pixel Przejście z ręcznego projektowania kamperów na zautomatyzowany proces CAD 3D - DPS Software

28 / 03 / 2018

DPS Software

Przejście z ręcznego projektowania kamperów na zautomatyzowany proces CAD 3D

Dzięki narzędziom projektowym 3D SOLIDWORKS firma Trakka o połowę skróciła czas wprowadzania produktów na rynek, co pozwoliło jej dwukrotnie zwiększyć ofertę produktów i rozwinąć działalność. Wyzwaniem, któremu sprostała firma Trakka, było przejście z ręcznego, bezpośredniego projektowania w oparciu o fizyczne prototypy pojazdów na zautomatyzowany proces CAD w celu umożliwienia szybszego opracowywania kamperów, zwiększenia wydajności i rozwinięcia produkcji.

Czołowy australijski producent kamperów i pojazdów specjalnych

Firma Trakka, założona w 1973 roku z myślą o spełnianiu marzeń Australijczyków o swobodnym podróżowaniu po ich wielkim, zróżnicowanym kraju, od momentu powstania dynamicznie się rozwija. Nawiązała cenną współpracę partnerską z producentami luksusowych vanów, takimi jak Volkswagen, Fiat czy Mercedes Benz, aby opracowywać pojazdy kempingowe z częścią mieszkalną, kampery na bazie vanów i busów, a także mobilne przychodnie i mobilne biura.

Metoda zbyt nieporadna, aby sprzyjała rozwojowi

Do roku 2004 firma stosowała ręczne, bezpośrednie podejście do projektowania na fizycznych pojazdach przy opracowywaniu swoich produktów, w związku z czym często musiała czekać na premierę nowego pojazdu, zanim zaczęła opracowywanie wyposażenia bezpośrednio na nim.

Ta metoda wymagała wykonania ręcznych pomiarów fizycznych każdego modelu vana, a następnie zaprojektowania, zbudowania prototypu i wyprodukowania różnych szafek, mebli, mocowań oraz instalacji elektrycznych i hydraulicznych wraz z komponentami. Była to metoda po prostu zbyt nieporadna, aby sprzyjała rozwojowi, jak mówi dyrektor ds. badań i rozwoju, Michael Lord.

„Mamy do czynienia z wieloma różnymi zastosowaniami, materiałami i komponentami” — mówi Lord. „Wcześniej poszczególne instalacje i komponenty trzeba było osobno opracować, aby pasowały do konkretnego, ciasnego miejsca i aby wszystkie na siebie nawzajem oddziaływały. Oznaczało to konieczność budowania wielu prototypów, ponieważ każda weryfikacja wymuszała wprowadzenie zmian, pozwalających ukończyć projekt.

Systemy 3D CAD wspomagają prace rozwojowe

„Aby się rozwijać, musieliśmy przyjąć prostsze, zautomatyzowane podejście oparte na modelach produkcyjnych. Właśnie dlatego postanowiliśmy przetestować systemy 3D CAD, wspomagające prace rozwojowe” — dodaje Lord. „Przyjrzeliśmy się kilku pakietom 3D, w tym oprogramowaniu SOLIDWORKS oraz inne systemy , po czym wybraliśmy ofertę SOLIDWORKS”. „Wdrożenie SOLIDWORKS kompletnie zmieniło nie tylko sposób projektowania, ale także produkcji” — podkreśla Lord.

Firma Trakka skróciła czas wprowadzania produktów na rynek o 50%

“Dwukrotnie zwiększyliśmy ofertę produktów i rozbudowaliśmy zakład — o 30% powiększyliśmy przestrzeń produkcyjnąPlatforma SOLIDWORKS umożliwiła nam projektowanie kompletnych pojazdów, dzieląc proces na pojedyncze komponenty w obrębie podzespołów, a równocześnie dała wgląd w ich wzajemne oddziaływanie w złożeniu głównym” — wyjaśnia Lord.

Lepsza współpraca z kooperantami

„Pozwala to analizować wiele koncepcji projektowych i konfiguracji, bez potrzeby budowania fizycznych prototypów”  — dodaje. „Oprogramowanie SOLIDWORKS ułatwia i usprawnia interakcję z dużymi międzynarodowymi producentami pojazdów, dając nam możliwość wykorzystywania danych CAD pojazdów już od momentu premiery modelu.

Nie musimy czekać na fizyczny pojazd ani przeprowadzać fizycznych pomiarów, by precyzyjnie zarysować jego profil wybrać miejsca i punkty montażowe, określić przenikania i rozpoznać dokładny kształt, w który musi wpasować się nasz projekt”.

Redukcja liczby prototypów i zwiększenie jakości końcowego wyrobu

Ponieważ firma Trakka może tworzyć precyzyjne projekty na podstawie modeli CAD partnerów oraz pełniej integrować projekty z oprogramowaniem 3D SOLIDWORKS, praktycznie wyeliminowała koszty budowy prototypów, zastępując liczne cykle budowania prototypów jednym modelem przedprodukcyjnym, a jednocześnie usprawniając procesy produkcyjne i podnosząc jakość produktów.

Narzędzia do arkuszy blachy SOLIDWORKS pozwoliły nam przestawić się z wytwarzania metodą cięcia i spawania na cięcie laserowe i składanie komputerowe przy wytwarzaniu komponentów specjalnych. Teraz po prostu wysyłamy pocztą elektroniczną plik DXF z rozłożonym modelem oraz rysunek PDF do naszego dostawcy, wiedząc, że otrzymamy dokładnie to, co zaprojektowaliśmy”.

Dalszy rozwój działalności

Wyższa produktywność uzyskana dzięki wdrożeniu platformy SOLIDWORKS pomaga firmie Trakka w rozwijaniu działalności. Dotyczy to nie tylko gamy produktów standardowych, ale także sektora pojazdów zindywidualizowanych, niepowtarzalnych i specjalistycznych. Oprogramowanie SOLIDWORKS pozwoliło firmie zwiększyć szybkość i dokładność projektowania oraz produkcji, a także wizualizować projekty i tworzyć renderowania na potrzeby komunikacji z konkretnym klientem oraz opracowywania nowoczesnych materiałów marketingowych dotyczących modeli standardowych produktów.

„Możemy używać renderowanych obrazów projektów koncepcyjnych do celów wewnętrznej weryfikacji i szybkiego przygotowania fotorealistycznych obrazów dla pojedynczych klientów, z szeregiem różnych kombinacji materiałów, kolorów i tkanin. To zwiększa efektywność komunikacji z nowymi klientami” — mówi Lord.

“Korzystamy z programu SOLIDWORKS Visualize aby nowym klientom było łatwiej się zorientować, co widzą na fotorealistycznym renderowaniu niż na rysunku układowym 2D, a ponadto renderowane obrazy pozwalają nam promować produkty jeszcze przed ich premierą, zanim je zbudujemy”- podsumowuje Lord.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami