pixel Programy do zarządzania dokumentacją techniczną a współpraca

15 / 10 / 2023

SEO FEB

Jak programy do zarządzania dokumentacją techniczną mogą usprawnić współpracę?

Korzystanie z programów do zarządzania dokumentacją techniczną produktu to bardzo duże udogodnienie. Które z nich są godne uwagi inżynierów oraz firm zajmujących się wytwarzaniem kolejnych produktów i towarów? 

Jednym z najlepszych jest oprogramowanie SOLIDWORKS PDM (Product Data Management), występujące w dwóch podstawowych formach: Standard oraz Professional. To wysokiej klasy narzędzia usprawniające nie tylko zarządzanie dokumentacją techniczną, ale też wspomaganie pracy grupowej i komunikacji w całym przedsiębiorstwie.

Co oferuje oprogramowanie SOLIDWORKS PDM?

SOLIDWORKS PDM jest kompleksowym narzędziem do przechowywania niezbędnych plików projektowych wraz z kontrolą i archiwizacją poprzednich wersji. Program pełni funkcję innowacyjnego dysku sieciowego połączonego z elektronicznym systemem obiegu dokumentacji w firmie. Użytkownicy otrzymują bardzo szybki dostęp do zgromadzonych plików i mogą nimi zarządzać w swobodny sposób. Co więcej, zarządzanie elektronicznym obiegiem dokumentacji z programem SOLIDWORKS PDM spełnia standardy ISO 9001.

Oprogramowanie SOLIDWORKS PDM charakteryzuje się następującymi cechami:

 • przechowywanie projektów i dokumentacji technicznej w scentralizowanej i w pełni bezpiecznej przestrzeni,
 • udostępnianie zasobów wybranym pracownikom z koniecznością autoryzacji,
 • możliwość współużytkowania dokumentacji przez wiele osób,
 • zarządzanie plikami z różnych systemów CAD,
 • zarządzanie plikami okołoprojektowymi z pakietu Microsoft Office, plikami graficznymi, PDF
 • automatyzacja pracy (m.in. elektroniczny obieg dokumentów i integracja z ERP),
 • udostępnianie plików między oddziałami w różnych lokalizacjach,
 • integracja z eksploratorem Windows zapewnia dostęp do plików bez dedykowanych przeglądarek.

Oprogramowanie sprawi, że współpraca między poszczególnymi pracownikami stanie się efektywniejsza, a w firmie nie będzie dochodziło do żadnych niepotrzebnych opóźnień lub też nieprawidłowości i niedomówień. Elektroniczny obieg dokumentów na terenie danej firmy stanie się łatwiejszy i znacznie przyspieszony. Konstruktorzy będą mogli bezproblemowo wymieniać się najważniejszymi informacjami i tworzyć nowe projekty na bazie poprzednich.

Wymagania sprzętowe SOLIDWORKS PDM

W przypadku oprogramowania SOLIDWORKS PDM wyróżnia się dwa zestawy wymagań sprzętowych – oddzielne dla serwera i klienta (użytkownika końcowego). 

Wymagania sprzętowe serwera SOLIDWORKS PDM

 • Minimalna wersja systemu: System Windows Server 2016 (64-bitowy)
 • Minimalna ilość pamięci operacyjnej: 8 GB pamięci RAM
 • Minimalna pojemność dysku: 50 GB wolnego miejsca na dysku twardym
 •  Procesor Intel lub AMD

Wymagania sprzętowe użytkownika SOLIDWORKS PDM

 • Minimalna ilość pamięci operacyjnej: 8 GB pamięci RAM
 • Minimalna pojemność dysku: 10 GB wolnego miejsca na dysku twardym
 • System operacyjny Windows 10 lub 11 (64-bitowy)

SOLIDWORKS PDM Professional – czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Cała uwaga potencjalnych użytkowników powinna być skupiona na oprogramowaniu SOLIDWORKS PDM Professional, ponieważ jest to bardziej zaawansowana i rozbudowana forma programu do zarządzania dokumentacją techniczną niż SOLIDWORKS PDM Standard

W przeciwieństwie do standardowej wersji programu SOLIDWORKS PDM Professional nie ogranicza liczby stanów toku prac do 10. Co więcej, umożliwia korzystanie z opcji równoległych zatwierdzeń, dostęp do plików przez przeglądarkę internetową czy też wykorzystywanie szablonów i przeszukiwanie zawartości plików. Wersja Professional pozwala też przygotować zautomatyzowane zadania, a nawet udostępnia dedykowane API. Na uwagę zasługuje również możliwość generowania raportów. Wszystko wskazuje na to, że wersja Professional zdecydowanie przewyższa w użyteczności wersję Standard.

Co można zyskać przez korzystanie z programów do zarządzania dokumentacją techniczną?

Decydując się na wdrożenie oprogramowania SOLIDWORKS Professional PDM inwestuje się m.in. w skrócenie czasu projektowania (możliwość użycia istniejących elementów), automatyzowanie działań projektowych i archiwizacyjnych oraz szybsze wejście produktów na wybrany rynek. Dodatkowo program zmniejsza ryzyko popełniania błędów, a to ze względu na stosowanie regularnych rewizji. To ogromna rewolucja dla firm zajmujących się tworzeniem produktów i zarządzaniem dokumentacją techniczną, które chcą też ułatwić komunikację między pracownikami i zwiększyć efektywność pracy grupowej. 

Dzięki oprogramowaniu SOLIDWORKS PDM każdy konstruktor będzie wiedział, w którym momencie zaszły ostatnie zmiany w analizowanym dokumencie i czy pracuje na jego aktualnej wersji. Oprogramowanie wyróżnia się też intuicyjnym interfejsem i jest dedykowane praktycznie dla każdego działu w prowadzonym przedsiębiorstwie. Jego podstawowym zadaniem jest wprowadzenie porządku w dokumentacji technicznej (integracja) oraz rzetelnej kontroli nad projektami i plikami. Przy okazji eliminuje się błędy projektowe i dba się o lepszą współpracę w obrębie całej firmy.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

  Kreator oferty

  Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

  Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
  Skontaktuj się z nami