pixel 3D CAD vs. 2D CAD: Wybór technologii projektowania

19 / 10 / 2023

DPS Software

Różnice między 2D CAD a 3D CAD: którą technologię wybrać?

Dlaczego warto korzystać z oprogramowania CAD?

Oprogramowanie CAD charakteryzuje się bardzo wszechstronnym zastosowaniem. Można się z nim spotkać m.in. w branży meblowej, budowlanej, mechanicznej czy też nawet elektrycznej. Czym jednak wyróżniają się tego typu systemy? Przede wszystkim sprawniejszym i łatwiejszym przeprowadzeniem procesu projektowania, obniżeniem kosztów produkcji i optymalizacją przepływu informacji w konkretnej firmie lub zakładzie produkcyjnym. 

Oprogramowanie 3D CAD a 2D CAD - czym się od siebie różnią? Najważniejsze informacje

Do projektowania elementów można podejść dwojako – standardową metodą jest wykonanie rysunków w formie rzutów 2D. Nieco nowocześniejsze podejście umożliwia modelowanie brył w postaci trójwymiarowych obiektów. 

Aktualnie sporą popularnością na rynku cieszy się oprogramowanie 3D CAD, a to z tego względu, iż jest niezwykle wydajne, przeznaczone przede wszystkim dla inżynierów i zawiera w sobie wiele nowoczesnych funkcji, dzięki którym czas opracowywania kolejnych produktów jest znacznie skrócony. Oznacza to jedno – szybsze wprowadzenie produktu na rynek! Oprogramowanie 3D (na przykład Solidworks 3D CAD) niesie za sobą jeszcze wiele innych korzyści, takich jak:

 • wprowadzanie precyzyjnych zmian w projektach produkcyjnych,
 • szybkie eliminowanie potencjalnych błędów projektowych i brak konieczności dokonywania przeróbek,
 • ułatwienie wizualizacji gotowego obiektu,
 • wirtualne testowanie projektów z wykorzystaniem analizy naprężeń oraz ruchu,
 • opracowywanie produktu od A do Z – zaczynając od koncepcji, a kończąc na gotowych częściach/elementach.

3D CAD to rozwiązanie przyszłościowe, które zaspokoi oczekiwania najbardziej doświadczonych zwolenników projektowania 3D. Programy do projektowania CAD 2D nie zawsze pozwalają rozwiązać te same problemy co 3D CAD w optymalnym czasie. Efektem takich działań jest często spowolniony proces projektowy. To wszystko sprawia, że większość osób decyduje się obecnie na bardziej wydajną i elastyczną wersję systemu CAD i nikogo nie powinno to dziwić.

Przejście na oprogramowanie 3D CAD - co można w ten sposób zyskać?

Pozostaje zastanowić się nad jedną istotną kwestią, a mianowicie – co konkretnie można zyskać przy przejściu na wydajne i nowoczesne oprogramowanie 3D CAD? Otóż zainteresowane osoby zyskają naprawdę dużo, ponieważ:

 • będą mogły tworzyć realistyczne i niezwykle precyzyjne wizualizacje produktów, które pomogą im w przeprowadzeniu kampanii marketingowej i procesie sprzedażowym,
 • będą mogły analizować wpływ zmian poszczególnych parametrów wykorzystywanych elementów na całość procesu produkcyjnego,
 • wprowadzenie ewentualnych zmian projektowych będzie dużo łatwiejsze oraz szybsze,
 • na rysunkach złożeniowych będzie można korzystać z automatycznych list materiałowych,
 • w dowolnym momencie będzie można popracować nad redukcją kosztów tworzenia nowych produktów, poprzez analizę kolejnych elementów.

Nie da się ukryć, że oprogramowanie 2D CAD ma swoje mocne strony, jednak to 3D CAD umożliwia bezproblemowe dostosowanie tworzonego produktu do indywidualnych potrzeb klientów i inwestorów. W ten sposób zrobi się to w zdecydowanie szybszym tempie, a zaoszczędzony czas wykorzysta się na tworzenie wielu innych produktów. To solidne wsparcie dla firmowego procesu produkcyjnego i szansa na gwałtowny rozwój własnego biznesu. 

Oczywiście nie w każdym przypadku trzeba się decydować na wydajniejszy system CAD, ponieważ w niektórych przypadkach wystarczającym rozwiązaniem okaże się system 2D CAD. Kluczowe jest przeanalizowanie własnych planów, potrzeb i projektów, a także aktualnych możliwości finansowych.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

  Kreator oferty

  Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

  Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
  Skontaktuj się z nami