pixel
Artykuł Druk 3D Automatyka

Jak firma zwiększyła tempo produkcji dzięki Markfoeged X7

Wykorzystanie druku 3d z włókna węglowego w automatyce przemysłowej

fot. | Wykorzystanie drukarki Markforged X7 w produkcji narzędzi. Materiał Onyx, włókno węglowe.

Cashco to globalny producent automatyki przemysłowej specjalizujący się w zaworach sterujących, regulatorach i urządzeniach do kontroli pary dla wielu gałęzi przemysłu – od petrochemicznego po farmaceutyczny. Firma działa od ponad 100 lat i posiada biura w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. – Każda instalacja z orurowaniem to potencjalny klient – twierdzi Clint Rogers, prezes Cashco. Klientami Cashco są takie firmy jak Dow Chemical, Vopak i Pfizer.

90%

mniej obróbek CNC

75%

krótszy czas produkcji

3 miesięce

zwrot z inwestycji

Wyzwanie

Cashco potrzebuje części o wysokiej precyzji, aby produkować urządzenia, które dokładnie i niezawodnie kontrolują przepływ, ciśnienie, temperaturę, poziom lub pH procesu.

Każda branża obsługiwana przez Cashco ma inne wymagania – a gdy ceny ropy spadają, podaż rośnie. – Nie możemy sobie pozwolić na przestoje – mówi Clint. Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, na liniach produkcyjnych firmy pracuje dużą liczba ramion robotycznych, a każde z nich jest wyposażone w niestandardowe zestawy narzędzi.

Jako firma z długoletnim doświadczeniem w dostarczaniu wysokiej jakości produktów, Cashco potrzebuje doświadczonych ślusarzy narzędziowych i rzemieślników wytwarzających i serwisujących niestandardowe oprzyrządowanie dla każdego robota.

Trudno jest znaleźć fachowych narzędziowców, a pracujących w Cashco specjalistów zaczęło męczyć wytwarzanie niewielkich ilości niestandardowych narzędzi do użytku wewnętrznego. Clint wiedział, że on i jego zespół będą musieli zmienić tok myślenia i działania, aby sprostać wymaganiom klientów, zachowując jednocześnie konkurencyjność.

„Musimy umieć dostosowywać się do zmian. Jeśli nie będziemy modernizować naszych procesów, tylko robić wszystko tak, jak 20, 30 lat temu, po prostu nie nadążymy za konkurencją.”" - mówi Clint Rogers, Prezes Cashco.

Referencje drukarki 3d markfoeged x7

fot. | Cashco produkuje wszystko, od zaworów sterujących po regulatory dla wielu różnych gałęzi przemysłu – od petrochemicznego po farmaceutyczny.

Rozwiązanie

Pierwszą drukarkę 3D Markforged X7 Clint kupił u partnera Markforged, firmy D3 Technologies. Celem było wytwarzanie niewielkich ilości mocnych narzędzi na potrzeby produkcji. Minimalny czas konfiguracji drukarki przed produkcją narzędzi zrobił na nim wrażenie.

Dostosowywanie wysokości stołu czy funkcje kalibracji przed drukiem, radykalnie skracają czas konfiguracji, który normalnie trwałby nawet kilka godzin. Dzięki wspomnianym zaletom drukarki, operator może zająć się ważniejszymi zadaniami, takimi jak projektowanie narzędzi i obsługa obrabiarek CNC.

Początkowo celem zespołu było wykonanie niestandardowych okładzin chwytaków do posiadanych uniwersalnych robotów, ale szybko zaczęto drukować także niestandardowe siatki na wstępnie obrobione części w celu skrócenia czasu przezbrojenia.

Firma często potrzebuje też płytek montażowych o unikalnej konfiguracji, przeznaczonych do tokarek i frezarek, których wykonanie znowu zajęłoby czas operatorowi obrabiarki. Tutaj również zauważono możliwość użycia platformy Markforged.

Projektanci zadbali o to, aby płytki te można było dostosować, co oznacza, że można ich używać w kilku różnych maszynach, a nie tylko w jednej. Pozwala to zaoszczędzić znaczną ilość czasu i kapitału, a dodatkowo obrabiarki CNC są wykorzystywane w pełni do produkcji wyrobów przeznaczonych na sprzedaż, a więc cały czas generują dochód.

Wdrożenie

Nowe oszczędności czasu były korzystne dla produkcji pod wieloma względami. Jednym z nich było skrócenie czasu wykonywania nieprzynoszących dochodu, niestandardowych narzędzi o 90%.

Biorąc pod uwagę stawkę godzinową dla operatora obrabiarki i zajęcie samej obrabiarki, drukowanie jest o wiele bardziej opłacalne – stwierdza Clint.

Cały dodatkowy czas zaoszczędzony dzięki drukarce X7 jest teraz wykorzystywany w produkcji na sprzedaż, co pozwala Cashco zmniejszyć koszty ogólne, a narzędziowcom zająć się produkcją części dochodowych, co sprawia, że są bardziej zadowoleni.

Pieniądze zaoszczędzonych dzięki drukarce 3D są reinwestowane w pracowników. – Pozwala im to lepiej wykorzystać talenty i umiejętności, nadać większą wartość ich pracy – twierdzi Clint – Dzięki drukowaniu 3D mogliśmy też podnieść płace.

Markforged X7 druk 3d włóknem węglowym

fot. | Za pomocą drukarki 3D X7 firma Cashco wykonała niestandardowe płytki montażowe do swoich maszyn.

Przyszłość

Dzięki włączeniu drukarek Markforged do procesu projektowania i produkcji, Cashco może teraz skupić się na ulepszaniu swoich produktów i procesów.

Dla prezesa firmy oznacza to nowe możliwości tworzenia lepszego miejsca pracy i zwiększenia zadowolenia pracowników, przy jednoczesnym stałym ulepszaniu produktów firmy.

Przedsiębiorstwo znalazło też inne zastosowania swojej drukarki 3D marki Markforged, np. stworzenie specjalnego urządzenia ułatwiającego montaż sprężyn. – Nie korzystamy z niej już tylko w zakresie tworzenia oprzyrządowania, lecz także do przyspieszenia montażu komponentów po obróbce – podsumowuje prezes Cashco.