pixel Nowości w bibliotece SWOOD Design 2023 - DPS Software

22 / 08 / 2023

Maciej Zawistowski

Nowości w bibliotece SWOOD Design 2023

Nowości w bibliotece SWOOD Design 2023 - baner

W serii artykułów postaram się przybliżyć najważniejsze zmiany, które zostały wprowadzone w wersji 2023 oprogramowania SWOOD. W tym artykule omówię bliżej nowości i usprawnienia, które pojawiły się w bibliotece SWOOD Design.

Ulubione elementy biblioteki SWOOD Design

Rozpocznę od prezentacji funkcji „Ulubione”. Jest to nowość, która na pewno przypadnie do gustu wielu użytkownikom oprogramowania. W wersji biblioteki SWOOD Design 2023 istnieje możliwość oznaczania wybranych elementów w bibliotece jako ulubionych. Funkcja sprawia, że wskazane opcje użytkownik ma zawsze „pod ręką”. Koniec z błądzeniem po bibliotece, by odnaleźć często używany materiał, obrzeże czy SWOODBox! Nie trzeba też przypominać sobie nazwy, aby skorzystać z wyszukiwarki. Ulubione opcje znajdują się w prawym górnym rogu biblioteki SWOOD Design pod ikoną gwiazdki. Warto również zwrócić uwagę na możliwość grupowania ulubionych elementów w samodzielnie opracowane kategorie.

Ikona ulubionych opcji w wyszukiwarce biblioteki

Jak dodać element do ulubionych w SWOOD Design?

Jako ulubione można oznaczać elementy z każdej biblioteki programu SWOOD. Wystarczy kliknąć daną pozycję prawym przyciskiem myszy (PPM) i wybrać opcję „Dodaj do ulubionych”. Dalej należy już tylko wybrać kategorię, w której chce się ów element umieścić. Istnieje możliwość dodania elementu do wszystkich kategorii jednocześnie.

Jak dodać element do ulubionych w bibliotece SWOOD?

Nawigacja w bibliotece ulubionych

Po przejściu do ulubionych można znaleźć kilka nowych ikon służących do zarządzania widokiem i układem elementów. Poniżej opisałem funkcje widocznych ikon.

Nawigacja w bibliotece ulubonych - SWOOD

Wyjaśnię jednak szerzej dostępne opcje. Jak wspomniałem wcześniej, ulubione funkcje przyporządkowuje się do kategorii, które mają ułatwić segregowanie elementów. Kategorie dają również możliwość stworzenia oddzielnych zestawów elementów, np. dla danej kolekcji mebli. Kategorie tworzy się pod ikoną do ich edycji. Można dodać nową kategorię, skopiować istniejącą, usunąć lub zmienić nazwę.

Dodawanie kategorii - biblioteka SWOOD

Przy pomocy ikony oka można ustawić, aby na górze każdej biblioteki wyświetlały się jej ulubione elementy.

Ikona oka - biblioteka ulubionych w SWOOD

Ikona do zmiany stanu wyświetlania ulubionych przełącza pomiędzy wyświetlaniem z podziałem na biblioteki lub pokazującym wszystkie ulubione w jednej liście.

Sortowanie - lista ulubionych biblioteki SWOOD

„Odśwież używane ulubione” to niezwykle użyteczna funkcja. Po kliknięciu tej ikony program podświetli na zielono ulubione elementy, których użyto w aktualnie otwartym projekcie.

Opcja 'Odśwież używane ulubione' w bibliotece SWOOD

Ponadto, po kliknięciu PPM w wybrany ulubiony element można przejść do jego oryginalnej lokalizacji w bibliotece SWOOD Design 2023.

Otwórz lokalizację w bibliotece SWOOD

Podgląd tekstur materiałów i obrzeży w bibliotece SWOOD Design

Wykorzystując materiały lub obrzeża, w bibliotece, po prawej stronie pojawia się dodatkowa kolumna. Przedstawia ona miniaturowe podglądy tekstur danego materiału lub obrzeża. Dzięki temu można nie tylko szybko zweryfikować, jak w rzeczywistości wygląda dany materiał, ale także czy poprawnie zdefiniowano jego tekstury. Ikony są niewielkie, jednak po najechaniu kursorem na wybrany obszar, ten powiększy się i pozwoli z łatwością przyjrzeć się teksturom.

Ikony zostały stworzone według następującego schematu:

Schemat tekstur - biblioteka SWOOD

Ukrywanie okna podglądu

Producent oprogramowania do projektowania mebli w nowej wersji programu SWOOD wprowadził także możliwość ukrycia okna podglądu zaznaczonego elementu. Wystarczy kliknąć ikonkę w kształcie litery V, a okno się zminimalizuje.

Minimalizacja okna - biblioteka SWOOD

Wstawianie złącza prosto z biblioteki SWOOD Design

Warto wspomnieć o jeszcze jednym usprawnieniu, które zostało wprowadzone w wersji SWOOD Design 2023. Jest nim możliwość wstawienia konkretnego złącza z biblioteki do projektu. Wcześniej było to możliwe poprzez przeciągnięcie elementu na połączenie, jednak wymagało to dość dużej precyzji, co obarczało ten sposób błędem. Teraz wystarczy kliknąć PPM w wybrane złącze i wybrać opcję „Wstaw złącze”. Program zrealizuje wówczas operację i wstawi zdefiniowane, wybrane wcześniej złącze między 2 komponenty.

Opcja 'wstaw złącze' - biblioteka SWOOD

To nie wszystkie nowości z zakresu SWOOD Design jakie dostarczył producent programu do projektowania konstrukcji drewnianych – Eficad. Sprawdź pozostałe nowości w tym artykule: https://dps-software.pl/knowledge/nowosci-swood-design-2023-ciag-dalszy/.

Uwagę zwraca też jednak inna, nowa biblioteka Procesów technologicznych – omówię ją już niedługo! Z tego względu zachęcam do śledzenia nowych artykułów pojawiających się na blogu technicznym.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami