pixel Producent łodzi Contest Yachts porzucił AutoCAD 2D i wybrał narzędzia SOLIDWORKS 3D - DPS Software

15 / 09 / 2016

DPS Software

Producent łodzi Contest Yachts porzucił AutoCAD 2D i wybrał narzędzia SOLIDWORKS 3D

W trosce o najwyższą jakość firma Conyplex zdecydowała się zmodernizować narzędzia projektowe używane w dziale technicznym, przechodząc w 2007 roku z oprogramowania AutoCAD 2D ® na platformę do projektowania 3D. Dzięki rozwiązaniom SOLIDWORKS do projektowania i analizy firma Conyplex B.V. skróciła proces opracowywania produktów, jednocześnie podnosząc jakość wytwarzanych jachtów.

Wyzwanie:

Przyspieszenie projektowania, poprawienie jakości i dokładności oraz udoskonalenie wizualizacji w procesie opracowywania wysokiej klasy jachtów żaglowych.

Rozwiązanie:

Wdrożenie programu SOLIDWORKS służącego do projektowania oraz pakietu SOLIDWORKS Simulation do analizy.

Wyniki:

 • Skrócenie cykli opracowywania produktów o 50–66 procent
 • Skrócenie czasu produkcji o 25 procent
 • Wyeliminowanie problemów spasowania elementów i przeróbkami
 • Usprawnienie wizualizacji projektów za pomocą funkcji tworzenia fotorealistycznych obrazów

Życie. Styl. Żeglarstwo. To credo firmy Conyplex B.V., producenta łodzi Contest Yachts. Ten holenderski producent od 50 lat tworzy wysokiej jakości jachty żaglowe, nieustannie wprowadzając innowacyjne rozwiązania w konstrukcjach szybkich jednostek pływających. Od początku istnienia firmy jej stocznia zachowywała pełną kontrolę nad całym procesem produkcyjnym, aby zapewnić najwyższą jakość konstrukcji.

We współpracy ze sławnymi projektantami statków, wiodącymi instytutami badawczymi oraz najlepszymi dostawcami firma Conyplex nieustannie pracuje nad nowoczesnymi rozwiązaniami pozwalającymi zoptymalizować konstrukcję jachtów żaglowych. To podejście zaowocowało powstaniem szeregu łodzi cechujących się najwyższą jakością, które do dziś cieszą się uznaniem entuzjastów żeglarstwa z całego świata.

Z AutoCAD 2D ® zrezygnowaliśmy już w 2007 roku

W trosce o najwyższą jakość firma Conyplex zdecydowała się zmodernizować narzędzia projektowe używane w dziale technicznym, przechodząc w 2007 roku z oprogramowania AutoCAD 2D ® na platformę do projektowania 3D SOLIDWORKS. Według inżyniera Roberta Vijselaara firma potrzebowała możliwości wizualizacji i oceny potrzeb przestrzennych, zminimalizowania i rozwiązywania problemów w produkcji, a także usprawnienia i przyspieszenia procesu opracowywania, a remedium okazała się migracja do środowiska projektowania 3D CAD.

„Żaglowiec nie jest prostym, kwadratowym kształtem” — tłumaczy Robert Vijselaar. „Gdy pracowaliśmy w dwóch wymiarach, projektowaliśmy jachty w sekcjach, a następnie rozwiązywaliśmy bezpośrednio w warsztacie problemy związane ze spasowaniem, które wynikały z tego podejścia. Chcieliśmy zwiększyć dokładność projektu i usprawnić współpracę między różnymi zespołami w naszej stoczni. Uznaliśmy, że z pomocą narzędzi do projektowania 3D i lepszej technologii obróbki sterowanej numerycznie będziemy mogli tworzyć i produkować lepsze łodzie w krótszym czasie”.

Porównanie dostępnych narzędzi na rynku i wybór SOLIDWORKS

Po dokonaniu oceny rozwiązań do projektowania Autodesk  Inventor ®, Pro/ENGINEER ® i SOLIDWORKS ® firma Conyplex zdecydowała się przeprowadzić próby oprogramowania SOLIDWORKS w celu sprawdzenia, czy pozwoli ono osiągnąć jej ambitne cele rozwojowe. Oprogramowanie SOLIDWORKS pozwoliło firmie skrócić czas opracowywania projektu próbnego o 50 procent. W rezultacie firma postanowiła dokonać migracji do rozwiązań do projektowania SOLIDWORKS oraz rozwiązań do projektowania i analizy SOLIDWORKS Simulation.

„Wybraliśmy rozwiązania SOLIDWORKS, ponieważ są one łatwe w obsłudze, wykorzystywane przez większość dostawców i oferują doskonałe narzędzia do wizualizacji oraz renderowania” — wspomina Robert Vijselaar. „Duże znaczenie miały też dobre wyniki projektu próbnego”.

Szybsze projektowanie i większa precyzja

Po wdrożeniu rozwiązań SOLIDWORKS firma Conyplex uzyskała dodatkowe oszczędności czasu, skracając proces opracowywania jachtów nawet o 66 procent i jednocześnie zwiększając dokładność projektu oraz wydajność produkcji. „Dzięki oprogramowaniu SOLIDWORKS możemy stworzyć całkowicie symetryczny kadłub, który jest idealnie zbieżny z projektem” — zauważa Robert Vijselaar. „To samo dotyczy wszystkich części i dużych złożeń w kadłubie. Dzięki rozwiązaniom SOLIDWORKS nasze produkty idealnie odzwierciedlają projekt”.

Zamiast wprowadzania poprawek w spasowaniu konstrukcji bezpośrednio na gotowym kadłubie, inżynierowie z firmy Conyplex mogą teraz wprowadzać modyfkacje projektowe w oprogramowaniu SOLIDWORKS, zyskując większą elastyczność i wyższą jakość.  „Mówiąc krótko, możemy dopracować projekt przed rozpoczęciem produkcji” — dodaje Robert Vijselaar. „W ten sposób zyskujemy większą kontrolę nad dokładnością konstrukcji, oszczędzając czas, maksymalizując jakość i przyspieszając tempo wprowadzania produktu na rynek”.

Lepsza komunikacja dzięki wizualizacjom projektu

Migracja do rozwiązań SOLIDWORKS 3D pozwoliła firmie tworzyć wysokiej jakości materiały wizualizacyjne dotyczące projektów łodzi i elementów specjalnych, usprawniając komunikację oraz interakcję z klientami. Wykorzystywane są m.in. narzędzia PhotoView 360 służące do fotorealistycznego renderowania obiektów, co umożliwia przedstawienie klientom ostatecznego wyglądu łodzi z uwzględnieniem najmniejszych detali — w tym sposobu rozwijania kotwicy czy chowania składanego ramienia.

„Klienci zainteresowani najnowocześniejszymi jachtami żaglowymi wymagają, aby były one wyposażone w najnowszy osprzęt” — twierdzi Robert Vijselaar. „Narzędzia SOLIDWORKS do projektowania 3D pozwoliły nam usprawnić komunikację z klientem i szybciej wdrażać najnowsze rozwiązania wprowadzane na rynek”.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

  Kreator oferty

  Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

  Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
  Skontaktuj się z nami