pixel Obraz znaczy więcej niż tysiąc słów – zacznij tworzyć instrukcje w SOLIDWORKS Composer - DPS Software

21 / 06 / 2016

DPS Software

Obraz znaczy więcej niż tysiąc słów – zacznij tworzyć instrukcje w SOLIDWORKS Composer

Instrukcja obsługi to dodatkowe narzędzie dla Twoich klientów

Nieodzowny dokument każdej maszyny jakim jest instrukcja obsługi (eksploatacji, serwisowa) musi być tak samo dobry jak Twój produkt. Zadbaj o to aby był czytelny i zrozumiały, a Twoi klienci docenią to.  Procedury i zasady wykonywania czynności niezbędnych dla bezpiecznego wykonywania pracy lub przeprowadzania serwisu będą bardziej czytelne gdy zamiast setki stron opisu przedstawisz je w postaci obrazków lub filmu wideo. Wszystko to jesteś w stanie przygotować w SOLIDWORKS Composer bazując na plikach CAD 3D.

Zapewnienie klientom efektywniejszych narzędzi do serwisowania i naprawy maszyn

Powyższe zdanie wzięła sobie do serca firma Thiele Technologies Inc., która dostarcza zaawansowane rozwiązania automatycznego pakowania na całym świecie do różnych branż. Firma oferuje pełen zestaw maszyn pakujących na lokalny i międzynarodowy rynek.

Maszyny Thiele Technologies wymagają dokumentacji oraz instrukcji użycia, dla bezpiecznego operowania oraz sprawnej naprawy. Do 2009r. Thiele Technologies dostarczało rysunki techniczne i listy materiałów do wszystkich swoich maszyn w formacie PDF. Choć takie podejście służyło Thiele i klientom to miało wady – według inżyniera z Działu Serwisu Daniela Hansona.

Praca w 2D ma swoje wady,” wyjaśnia Hanson. „Wymaga to mnóstwo czasu, by wygenerować widoki rozstrzelone oraz listy materiałów dla katalogów każdej z części maszyny, ponadto pliki PDF nie są łatwe w użyciu dla klienta, gdy ten chce zidentyfikować części. Wyobraźcie sobie jak operator maszyny lub pracownik utrzymania ruchu wertuje plik PDF, desperacko próbując zlokalizować numer części by przywrócić produkcję. Dzięki modelom 3D może obejrzeć maszynę i dostać się do odpowiedniej części w ciągu kilku sekund.”

Kiedy po raz pierwszy inżynierowie z Thiele Technologies, używający narzędzi SOLIDWORKS do projektowania i zarządzania danymi, usłyszeli o oprogramowaniu SOLIDWORKS Composer, od razu postanowili je przetestować. „Dokumentowanie naszych maszyn od dłuższego czasu stanowiło obszar, który należało ulepszyć. W tym miał nam pomóc właśnie Composer” – mówi  Hanson.

Dokładniejsza dokumentacja w krótszym czasie

Thiele Technologies używa oprogramowania SOLIDWORKS Composer, by zastąpić w 100% dokumentację 2D w plikach PDF dokumentacją 3D w plikach SMG. „Oprogramowanie SOLIDWORKS Composer pozwala nam wspierać naszych klientów w różny sposób” podkreśla Hanson. „Nasi klienci mają dostęp do bazy pików CAD 3D dzięki czemu mogą lepiej poznać nasze maszyny, prościej i szybciej identyfikować części oraz wykorzystywać interaktywne modele do szkoleń.”

“Zamiast tworzyć serię złożeniowych rysunków 2D maszyny, Oprogramowanie SOLIDWORKS Composer pozwala dostarczać pojedynczy plik 3D zawierający te same informacje w bardziej użytecznym formacie.”

“Przed wprowadzeniem Composera inżynier mógł spędzić 25 godzin na tworzeniu widoku rozstrzelonego i listy materiałów plus opis techniczny 15 godzin. Łącznie aby dokończyć instrukcje wraz z przygotowaniem jej do druku musiał poświęcić 40 godzin” – zauważa Hanson. “Z nowym rozwiązaniem, wykorzystującym technologie przeciągnij i upuść, skracamy ten czas do minut.”

Użytkownicy Thiele Technologies są podekscytowani przeniesieniem dokumentacji w świat 3D. „Pracownicy utrzymania ruchu i menadżerowie linii produkcyjnych wyrażali swoją frustrację rysunkami 2D,” mówi Hanson. „Próba zlokalizowania odpowiedniego rysunku, a następnie odpowiedniej części na rysunku zabiera sporo czasu, zwłaszcza jeśli czytelność detalu na dokumentacji pozostawia wiele do życzenia. SOLIDWORKS Composer eliminuje ten problem, ponieważ użytkownik może przemieścić się prosto do części, kliknąć i odczytać jej numer.”

Eric Henderson, technik serwisu prewencyjnego z P&G Pet Care, producenta karmy dla zwierząt, mówi, że pliki SMG to duże udoskonalenie (przykład plików smg znajdziesz tutaj). „W naszym dziale znajduje się mnóstwo maszyn,” wyjaśnia Henderson. „Utrzymanie pracy tych maszyn 24/7 jest najważniejsze. 3D sprawia, że ustanowienie procedur oraz numerów partii w SAP jest prostsze. Posiadanie informacji we własnych rękach zamiast przekopywania się przez PDFy to duża zaleta.” O integracji z SAP przeczytasz więcej tutaj.

Zapewnij szkolenie dla Klienta w każdej chwili w każdym miejscu nie ruszając się z fabryki

Szkolenie konsumenckie jest bardziej efektywne, ponieważ dokumentacja 3D zapewnia ten sam kontekst, jak bycie w terenie. „SOLIDWORKS Composer jest wspaniałym narzędziem szkoleniowym,” mówi Hanson. „Zamiast bycia na miejscu i zakłócania harmonogramu produkcji klienta, możemy przeprowadzić większość szkolenia online, używając plików SMG.”
„Na przykład: mogę pokazać plik SMG 10 osobom na maszynie bez konieczności bycia na miejscu, gdzie często jest bardzo głośno, a warunki do szkolenia nie są sprzyjające. Wyjaśnienie koncepcji lub mówienie o konkretnej części w skomplikowanym złożeniu jest znacznie prostsze, kiedy używa się modeli trójwymiarowych,” dodaje Hanson. „Oprogramowanie SOLIDWORKS Composer stanowi ważny krok naprzód w stosunku do tego co byliśmy w stanie zaoferować, a nasi klienci są tak samo zafascynowani możliwościami jak my.”

Najważniejsze korzyści z wdrożenia SOLIDWORKS Composer

 • Skrócenie czasu powstawania dokumentacji z godzin do minut
 • Zaoszczędzenie klientom godzin spędzonych na identyfikacji części i procedur
 • Zminimalizowanie wymagań i kosztów transportu
 • Zapewnienie lepszego dostępu szkoleń
 • Podniesienie jakości i atrakcyjności szkoleń

Zainteresował Cię SOLIDWORKS Composer? Zobacz  tutaj 7 przykładów wykorzystania SW Composer.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

  Kreator oferty

  Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

  Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
  Skontaktuj się z nami