pixel Produkcja schodów, stolarki drzwiowej w Alphacam Ultimate

03 / 07 / 2018

DPS Software

Produkcja schodów, stolarki drzwiowej i okiennej w Alphacam Ultimate - Case Study firmy Woodbase Joiners

Połączenie funkcji parametrycznej Alphacam i możliwości sterowania 5-osiowymi frezarkami górnowrzecionowymi jest krokiem naprzód dla firmy koncentrującej się na wysokiej klasy stolarce z litego drewna. Woodbase Joiners specjalizuje się w produkcji drzwi, okien i schodów na zamówienie, wraz z listwami przypodłogowymi, opaskami ościeżnic, listwami i wspornikami, głównie dla klientów krajowych.

5 osi w Alphacam Ultimate

Simon Bartlett, Dyrektor Zarządzający, wyjaśnia: – Chcieliśmy przejść na pakiet rozszerzony, jak tyko opanujemy pakiet podstawowy. Ale nieoczekiwanie mieliśmy okazję zatrudnić kreślarza/programistę, który pracował z Alphacam przez 15 lat, a kiedy do nas dołączył, był sfrustrowany, że moduł Standard nie mógł zrobić tego, co chciał. Dlatego przyśpieszyliśmy naszą inwestycję w Ultimate. Tym kreślarzem jest Stuart Betts. To on sprawił, że 5-osiowa frezarka Maka PE 70, o obszarze roboczym 6 x 1,4m, „pracuje jak trzeba” dzięki Alphacam Ultimate.

Alphacam jest obecnie wykorzystywany w wielu projektach, i mimo posiadania osobnego specjalistycznego oprogramowania do ogólnych prac przy schodach, Alphacam jest coraz bardziej przydatny w przypadku poręczy i innych złożonych aspektów klatek schodowych. „Chociaż w niektórych przypadkach korzystamy z konwencjonalnych maszyn, po zainstalowaniu Ultimate coraz częściej wycinamy więcej komponentów na frezarce, oszczędzając czas, zwiększając precyzję i powtarzalność.”

Finalny produkt zawsze jest zgodny z rysunkiem

Firma i jej klienci cieszą się, że produkty wychodzące z obrabiarki CNC zawsze są zgodne z rysunkiem. „Eliminuje to potencjalny błąd ludzki i oznacza, że jeśli klient zechce kopię danego elementu, możemy po prostu ponownie uruchomić program.”

Ludzie zawsze robią wszystko w najprostszy możliwy sposób, więc jeśli łatwiej nam będzie narysować komponent w Alphacam i wykonać go na frezarce górnowrzecionowej, zrobimy to. „Nawet jeśli jest to jednorazowa czynność, którą wcześniej mogliśmy wykonać na frezarce wrzecionowej, robimy to teraz z Alphacam” – dodaje Simon Bartlett.

alphacam-ultimate-stolarka-drzwiowa-okienna

Parametryczne biblioteka drzwi i osprzętu w Alphacam Ultimate

Takie samo zdanie ma Stuart Betts, który mówi, że obróbka 5-osiowa i parametrycznie utworzone komponenty są krokiem naprzód dla Woodbase Joiners. Jednym z jego pierwszych zadań po przybyciu do firmy było rozpoczęcie tworzenia pełnej parametrycznej biblioteki drzwi w Alphacam, a także całego osprzętu, takiego jak zawiasy drzwiowe, elementy zamków wielopunktowych i uszczelki.

Dzięki parametrycznemu szkicownikowi Alphacam, wspólna geometria CAD jest tworzona automatycznie, generując plik z dowolnymi wymaganymi zmiennymi, co oznacza, że nie ma potrzeby przerysowywania podobnych komponentów. Buduje się je przy użyciu standardowych poleceń geometrii, przy czym różne rozmiary są tworzone przez zwykłą modyfikację wartości jednej lub więcej zmiennych. „Funkcja parametryczna jest fantastyczna, ponieważ nie musimy rysować komponentu za każdym razem. Po prostu wyciągamy drzwi podobne do tych, które chcemy stworzyć, wstawiamy rozmiary, przeciągamy i upuszczamy wszystkie okucia, a następnie wysyłamy do obrabiarki CNC.”

Odpowiednie programy parametryczne dla nowych projektów są pobierane z biblioteki lub tworzone od zera w rzadkich przypadkach, gdy nie ma niczego, co byłoby blisko związane z tym, czego potrzeba. „Nawet zakrzywiona obróbka w osi Z nie stanowi problemu – programowanie parametryczne przyspiesza proces i umożliwia produkowanie dokładnie tego, co chcemy, bez żadnych ograniczeń.”

alphacam-stolarka-drzwiowa

Możemy przyjmować zlecenia o których nie myśleliśmy przed wdrożeniem Alphacam

Simon Bartlett zauważa, że przyjmują teraz zlecenia, których wcześniej nie braliby pod uwagę, ponieważ Alphacam sprawia, że jest to opłacalne. Dzięki temu firma uzyskała certyfikat producenta drzwi przeciwpożarowych. „Rosnąca złożoność elementów drzwi przeciwpożarowych oznacza, że nie chodzi tylko o wykonanie otworów i wycięć. Obejmuje to również skomplikowane okucia, a programowanie i obróbka komponentów w inny sposób niż na obrabiarce sprawia, że jest to za drogie. Do tego dochodzi obróbka paneli w celu wykończenia poszycia, co również umożliwia Alphacam.”

Porozmawiajmy o wdrożeniu oprogramowania CAM w Twojej firmie

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami