pixel Systemy automatyzacji fabryk – case study Adept Engineers

09 / 11 / 2017

DPS Software

Adept Engineers projektuje i wytwarza systemy automatyzacji fabryk

Poprzez dodanie oprogramowania projektowego SOLIDWORKS Electrical Schematics do istniejącej platformy projektowania mechanicznego SOLIDWORKS Professional firma Adept Engineers osiągnęła istotne korzyści w sferze opracowywania swoich maszyn do automatyzacji, w tym skrócenie czasu cyklu projektowania, podniesienie jakości oraz zwiększenie poziomu satysfakcji klienta.

Adept Engineers to dynamiczna i szybko rozwijająca się indyjska firma, która projektuje i wytwarza systemy automatyzacji fabryk. Korzystając ze swoich kluczowych kompetencji związanych z projektowaniem maszyn, inżynierią i realizacją projektów, opracowuje szereg rozwiązań produkcyjnych w obszarze automatyki przemysłowej, obsługi i przenoszenia materiałów, linii montażowych oraz systemów sprawdzania poprawności/testowania, jak również tulei, mocowań i maszyn specjalnych.

Firma specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu automatyzacji producentom sprzętu oryginalnego (OEM) w branży motoryzacyjnej — na przykład Honda czy Delphi Automotive Systems — jak również w świadczeniu usług na rzecz klientów z branży przetwórstwa farmaceutycznego.

Przestawienie się z narzędzi projektowych AutoCAD® 2D na oprogramowanie SOLIDWORKS® Professional

Poza opracowywaniem projektów maszyn mechanicznych, firma Adept Engineers projektuje i wytwarza systemy dystrybucji energii oraz elektryczne panele LT do maszyn automatyzujących fabryki. Kiedy frma Adept Engineers uzyskała znaczący wzrost produktywności w obrębie projektowania mechanicznego wskutek przestawienia się z narzędzi projektowych AutoCAD® 2D na oprogramowanie projektowe SOLIDWORKS Professional, chciała osiągnąć podobne korzyści w zakresie wydajności w projektowaniu paneli elektrycznych i systemów do automatyzacji maszyn, jak mówi partner zarządzający Saugat Mitra.

Równoległe projektowanie części ECAD i MCAD

„Projektowanie systemów i paneli elektrycznych do naszych systemów automatyzacji zasadniczo pozostało w tyle za projektowaniem mechanicznym” — mówi Mitra. „Zamiast opracowywać projekty elektryczne po ukończeniu projektów maszyn mechanicznych, co wydłuża proces, chcieliśmy opracowywać obie części projektów równocześnie. Kolejnym celem była poprawa jakości schematów elektrycznych, które są używane zarówno w materiałach montażowych, jak i w dokumentacji użytkownika”.

Firma Adept Engineers wybrała oprogramowanie SOLIDWORKS Electrical Schematics do opracowywania projektów i schematów instalacji elektrycznych, ponieważ jest ono łatwe w użyciu i w pełni zintegrowane z oprogramowaniem SOLIDWORKS do projektowania mechanicznego. „Oprogramowanie SOLIDWORKS Electrical Schematics spełniło wszystkie nasze wymagania w zakresie projektowania instalacji elektrycznych”— dodaje Mitra.

Szybsze i dokładniejsze projektowanie instalacji elektrycznych

Od momentu wdrożenia oprogramowania projektowego SOLIDWORKS Electrical Schematics do istniejącej platformy SOLIDWORKS Professional do projektowania mechanicznego firma Adept Engineers uzyskała skrócenie cyklu projektowania oraz poprawę jakości. Mitra mówi, że wykorzystując rozwiązania SOLIDWORKS do projektowania mechanicznego i elektrycznego, skróceniu uległy cykle projektowe o 30–40 procent, zwiększyła się dokładność projektów o 20 procent i wzrosło zadowolenie klientów.

„Przy opracowywaniu niestandardowych maszyn dla największych producentów sprzętu oryginalnego OEM dostarczanie wysokiej jakości rozwiązań na czas i w ramach budżetu ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju naszej firmy” — podkreśla Mitra. „Dysponując narzędziami SOLIDWORKS do projektowania elektrycznego i mechanicznego, znacznie szybciej i dokładniej opracowujemy projekty, co skutkuje skróceniem czasu realizacji, obniżeniem kosztów opracowywania oraz zwiększeniem zadowolenia klientów. Poprawa wydajności projektowania pozwoliła nam utrzymać dobre relacje z klientami i nadal rozwijać działalność”.

Wspólna praca zespołu mechanicznego i elektrycznego

Korzyści płynące z większej wydajności i konsekwentnej jakości, jakie odniosła firma są efektem równoległej, opartej na współpracy metodzie projektowania elektrycznego i mechanicznego maszyn przemysłowych, która jest możliwa dzięki zintegrowaniu oprogramowania projektowego SOLIDWORKS Professional i SOLIDWORKS Electrical Schematics. Poprzez równoczesne opracowywanie projektów instalacji elektrycznych i mechanicznych, w drodze wspólnej pracy, elektryczne i mechaniczne zespoły projektowe oszczędzają czas i ograniczają liczbę błędów, co pozwala podnosić wydajność bez zwiększania zasobów.

Pierwszy wspólny projekt z wykorzystaniem projektowania równoległego

„Pierwszy duży projekt, w którym zastosowaliśmy równoległe projektowanie elektryczne i mechaniczne, miał na celu opracowanie systemu testowego do pomiarów poziomu hałasu generowanego przez silniki szyb sterowanych elektrycznie dla producenta OEM z branży motoryzacyjnej” — zauważa Mitra. „Dzięki temu, że oba zespoły projektowe ściśle z sobą współpracowały, były w stanie skrócić czas dochodzenia do rozwiązań, jak również zoptymalizować wykorzystanie miejsca. Każdy chce mieć mniejsze maszyny, aby zajmowały mniej miejsca w fabryce.

Dzięki równoległej metodzie projektowania elektrycznego i mechanicznego jesteśmy w stanie pracować z mniejszymi panelami i traktować projekty maszyn w sposób zautomatyzowany, uproszczony i bardziej wydajny”.

Lepsza jakość dokumentacji instalacji elektrycznej

Firma Adept Engineers zyskuje również na używaniu oprogramowania SOLIDWORKS Electrical Schematics w ten sposób, że jej schematy projektów instalacji elektrycznych wyglądają lepiej i są dokładniejsze, a służą im one do opracowywania zarówno instrukcji montażu, jak i do dokumentacji dla klienta, takiej jak dokumentacja konserwacji czy serwisowania. „Ponieważ nasze schematy charakteryzują się większą dokładnością i wyższą jakością, udało nam się je wykorzystać do znaczącej poprawy jakości naszych instrukcji obsługi instalacji elektrycznych” — mówi Mitra.

„Choć połączenie oprogramowania SOLIDWORKS Electrical Schematics i SOLIDWORKS Professional pozwoliło nam zintegrować projektowanie elektryczne i mechaniczne — i tworzyć lepsze projekty w krótszym czasie oraz zwiększyć wydajność — postrzegamy te osiągnięcia jako zaledwie początek” — kontynuuje Mitra. „Kolejnym krokiem jest wykorzystanie bliższej współpracy między zespołami projektowania elektrycznego i mechanicznego w celu opracowania nowatorskich metod automatyzacji i rozwiązań, które zapewnią lepsze wyniki naszym klientom”.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami