pixel Wykorzystanie plików SOLIDWORKS w programie Alphacam

25 / 04 / 2018

DPS Software

Wykorzystanie plików SOLIDWORKS w programie Alphacam - Case Study A.S.H. Plastics

Wiodący producent sprzętu ekspozycyjnego dla punktów sprzedaży wykorzystuje narzędzie Automation Manager do jednoczesnego importowania kilku plików SOLIDWORKS do systemu CAM i automatycznego konfigurowania obróbki różnych materiałów. A.S.H. Plastics stosuje Alphacam do wysokiej jakości, dokładnej obróbki wielu materiałów oraz do pracy nad skomplikowanymi częściami, których nie można inaczej wykonać. Dyrektor zarządzający, David Archer mówi, że jest to szczególnie cenne przy prototypowaniu, ponieważ zwykle prototyp jest gotowy do cięcia w ciągu 20 minut. „Kiedy programowaliśmy ręcznie, trwało to nawet godzinę, więc oszczędzamy sporo czasu.”

Firma zainwestowała w Alphacam po instalacji drugiej frezarki górnowrzecionowej CNC Rye. Oprogramowanie steruje teraz obrabiarką MG40 z trzema głowicami 8×4 i dwustołową maszyną z czterema głowicami i czterema zmieniaczami narzędzi. „Obie maszyny są trójosiowe – dlatego wybraliśmy Alphacam, aby móc obrabiać części 3D.” Archer mówi, że dokładność ma nadrzędne znaczenie, zwłaszcza tam, gdzie łączą i kleją części, a Alphacam pozwala im na obróbkę w wysokich tolerancjach. „Przekroczenie rzędu pół milimetra oznaczałoby, że części nie pasowałaby do siebie, ale Alphacam osiąga dla nas te niezmiernie ważne tolerancje.”

automation-manager-alphacam-pliki-solidworks

Integracja Alphacam z SOLIDWORKS

Oprócz możliwości dokładnej pracy w 3D, Alphacam z łatwością poradził sobie ze szczególnym wyzwaniem związanym z CAD. „Korzystamy z programu Alphacam Automation Manager, aby zaimportować kilka plików SOLIDWORKS do systemu, automatycznie skonfigurować obróbkę różnych materiałów i grubości. Oszczędza to kilka godzin czasu programowania tygodniowo, w porównaniu do sytuacji, gdy musieliśmy otworzyć każdy plik części osobno, zapisać jako dxf, zaimportować go, a następnie zaprogramować osobno.

„Oznacza to, że po zatwierdzeniu przez klienta projektu części, możemy zintegrować wszystkie pliki części  z SOLIDWORKS w Alphacam. Następnie operator CNC programuje te pliki dla różnych materiałów i wysyła je do maszyny, gdzie są sprawdzane i weryfikowane, po czym idą do produkcji.” Archer dodaje, że moduł Alphacam Advanced Router zapewnia płynne przejście z CAD na CAM. „Ustawienie geometrii i ścieżek narzędzi jest niezwykle proste w porównaniu do tego, jak było kiedyś, gdy musieliśmy je wszystkie wykreślić ręcznie i pisać wiersze kodu G. Teraz oprogramowanie wybiera wymagany materiał i grubość, generuje kod NC w ciągu kilku minut – oszczędzając znacznie czas.

programowanie-obrobki-w-alphacam

Oprócz materiałów dla punktów sprzedaży dla użytkowników końcowych, takich jak Claire’s Accessories i Tesco, A.S.H. Plastics produkuje także gamę produktów dla sektora inżynieryjnego. Podczas gdy niektóre produkty wymagają tylko obróbki laserowej na dwóch przeznaczonych do tego maszynach, coraz więcej produktów musi być wykańczane na frezarkach górnowrzecionowych CNC.

Firma A.S.H. Plastics zatrudniająca około 35 pracowników, dwóch inżynierów pracujących z Alphacam – jeden z nich obsługuje również obrabiarkę CNC, wykorzystując wszystkie aspekty oprogramowania – oraz kolejnego pracownika warsztatu, który specjalizuje się w obsłudze maszyn CNC z wykorzystaniem programów, które zostały dla niego napisane.

Korzyści z wdrożenia Alphacam

 • Pojedyncze rozwiązanie CAM dla obróbki różnych materiałów
 • Wysoka dokładności obróbki złożonych części 3D.
 • Automation Manager automatycznie przetwarza wiele plików CAD SOLIDWORKS
 • Wsparcie inżynierów z Alphacam

Porozmawiajmy o wdrożeniu oprogramowania CAM w Twojej firmie

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

  Kreator oferty

  Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

  Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
  Skontaktuj się z nami