pixel #DPSStory: Rozmowa z Adrianem Czaplą | 25-lecie DPS Software

28 / 07 / 2022

Sławek Kowalski

#DPSStory: Rozmowa z Adrianem Czaplą, Kierownikiem Działu Edukacji – 25-lecie DPS Software

Poza dostarczaniem oprogramowania inżynieryjnego do klientów komercyjnych, trzonem działalności DPS Software jest wsparcie sektora edukacji. Ponad 20 lat współpracy z polskimi ośrodkami oświatowymi, kołami naukowymi oraz organizowanie takich inicjatyw jak Studencki Konkurs Projektowy SOLIDWORKS, dają szansę na zdobycie doświadczenia w nowoczesnym środowisku 3DCAD już na wczesnym etapie edukacji.

Zarząd CNS Solutions (obecnie DPS Software) niemal od początku swojej działalności zdawał sobie sprawę z wartości jakie płyną ze wsparcia sektora edukacji. Dziś, po 25 latach od założenia firmy, DPS Software dostarcza oprogramowanie inżynieryjne do ponad 100 placówek oświatowych oraz wspiera m.in. absolwentów uczelni wyższych objętych dystrybucją oprogramowania poprzez specjalny program wsparcia dla start-upów. O prostudenckim podejściu i organizowanych w jego ramach inicjatywach rozmawiamy z Adrianem Czaplą, który w DPS Software pełni rolę Kierownika Działu Edukacji:

Adrian Czapla: Władysław Stachowicz, założyciel CNS Solutions, miał świadomość tego, jakie korzyści płyną ze wspierania jednostek edukacyjnych i w jaki sposób mogą one zaprocentować w przyszłości. Priorytetem w pierwszych latach działalności firmy było propagowanie korzystania ze środowiska 3D CAD SOLIDWORKS, które ówcześnie było na polskim rynku nowością. W związku z powyższym, CNS Solutions utworzyło unikatowy program grantowy, dzięki któremu polskie uczelnie techniczne mogły otrzymać licencje SOLIDWORKS w pełni bezpłatnie. Inicjatywa ta pozwoliła „wychować” rzeszę inżynierów korzystających z oprogramowania z oferty przedsiębiorstwa.

Na sukces w sektorze edukacji wpłynęło to, że firma od początku stawiała na młodych pracowników. Świeżo upieczeni inżynierowie wciąż mieli kontakty na ukończonych uczelniach, co w znaczny sposób ułatwiało proces dotarcia z informacją o korzystnej ofercie. Dziś oprogramowanie SOLIDWORKS obecne jest nie tylko na niemal wszystkich polskich uczelniach technicznych, ale również w ośrodkach związanych z szeroko rozumianym projektowaniem 3D, jak większość Akademii Sztuk Pięknych oraz wiele uczelni prywatnych.

Adrian_Czapla_10.2021-2-scaled

Adrian Czapla – Kierownik Działu Edukacji w DPS Software
Poza dostarczaniem oprogramowania dla ośrodków oświatowych na preferencyjnych warunkach, DPS Software wspiera studentów poprzez organizację różnych inicjatyw. Jedną z nich jest Studencki Konkurs Projektowy SOLIDWORKS. W tym roku odbędzie się XXI edycja rywalizacji.

Adrian Czapla: Studencki Konkurs Projektowy SOLIDWORKS to kolejna cegiełka, jaką DPS Software dokłada do wychowania przyszłych pokoleń inżynierów. Rywalizacja daje uczestnikom szansę sprawdzenia się na tle studentów z całej Polski oraz, co najważniejsze, pozwala poznać oprogramowanie SOLIDWORKS w praktyce i skupić się na modułach, które nie są omawiane w ramach programu nauczania.

Aby zobrazować ewolucję wydarzenia, warto wymienić model który zwyciężył w I edycji konkursu, czyli projekt reduktora. Obecnie, zwycięskie projekty przedstawiają całe maszyny, pojazdy, czy wręcz hale produkcyjne, a na ich opracowanie laureaci poświęcają setki godzin. Poza nagrodami rzeczowymi, największą wartością płynącą ze zwycięstwa w rywalizacji jest mocny punkt do CV, który pozytywnie wpływa na konkurencyjność na rynku pracy. Wyróżnienia wręczane są podczas konferencji DPS Forum, której uczestnikami są właściciele firm produkcyjnych, czyli potencjalni pracodawcy laureatów. Wiele z konkursowych prac prezentowanych było na oficjalnych konferencjach SOLIDWORKS.

Tegoroczna, XXI edycja Studenckiego Konkursu Projektowego SOLIDWORKS jest na swój sposób innowacyjna i wyjątkowa. Po raz pierwszy rywalizacja odbędzie się przy pomocy platformy 3DEXPERIENCE.

Adrian Czapla: Wykorzystanie platformy 3DEXPERIENCE to naturalny krok. Od I edycji konkursu stawiamy przede wszystkim na innowacyjne pomysły i rewolucyjne koncepcje oraz wykorzystywanie narzędzi najnowszej generacji. Platforma 3DEXPERIENCE ułatwi nie tylko komunikację między organizatorami i uczestnikami, ale przede wszystkim wpłynie na jakość zarządzania plikami projektowymi i dokumentacją techniczną.

Poza sektorem edukacji, DPS Software wspiera na wczesnym etapie osoby przedsiębiorcze. W tym celu uruchomiony został specjalny program wsparcia dla start-upów.

Adrian Czapla: Wsparcie dla sektora start-upów jest bardzo mocno powiązane z obszarem edukacji. Część ze studentów, w tym również laureatów Studenckiego Konkursu Projektowego SOLIDWORKS, po ukończeniu studiów decyduje się na założenie własnego biznesu. Świeżo upieczeni laureaci często nie mają kapitału, a ich idea jest na tyle ciekawa i warta uwagi, że warto ją urzeczywistnić. Często barierą nie do pokonania jest brak odpowiedniego oprogramowania.

W ramach programu wsparcia dla start-upów, firma która zarejestrowana jest krócej niż 3 lata, może skorzystać z darmowego, rocznego dostępu do wybranych narzędzi z oferty DPS Software, a w kolejnych latach korzystać z nich na specjalnych, preferencyjnych warunkach. Wielu z uczestników programu jest laureatami wyżej wspomnianego Studenckiego Konkursu Projektowego SOLIDWORKS.

Jesteśmy dumni, że w ciągu 25 lat działalności firmy, osoby początkowo objęte wsparciem w obszarze edukacji oraz start-upów, są do dziś klientami DPS Software. Obserwuj cykl #DPSstory i bądź na bieżąco z kolejnymi artykułami, w których przybliżymy pozostałe obszary działalności DPS Software na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami