pixel RIMAC AUTOMOBILI D.O.O. – sportowy samochód elektryczny zaprojektowany w SOLIDWORKS - DPS Software

19 / 08 / 2016

DPS Software

RIMAC AUTOMOBILI D.O.O. – sportowy samochód elektryczny zaprojektowany w SOLIDWORKS

Przy użyciu narzędzi SOLIDWORKS Premium, Rimac Automobili przyśpieszył rozwój Rimac Concept One – pierwszego na świecie „hipersamochodu”.

Wyzwanie:

Przezwyciężenie trudności technicznych i przyśpieszenie rozwoju napędów elektrycznych, akumulatorów i nowej generacji pojazdów, aby odnieść sukces na powiększającym się rynku samochodów elektrycznych

Rozwiązanie:

Wdrożenie SOLIDWORKS Professional i SOLIDWORKS Premium wraz dodatkami analitycznymi SOLIDWORKS Simulation.

Korzyści:

 • Zredukowanie czasu opracowania projektu o 70%
 • Optymalizacja podwozia pod względem wytrzymałości i masy
 • Wyeliminowanie konieczności tworzenia prototypów
 • 400% wzrost firmy w przeciągu 3 lat

Rimac Automobili – o firmie

Rimac Automobili D. O. O. projektuje  i produkuje sportowe samochody elektryczne, napędy kolejowe i systemy akumulatorów. Firma została założona z inicjatywy Mate’a Rimac’a, w celu przekształcenia jego starego BMW w elektryczny samochód wyścigowy. W miarę zagłębiania się w  technologie napędów elektrycznych i baterii, Rimac, we współpracy z ekspertami różnych dziedzin, ulepszał każdą część swojego samochodu w jednym celu – zbudowania super samochodu nowej generacji. Jego stare BMW zostało przekształcone w Rimac Automobili e-M3 i służyło do testów nowych technologii, części i systemów zarządzania bateriami.

Kompleksowe narzędzia do projektowania 3D i analiz inżynierskich

Firma zaczęła działalność w 2011 roku, jako grupa uzdolnionych projektantów i inżynierów pracujących w fabryce w okolicach Zagrzebia, w Chorwacji. Do opracowania innowacyjnego samochodu elektrycznego potrzebowali kompleksowego narzędzia do projektowania 3D i analiz inżynierskich. Według inżyniera Boris’a Tarnovski’ego wybór platformy do pracy nad Concept One był oczywisty – oprogramowanie SOLIDWORKS.

„Większość inżynierów mechaników w Chorwacji wie, jak pracować w oprogramowaniu SOLIDWORKS, ponieważ jest ono najpopularniejsze na naszych uniwersytetach” wyjaśnia Tarnovski.

„Sądzimy, że SOLIDWORKS jest nie tylko najłatwiejszym w użyciu systemem 3D, ale dostarcza też najbardziej kompletny zestaw narzędzi w stosunku do swojej ceny. Cenimy zintegrowane narzędzia zarówno dodatki do analizy wytrzymałościowej, wykorzystywane przy optymalizacji podwozia i zawieszenia pojazdu, jak i programy do wizualizacji dostarczające wysokiej jakości grafik do prezentacji”.

Wdrożenie rozwiązań SOLIDWORKS

Rimac Automobili wdrożyło SOLIDWORKS Professional i SOLIDWORKS Premium na wczesnym etapie opracowywania Concept One, aby rozwiązanie pomogło w przezwyciężeniu wyzwań technologicznych i przyśpieszyło projekt.

Wykorzystanie SOLIDWORKS pozwoliło Rimac Automobili na ukończenie pierwszego samochodu – Concept One, w zaledwie 6 miesięcy. W 2011 roku zaprezentowali ten pierwszy na świecie elektryczny samochód na Frankfurt Motor Show w Niemczech  – największych na świecie targach motoryzacyjnych.  W sumie ma powstać osiem samochodów Concept One, z czego cztery zostały już wyprodukowane.

Rimac Automobili zaczęło już opracowywać całkowicie nowy pojazd, który będzie produkowany w większej ilości, a jego premierę zapowiedziano na 2017 rok.  „Narzędzia SOLIDWORKS pozwoliły na przyśpieszenie prac, redukując o 70% założony na ukończenie projektu czas” podkreśla Tarnovski.

Rimac Automobili używa narzędzi do analizy strukturalnej wbudowanych w SOLIDWORKS Premium, aby opracowywać komponenty najlżejsze jak to możliwe, przy jednoczesnej optymalizacji ich wytrzymałości, zwłaszcza podczas projektowania podwozia. Umożliwia to zrezygnowanie z konieczności wytwarzania kosztownych, fizycznych prototypów.

„SOLIDWORKS pozwolił na szybką weryfikację nowych pomysłów. Z SOLIDWORKS tworzymy wiodące na rynku rozwiązania w ułamku czasu, który na nie zakładaliśmy”. – Boris Tarnovski

Rozwój firmy RIMAC dzięki SOLIDWORKS

Wykorzystaliśmy możliwości analizy SOLIDWORKS testując różne elementy zawieszenia i podwozia, aby znaleźć najlżejsze rozwiązanie przy zachowaniu ich wytrzymałości. W celu uzyskania wysokich osiągów samochodu i zwiększenia jego zasięgu, musimy zwiększyć ilość akumulatorów, które znacznie zwiększają masę pojazdu. SOLIDWORKS Simulation umożliwiło opracowanie dociskanego sprężyną uchwytu na pakiet baterii i poprawić rozkład masy”.

Dodatkowo, oprócz pomocy w tworzeniu pierwszego na świecie elektrycznego super samochodu, rozwiązania SOLIDWORKS umożliwiły Rimac Automobili opracowanie wiodących technologii, co zaowocowało rozwojem młodej firmy.

Rower elektryczny GRYP – rozwój technologii firmy RIMAC

„Początkowo, pracowaliśmy wyłącznie nad Concept One. Jednak technologie, które opracowaliśmy, a potrzeby tego samochodu, jak np. użycie czterech silników do niezależnego napędu kół, najlepsze algorytmy dynamiki auta i małe, wydajne akumulatory,  otworzyły szanse rozwoju innych produktów, takich jak rower elektryczny Greyp. Rowery te szybko  stały się hitem. Firma wyprodukowała ich już 60 i posiadamy zamówienia na kolejne pół roku. Odnosimy sukcesy – Rimac wzrosło 400% w ciągu trzech lat – częściowo dzięki szybkości w projektowaniu, którą uzyskaliśmy przez rozwiązania SOLIDWORKS.”

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

  Kreator oferty

  Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

  Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
  Skontaktuj się z nami