pixel Program sponsorski SOLIDWORKS dla start-upów. Gdy pasja z dzieciństwa przeradza się w dobrze prosperujący biznes - DPS Software

21 / 12 / 2016

DPS Software

Program sponsorski SOLIDWORKS dla start-upów. Gdy pasja z dzieciństwa przeradza się w dobrze prosperujący biznes

Jakub Jakubczyk, założyciel HD Air Studio, firmy z siedzibą w Lublinie, swoją pasję z dzieciństwa zamienił w biznes. Projektuje i buduje elektroniczne stabilizatory obrazu wykorzystywane m.in. w kinematografii, jego firma ma globalny zasięg. Jakubczyk skorzystał z “SOLIDWORKS for Entrepreneurs” – programu wspierającego innowacyjnych, początkujących przedsiębiorców. Przeczytajcie naszą rozmowę.

Przedstaw się – kim jesteś, czym zajmuje się twoja firma?

Od wczesnego dzieciństwa jestem pasjonatem lotnictwa zdalnie sterowanego. Od kilku lat prowadzę HD Air Studio – firmę produkującą drony i osprzęt do dronów. Nasz główny produkt, gimbale, czyli stabilizatory kamer/aparatów wykorzystywane w dronach, znany jest na całym świecie, a klientów mamy na każdym kontynencie. Dla różnych klientów realizujemy również wiele projektów dedykowanych, dzięki którym otrzymują oni produkty niedostępne na rynku, a spełniające ich oczekiwania.

Dlaczego zdecydowałeś się na używanie SOLIDWORKS?

SOLIDWORKS jest potężnym narzędziem. Dzięki niemu nasze produkty są tak dobre. Oczywiście, gdyby nie wiedza i sprawne ręce projektanta, nawet ze świetnym programem nie uda się stworzyć nic ciekawego. Ale ja zainwestowałem mnóstwo czasu w naukę programu. Dziś SOLIDWORKS to moje podstawowe narzędzie pracy, przy okazji również ulubione. To oprogramowanie umożliwiło nam stworzenie już trzech produktów, które są obecnie jednymi z najlepszych w swojej klasie. Mamy setki klientów i ani jednego zwrotu. To między innymi dzięki SOLIDWORKS nasze produkty są tak dobre. Oczywiście jednym z istotnych powodów pracy na SOLIDWORKS jest jego popularność w naszej branży, co znacząco ułatwia współpracę z naszymi partnerami. Ponieważ HD Air Studio ciągle się rozwija, program „SOLIDWORKS for Entrepreneurs” , w którym wzięliśmy udział był dla nas gigantyczną pomocą i jestem bardzo szczęśliwy, że dzięki niemu mogliśmy otrzymać roczny dostęp do oprogramowania.

Jak długo używasz oprogramowania SOLIDWORKS, dlaczego je wybrałeś?

SOLIDWORKS znam od kilku lat. Miałem okazję na nim pracować przy okazji projektów poza HD Air Studio. To właśnie dzięki jednemu z takich projektów poznałem możliwości tego oprogramowania. Ponieważ dość szybko musiałem nauczyć się SOLIDWORKS, wziąłem udział w szkoleniu, które otworzyło mi oczy na możliwości projektowania w tym programie. Potem, gdy wróciłem do projektów równolegle toczących się w HD Air Studio przy użyciu innych programów graficznych, szybko zdecydowałem, że należy zmienić oprogramowanie – wybór był oczywisty.

 Czy w pracy używasz jakiś dodatkowych produktów, np. Simulation, Visualize, Plastics, Flow Simulation?

Z racji tego co robimy Simulation i Visualize  są dla nas bardzo pomocne. Zarówno możliwość dokładnej analizy statycznej i dynamicznej projektu, jak i dobrej jakości rendery czynią nas mocno konkurencyjnymi na rynku.

Do czego  przydaje Ci się SOLIDWORKS? W jakich obszar swojej pracy go wykorzystujesz?

Wykorzystuję SOLIDWORKS przede wszystkim do projektowania od podstaw urządzeń i komponentów dla branży UAV. Jak już wspomniałem, naszymi głównymi produktami są gimbale. Dzięki nim obraz jest bardzo płynny i pozbawiony drgań. W SOLIDWORKS stworzyliśmy także kilka dronów – wielowirnikowców. Jeden z nich niedługo trafi na rynek. Dokładne sprawdzenie urządzenia składającego się z wielu elementów, jeszcze na etapie złożenia, bardzo ułatwia życie i ogranicza koszty prototypów. To dla mnie bardzo ważny element w pracy w tym oprogramowaniu.

Pamiętasz swoje pierwsze kroki w SOLIDWORKS? Skąd czerpałeś wiedzę?

Jasne. To nie było tak dawno. Jak już wspomniałem, poznałem SOLIDWORKS przy okazji pracy przy projekcie poza moją firmą. Najwięcej czasu poświeciłem jednak na samo-szkolenie, czyli praca i nauka na bazie własnych błędów. Na szczęcie zawsze był ktoś, kogo mogłem poprosić o pomoc, kiedy czegoś nie wiedziałem. Tak jest do dziś, bo nadal się uczę i poznaję nieznane mi dotąd możliwości tego oprogramowania.

Czy w swojej pracy preferujesz jakieś konkretne narzędzia SOLIDWORKS? Jakie jest Twoje ulubione?

Obecnie możliwość analizy złożeń i przygotowywanie renderów. Jestem waśnie na etapie poznawania Composera i już widzę, że będzie to dla mnie kolejne bardzo przydatne narzędzie.

Możesz porównać czas realizacji projektu, kiedy jeszcze nie korzystałeś z SOLIDWORKS i teraz?

Różnica jest na pewno ogromna. Kiedyś czas potrzebny na narysowanie elementu, przetestowanie go, przygotowanie dokumentacji technicznej był najważniejszym elementem całego procesu. Dziś zapominam o tym, że czynnik czasu odgrywa jakąś rolę, po prostu wiem, że mogę to zrobić szybko i sprawnie.

Czy w swojej pracy mierzysz się z wyzwaniami, w których sprostaniu pomaga ci SOLIDWORKS?  Na przykład, czy tak jak w lotnictwie, ważna jest dla ciebie waga produktu?

Oczywiście. Projektowanie nowych urządzeń to nieustające wyzwania. W branży UAV chodzi o kilka kluczowych czynników. Jednym z nich faktycznie jest waga drona lub osprzętu na nim zainstalowanego. Dlatego ważny jest każdy gram. SOLIDWORKS umożliwia ciągłą kontrolę tej wagi. W zasadzie każdy element projektowany jest tak, by osiągnąć najniższą możliwą wagę i wytrzymałość. Jest jeszcze kilka innych wyzwań, chociażby sztywność konstrukcji czy odporność na wibracje, tu również SOLIDWORKS jest nieocenioną pomocą pozwalającą uzyskać możliwie najlepsze parametry.

Komu, według ciebie, przydaje się oprogramowanie SOLIDWORKS?

Każdemu, kto projektuje 3D, ale szczególnie tym, którzy projektują 3D trochę bardziej skomplikowane niż kubek do herbaty… Jeśli projekt, który masz do zrobienia wymaga opracowania złożonego urządzenia, jeśli chcesz to wszystko najpierw sprawnie i wygodnie zaprojektować, potem, zanim wyprodukujesz, sprawdzić i zweryfikować założeniaprzeprowadzić symulacjęzrobić dokumentację techniczną, to SOLIDWORKS jest idealnym narzędziem.

DPS Software wspiera start-upy pomagając im w rozwoju innowacyjnych projektów poprzez udostępnienie profesjonalnych narzędzi inżynierskich SOLIDWORKS.  Program sponsorski jest przeznaczony dla innowacyjnych projektantów, inkubatorów przedsiębiorczości, inkubatorów akademickich oraz przestrzeni wytwórczych (maker spaces), które dopiero zaczynają swoją działalność.

Udział w programie sponsorskim SOLIDWORKS for Enterpreneurs pozwala uzyskać bezpłatne,  komercyjne licencje oprogramowania na 12 miesięcy, które pozwolą na zaprojektowanie produktu, jego walidację oraz przygotowanie do produkcji.

DPS Software i SOLIDWORKS wspierają też początkujących przedsiębiorców w zakresie promocji firmy, pomagając w zbudowaniu marki start-upu na rynku. 

Więcej o programie można przeczytać tutaj

Pobierz FAQ dotyczący programu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami