pixel
Referencje Druk 3D

Inżynieria odwrotna części samochodowych przy użyciu technologii druku 3D z metalu

RPG Industries jest producentem oferującym pełen zakres usług, współpracującym z klientami z branży motoryzacyjnej, lotniczej i naftowej.

Założona w 1995 roku firma oferuje przede wszystkim usługi w zakresie EDM, obróbki CNC, cięcia strumieniem wody oraz wytwarzania przyrostowego.

Wyzwanie

Robert Ginsburg, prezes RPG Industries, nieustannie szuka sposobów i rozwiązań, aby pozostać w czołówce swojej branży, rozwijać działalność, wdrażać nowe technologie i oferować swoim klientom nowe możliwości.

Jeden z takich klientów - D&D Classic Automotive Restoration - zgłosił się do firmy ze swoim klasykiem. Auto miało uszkodzony jeden z gaźników. Poszukiwania oryginalnej części na całym świecie nie udały się. Firma D&D podjęła próbę naprawy części, jednak oryginału nie można było spawać ani lutować ze względu na potrzebę hermetycznego i wodoszczelnego uszczelnienia. Produkcja gaźnika od nowa kosztowałaby zbyt dużo. „Szczegóły, zawiłość i wewnętrzne elementy komponentu sprawiają, że jest to prawie niemożliwe, a część maszyny nigdy nie będzie wyglądać tak dobrze jak oryginał” - dodaje Ginsburg.

RPG Industries Markforged Case Study

Rozwiązanie

Robert Ginsburg od dłuższego czasu rozważał zakup metalowej drukarki 3D do swojej firmy; jednak znał tylko drukarki proszkowe, które nie miały sensu ekonomicznego i są podatne na zagrożenia w miejscu pracy.

Kiedy poznał system druku 3D Markforged Metal X i zapoznał się z kosztem zakupu wiedział, że znalazł swoje rozwiązanie, które było bezpieczniejszą opcją niż inne drukarki proszkowe do metalu. Wdrożył system Metal X i drukarkę 3D Mark Two i natychmiast zaczął oferować usługi swoim klientom.

Jednym z pierwszych był firma D&D Classic Automotive Restoration.

RPG Industries Markforged Case Study

Robert początkowo użył swojej drukarki 3D Markforged Mark Two, aby wydrukować poddaną inżynierii odwrotnej nasadkę gaźnika przy użyciu materiału Markforged Onyx (ciętego termoplastu wypełnionego włóknem węglowym). Następnie wydrukował w 3D tę samą część ze stali nierdzewnej 17-4 PH na swojej drukarce Metal X i przedstawił ją zespołowi w D&D jako część finalną, która była gotowa do zamocowania w samochodzie. Klient był zadowolony z efektu końcowego wykonanej części.

„Możliwość szybkiego zeskanowania zepsutej części, dokonania napraw i wydrukowania jej zmieniła sytuację” - mówi Robert. Samochód został w pełni odrestaurowany i wrócił do właściciela. Od teraz pod maską klasyka znaduje się część wykonana w technologi druku 3D z metalu.

„Myślę, że wielu naszych pracowników jest lub było obojętnych na drukowanie 3D. Tak naprawdę nie rozumieli, dlaczego inwestowałem w tę technologię. Myślę, że kiedy zobaczyli możliwości i finalne elementy, prawie wszyscy zrozumieli, że to dobre rozwiązanie i jest uzupełnieniem naszych usług” - podsumowuje Robert Ginsburg, prezes RPG Industries.