnej orientacji modelu, mamy możliwość redefinicji układu współrzędnych w szybki i elastyczny sposób w celu zapewnienia wydajniejszej pracy narzędzi IMOLD. Po czynnościach przygotowujących pozostaje zdefiniowanie nowego projektu oraz założeń wstępnych.

Podział gniazda

Podział gniazda na stempel i matrycę można wykonać trzema sposobami, w zależności od zagadnień technologicznych modelu:

 • W przypadku prostych wyprasek, nie wymagających suwaków i dodatkowych rdzeni formujących przydatna staje się funkcja Podział „One-Click”, która po jednym kliknięciu myszą dokonuje podziału gniazda wyszukując linie podziałowe na bazie pochyleń ścian w modelu wypraski.
 • Dla wyprasek o bardziej skomplikowanej geometrii, ale nadal standardowym podejściu modelowania, warto skorzystać z Kreatora podziału, który krok po kroku, przeprowadzi użytkownika przez wybór linii podziałowych, powierzchni stempla i matrycy, wypełnienie otworów, utworzenie powierzchni rozdzielającej oraz wkładki.
 • Jeśli model wymaga dokładnej analizy technologiczności i bardziej złożonej formy zawierającej suwaki, rdzenie formujące, podnośniki itp., należy przejść do konwencjonalnego schematu modelowania i wykorzystać wszystkie narzędzia, jakie dostarcza IMOLD, w celu osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku.

Projekt korpusu formy

Zdecydowanie jedno z najbardziej funkcjonalnych narzędzi IMOLD.  Jest to w pełni konfigurowalna biblioteka gotowych złożeń korpusów oferowanych przez znanych dostawców, m in.: HASCO, STRACK, DME. Dostępne są standardowe konfiguracje konstrukcyjne, które można modyfikować oraz rozbudowywać o dodatkowe płyty tworząc pożądane rozwiązanie. Dzięki dynamicznemu podglądowi można na bieżąco obserwować zmiany w konfiguracjach bez konieczności wykonywania złożenia na nowo.

Pracę nad wstawionym korpusem ułatwia przejrzysty system wyświetlania komponentów oraz prosty Menadżer widoku. Pozwala to na swobodną pracę bez ręcznego ukrywania lub wygaszania komponentów, co znacznie przyspiesza pracę, szczególnie przy dużych złożeniach. Dostępna jest biblioteka rodzimego przedsiębiorstwa FCPK Bytów, zbiór typowych elementów form wtryskowych oraz tłoczników. Biblioteka jest całkowicie zintegrowana z SOLIDWORKS.

Zasilanie i chłodzenie

Projektant zasilania jest modułem odpowiedzialnym za wstawianie wlewów i tworzenie kanałów doprowadzających. Dostępna jest seria standardowych geometrii wlewów oraz przekrojów i ścieżek kanałów. Projektant chłodzenia służy to tworzenia kanałów chłodzących w przestrzeni formy za pomocą prostego kreatora bazującego na parametrach współrzędnościowych.

IMOLD EDM

IMOLD EDM jest to całkowicie odrębny pakiet poświęcony projektowaniu elektrod do drążarek EDM na podstawie dostarczonych modeli gniazd formujących lub projektów bezpośrednio z IMOLD. Projektant elektrodyMenadżer elektrod oraz Zaawansowane narzędzia powierzchni to zbiór funkcji pozwalający na zaprojektowanie dowolnego zestawu elektrod, zarządzania nim oraz automatycznego generowania dokumentacji.

Tworzenie dokumentacji

Zarówno IMOLD jak i EDM zaopatrzone są w narzędzia rysunkowe, automatyzujące proces tworzenia dokumentacji 2D. IMOLD pozwala na automatyczne generowanie dwóch rodzajów dokumentacji:

 • Rysunek złożenia formy
 • Rysunki wykonawcze elementów korpusu.

Rysunki w IMOLD EDM dzielą się również na dwie kategorie. Są to:

 • Raport elektrod – zawierający położenia elektrod w środowisku pracy
 • Rysunki szczegółowe elektrod – wymiary gabarytowe i informacje o elektrodach

SOLIDWORKS Plastics jako uzupełnienie dla IMOLD

Nieodzowną częścią projektowania w systemach CAD jest zdecydowanie symulacja. Na każdym etapie projektowania produktów z tworzyw wielkocząsteczkowych pozwala ona na optymalizację modelu pod kątem technologii produkcji. SOLIDWORKS Plastics to symulacja procesów zachodzących podczas wtrysku tworzyw sztucznych, która pozwala na przewidzenie powstawania wad produkcyjnych w wypraskach. Można dzięki temu szybko sprawdzić technologiczną możliwość wykonania części z tworzyw sztucznych podczas projektowania, aby wyeliminować kosztowne poprawki, podnieść jakość wypraski i przyspieszyć czas dostarczenia produktu na rynek.

Targi Plastpol 2017 to doskonała okazja do zapoznania się z oprogramowaniem

W dniach 23-26 maja 2017 w Kielcach odbywają się XXI Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy (Plastpol 2017). Podczas czterech targowych dni na stoisku nr 104 w hali A będziemy prezentować oprogramowanie i odpowiadać na pytania odwiedzających. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

  Kreator oferty

  Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

  Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
  Skontaktuj się z nami