pixel Startupów nie stać na stworzenie niedopracowanego produktu – case study Moonstera - DPS Software

14 / 05 / 2020

DPS Software

Startupów nie stać na stworzenie niedopracowanego produktu – case study Moonstera

Moonstera to startup tworzący produkty akustyczne, takie jak kabiny, mobilne ścianki czy panele. Jego założyciele, Tomasz Włodarczyk i Monika Brzóska połączyli zawodowe doświadczenie oraz prywatne pasje, aby tworzyć innowacyjne produkty do pomieszczeń biurowych czy przestrzeni publicznych.

Tomasz Włodarczyk jest projektantem od lat działającym w branży meblarskiej. Monika Brzóska zajmuje się m.in. hortiterapią, czyli terapią roślinami. Swój koncept oparli na założeniach biophilic design, czyli projektowania angażującego wszystkie zmysły, wprowadzając do wnętrz naturalne materiały, kształty i samą naturę. Ich wszystkie produkty wychodzą spod ręki Tomasza Włodarczyka i powstają w SOLIDWORKS. Młoda firma korzysta z wsparcia DPS Software i profesjonalnego oprogramowania w ramach programu sponsorskiego dla startupów.

Postawić na innowacyjność

Moonstera to rodzina produktów, która wprowadza do przestrzeni biurowych potrójną rewolucję. W jednym koncepcie projektowym znajdują się aż trzy rozwiązania potrzeb współczesnych pracowników: miejsc wydzielonych i cichych, miejsc redukujących poziom stresu i miejsc, które pobudzą kreatywne myślenie.

Produkty akustyczne nie są niczym niezwykłym i oferowane są już przez wiele firm. Podobnie jest z roślinami, które od lat wykorzystywane są jako element wystroju wnętrz biurowych. Innowacyjność produktów Moonstery polega na połączeniu tych dwóch elementów – akustyki i roślin.

case study Moonstera - kabiny akustyczne

Zarówno Tomasz, jak i Monika pracowali w przestrzeniach otwartych, tzw. open space’ach, które nie wpływają dobrze na komfort pracy. Dlatego postanowili stworzyć gamę produktów zmieniających środowisko pracy na bardziej przyjazne. W swojej ofercie posiadają m.in. kabiny akustyczne, ścianki mobilne, przegrody nabiurkowe czy panele naścienne, których integralną częścią są rośliny.

„Rośliny mają dobry wpływ na czystość powietrza. Jest to poparte m.in. badaniami NASA, które w latach 80 szukało rozwiązania na oczyszczanie powietrza w stacjach kosmicznych. Okazało się, że wiele roślin ma właściwości usuwania szkodliwych substancji – mówi Monika Brzóska, współwłaścicielka firmy Moonstera – Nie od dziś wiadomo także, że rośliny mają zbawienny wpływ na ludzką psychikę i poprawiają klimat otoczenia. Mają bardzo dobre właściwości akustyczne – potrafią rozbić fale dźwiękowe i poprawić akustykę w biurze.”

Monika Brzóska - Moonstera

Innowacyjność konceptu dwojga przedsiębiorców została doceniona przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny. W maju 2019 roku Moonstera zajęła drugie miejsce w konkursie dla najbardziej innowacyjnych firm i w ramach programu InQbacja rozwija skrzydła przy wsparciu PPNT.

SOLIDWORKS – jeden z filarów biznesu

Produkty Moonstery powstają w oprogramowaniu SOLIDWORKS, na którym Pan Tomasz pracuje od ponad 13 lat. I choć, jak przyznaje, poznał wiele innych programów, jego wszystkie potrzeby projektowe w pełni zaspokaja oprogramowanie od Dassault Systemes.

„SOLIWORKS poznałem na Politechnice Poznańskiej, gdzie studiowałem Inżynierię Wirtualną Projektowania. Jest to program bardzo przyjazny dla użytkownika – mówi Tomasz Włodarczyk – Od wielu lat działam w branży meblarskiej i w swojej pracy używałem przede wszystkim modułów do projektowania powierzchniowego i do gięcia blach. Od roku mam własną firmę i kreuję swoje produkty. Stworzenie produktu od podstaw w SOLIDWORKS pomaga zwłaszcza startupom, które nie mają dużego budżetu na próby i prototypy. Każdy element musi być dokładnie sprawdzony w modelu 3D – jego montaż, wszelkie tolerancje, ewentualne błędy w produkcji. Prototyp powinien być idealny, ponieważ nie dysponujemy budżetem na wiele prób i nie stać nas na stworzenie niedopracowanego produktu.”

Moonstera - SOLIDWORKS

Tomasz Włodarczyk, zanim dowiedział się o licencjach SOLIDWORKS dla startupów, korzystał z innego bezpłatnego programu do projektowania 3D, który nie do końca spełniał jego oczekiwania. Możliwość dostępu innych użytkowników programu do zachowanych plików budziło obawy o możliwość kradzieży autorskich projektów lub zawartych w nich pomysłów. Dlatego Pan Tomasz szukał innego rozwiązania. Bezpłatna licencja SOLIDWORKS okazała się dużym wsparciem dla przedsiębiorcy, a program jest jego podstawowym narzędziem pracy. Od niedawna współwłaściciel Moonstery korzysta także z SOLIDWORKS Visualize.

„Jest to ważny element, gdy sprzedaje się produkty, takie jak nasze i nie ma możliwości pokazania wszystkich kolorów czy wersji w showroomie. Za pomocą wizualizacji można przedstawić klientowi projekt konkretnego boxu czy wybranej kolorystyki. Wizualizacje są niezbędne na etapie oferowania klientowi rozwiązań” – podkreśla Tomasz Włodarczyk.

Tomasz Włodarczyk - Moonstera

Innowacyjność w kryzysie

Obecna sytuacja zmieniła plany wielu przedsiębiorstw. Niemal każda firma będzie musiała zmierzyć się ze skutkami kryzysu. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się startupy, które często mają do spłacenia duże kredyty. O tym, kto wyjdzie z kryzysu obronną ręką, decydować będzie m.in. innowacyjność i elastyczność. Dlatego Moonstera zamierza wprowadzić do swojej oferty nowy, innowacyjny produkt.

Moonstera - projekt SOLIDWORKS

Tomasz Włodarczyk pracuje nad kabiną do obsługi klienta np. w banku. Rozmówców dzielić będzie szyba, nie pozwalająca na rozprzestrzenienie się wirusa. Każda połówka kabiny posiada niezależną wentylację, a powietrze jest oczyszczane przepływową lampą z promieniowaniem ultrafioletowym UV-C które zabija wirusy, bakterie czy grzyby. Boksy są także wyposażone w lampę UV-C bezpośredniego działania, dzięki której możliwa jest dezynfekcja całej kabiny, czyli wszystkich powierzchni, na których może utrzymywać się wirus.

Nie tylko Polska

Moonstera jest młodą, ale prężnie rozwijającą się firmą. Ich produkty znajdziemy w wielu firmach, urzędach czy na lotniskach. Kabiny akustyczne doskonale sprawdzają się także w agencjach rekrutacyjnych. Od niedawna oddział Moonstery znajduje się w Szwajcarii – kraju, który ceni sobie nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. A to dopiero początek tej fascynującej drogi.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami