pixel Rozwój systemów grzewczych na biomasę za pomocą rozwiązań SOLIDWORKS Professional i SOLIDWORKS PDM – przeczytaj Case Study - DPS Software

07 / 10 / 2016

DPS Software

Rozwój systemów grzewczych na biomasę za pomocą rozwiązań SOLIDWORKS Professional i SOLIDWORKS PDM – przeczytaj Case Study

Serbska firma Radijator Inženjering wykorzystała oprogramowanie SOLIDWORKS wraz z SOLIDWORKS PDM w celu zarządzania dokumentacją produktu oraz ułatwienia komunikacji technicznej, aby osiągnąć krótsze cykle rozwoju i zwiększenia wydajności kotłów grzejnych na paliwa stałe, płynne oraz systemów grzewczych, co skutkowało zwiększeniem obrotów firmy.

Wyzwanie:

Usprawnienie i przyspieszenie procesu rozwoju grupy produktów na bazie nowatorskiego systemu grzewczego aby zagwarantować ich większą wydajność i planowany wzrost sprzedaży na rynkach wschodzących – w szczególności systemów na biomasę dla przemysłu, zastosowań komercyjnych i mieszkalnych.

Rozwiązanie:

Wdrożenie rozwiązań do projektowania SOLIDWORKS Professional, SOLIDWORKS PDM do zarządzania danymi produktu, oraz SOLIDWORKS Composer do komunikacji technicznej.

Uzyskane korzyści:

 • Skrócenie czasu wykonania prototypu o 20 – 50 procent
 • Zwiększenie wydajności systemu grzewczego o 30 – 40 procent rocznie
 • Wzmocnione działalności eksportowej do 70% produkcji spółki
 • Poprawa współpracy z klientami i partnerami w Belgii i Austrii

Firma Radijator Inženjering jest wiodącym producentem kotłów na paliwo stałe, biomasę i kotłów grzewczych na paliwo ciekłe, systemy grzewcze i kotły do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych, zbiorniki do magazynowania oleju opałowego i zbiorników buforowych w kotłach. Firma została założona w 1991 roku w Serbii jako warsztat “Radijator”, której głównym przedmiotem działalności była instalacja i konserwacja instalacji centralnego ogrzewania. Od tego czasu firma nieustannie się rozwija poprzez zastosowanie nowych technologii, rozwój innowacyjnych produktów oraz wejście na szerszy rynek europejski.

“Było jasne, że musimy przejść z 2D do 3D, żeby zwiększyć wydajność i innowacyjność produktów”

Pracując z klientami i partnerami w Belgii i Austrii, projektanci Radijator Inženjering i inżynierowie zorientowali się, iż narzędzia do projektowania AutoCAD 2D które wtedy były używane, są wolniejsze i mniej dokładne niż narzędzia 3D wykorzystywane przez kolegów w firmach klientów i partnerów. Według opinii Dyrektora R&D Nenada Radosavljevića: “Ponieważ nasze wymagania dla nowych produktów oraz możliwości rozwoju biznesu stale rosły, było jasne, że musimy przejść z 2D do 3D, aby rozszerzyć naszą ofertę produktowązwiększyć wydajność i innowacyjność oferowanych rozwiązań. Nasze produkty w przybliżeniu składają się w 80 procentach z blach i musieliśmy przyspieszyć ich konstruowanie i wykonanie wraz z dokładnością – w celu osiągnięcia naszych celów rozwoju firmy.”

Aby odnieść sukces i zdobyć udziały w rynkach w Hiszpanii, Włoszech oraz większej części południowego rynku Europy, potrzebowaliśmy zwiększyć swoją wydajność nie tylko w procesie rozwoju produktów, ale także w produkcji, wytwarzaniu, montażu oraz odpowiadających im funkcji biznesowychPołączenie oprogramowania SOLIDWORKS oraz systemu PDM stworzyło fundament, na którym w dalszym ciągu rozwijamy naszą działalność. Rozwiązania SOLIDWORKS stały się standardem w Radijator Inženjering – wdrożyliśmy SOLIDWORKS Professional wraz z systemem do zarządzania danymi produktu SOLIDWORKS PDM, a ostatnio również zakupiliśmy SOLIDWORKS Composer ™ jako rozwiązanie do tworzenia instrukcji technicznych, ponieważ rozwiązania SOLIDWORKS są łatwe w użyciu, poprawiają wizualizację projektu, pozwalają połączyć biuro projektowe z nową fabryką oraz integrują się z systemami biznesowymi firmy.” – Nenad Radosavljević, Dyrektor R&D

Po rozmowach z kolegami, klientami i partnerami, w 2010 roku Radijator Inženjering zdecydowała przejść z projektowania 2D na platformę SOLIDWORKS 3D. Firma preferowała środowisko SOLIDWORKS, ponieważ jej klienci i partnerzy wykorzystywali rozwiązania SOLIDWORKS. Kierownictwu zależało na integracji systemu SOLIDWORKS PDM (EPDM) do zarządzania danymi produktu z systemem do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) oraz związanego z nim systemów biznesowych.

Szybszy i dokładniejszy rozwój kotłów – wykorzystanie SOLIDWORKS Composer

Od momentu zmiany systemu CAD na SOLIDWORKS 3D, Firma Radijator Inženjering skróciła cykl rozwoju produktu, przy jednoczesnej poprawie dokładności i zwiększeniu złożoności swoich produktów“Wraz z poszerzeniem linii naszych produktów, konstrukcja kotłów stawała się coraz bardziej skomplikowana. Pojawiło się znacznie więcej ruchomych części mechanicznych i podzespołów elektrycznych – zwłaszcza w linii kotłów na biomasę do użytku prywatnego” – zauważa Radosavljević. “Projektując w 3D z SOLIDWORKS, pracujemy znacznie szybciej i jesteśmy bardziej dokładni, co prowadzi do przejrzystych, bezbłędnych rozwiązań na produkcji. “

“Wykonujemy kotły wszystkich pojemności i rozmiarów, a także współpracujemy z naszymi klientami i partnerami,” dodaje Radosavljević. “Od momentu zmiany oprogramowania na SOLIDWORKS, zredukowaliśmy czas potrzebny do wytworzenia prototypu badawczego o 20-50% w zależności od urządzenia. Udało się to osiągnąć częściowo dzięki łatwiejszemu wykrywaniu zagadnień projektowych, wykorzystując narzędzia do rozpoznania kolizji oraz szybszemu tworzeniu elementów blaszanych w SOLIDWORKS. Jesteśmy również w stanie bazować na dotychczasowo wykonanej pracy dzięki SOLIDWORKS PDM.”

Zwiększona wydajność dzięki EPDM

Wdrożenie SOLIDWORKS PDM w firmie, które obejmuje licencje Viewer dla pracowników spoza grupy rozwoju produktu, pomogło firmie usprawnić i przyspieszyć wykonanie prac w procesie rozwoju produktu, a także zwiększyć wydajność innych obszarów działalności. Od 2010 roku, producent systemów ogrzewania zwiększa swoją produktywność o 30-40% każdego roku.

“Ponieważ SOLIDWORKS PDM zapewnia możliwość połączenia różnych działów, wszystkie nasze procesy stały się automatyczne, co pozwoliło nam na zwiększenie wydajności” – podkreśla Radosavljević. “Tniemy nawet do 20.000 sztuk blach na naszej wycinarce laserowej i produkujemy ponad 30.000 komponentów. Stawiamy na SOLIDWORKS PDM, aby utrzymać spójność. PDM pomaga nam w utrzymaniu ścisłej kontroli nad wersjami. System dostarcza nam znaczące korzyści”.

Wspieranie wzrostu na rynkach wschodzących

Wraz z tendencją odejścia od tradycyjnych paliw w kierunku tańszych i bardziej zrównoważonych paliw z biomasy, Radijator Inženjering jest dobrze przygotowany do wzrostu sprzedaży na rynku Europy Południowej. Ze względu na rozszerzenie linii produktów firmy oraz poprawę wydajności, produkty eksportowane stanowią obecnie 70% produkcji Radijator Inženjering.

“Rynek zmierza w kierunku systemów grzewczych na biomasę”– mówi Radosavljević. “Dzięki SOLIDWORKS, możemy szybciej tworzyć produkty które potrafią wykorzystać trendy zmieniającego się rynku. Niedawno nabyliśmy oprogramowanie SOLIDWORKS Composer, a teraz możemy szybciej i efektywniej opracowywać wizualne katalogi części zamiennych, instrukcje obsługi urządzeń w różnych językach dla klientów w różnych lokalizacjach, takich jak Rosja, Rumunia czy Grecja. SOLIDWORKS Composer pozwala nam opracować lepszą wizualizację produktu w materiałach instalacyjnych dla naszych dystrybutorów.”

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

  Kreator oferty

  Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

  Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
  Skontaktuj się z nami