Czy warto przejść na SOLIDWORKS Premium? Analiza dodatkowych funkcji
22 / 07 / 2024
Dlaczego zdecydowałeś się na udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości?
Na udział w olimpiadzie zdecydowałem się przede wszystkim ze względu na możliwość zdobycia przepustki na studia oraz zwolnienia z egzaminów kwalifikacyjnych. Kolejnym powodem było moje przekonanie o innowacyjnym charakterze tego, co chcę stworzyć. Ostatecznie miałem też ochotę sprawdzić swój pomysł na tle konkurencyjnych prac, więc współzawodnictwo było kolejnym z czynników które zmotywowały mnie, by podjąć wyzwanie.
Na czym polega Twój projekt? Czym wyróżniał się na tle konkurencyjnych prac?
Celem projektu było stworzenie małego, dynamicznego stanowiska do przeprowadzania operacji obróbki cieplnej stali (nagrzewania, wygrzewania, chłodzenia…), zgrzewania tradycyjnego, hartowania, wyżarzania oraz nagrzewania materiału w celu kucia na ciepło; zasilanego skroplonym gazem palnym w postaci propanu, a jeśli technologia obróbki tego wymaga, w osłonie argonowej i/lub z utleniaczem. Projekt wyróżniał się prostotą, spełnieniem założeń konstrukcyjnych oraz taniością produkcji i eksploatacji urządzenia, a także podjęciem rzadkiego w gronie olimpiady tematu obróbki cieplnej realizowanej przy użyciu skroplonego gazu.
Czy w szkole miałeś styczność z oprogramowaniem CAD 3D? Skąd pojawił się pomysł na wykorzystanie SOLIDWORKS? Jak się o nim dowiedziałeś?
W szkole nie miałem styczności z typowym oprogramowaniem CAD 3D. Program, który realizowaliśmy w trzeciej klasie obejmował proste rysunki 2D w AutoCad Mechanical. O SOLIDWORKS dowiedziałem się z internetu. Pierwszy kontakt z oprogramowaniem miałem na praktykach zawodowych w firmie zajmującej się konstrukcją części maszyn i obróbką mechaniczną metali. Z luźnej rozmowy z szefem o innych oprogramowaniach 3D wyniosłem postanowienie, że będę uczyć się SOLIDWORKS, ponieważ jest dobry do bardzo wielu czynności wspomagających prace konstruktora, a dużo firm na rynku pracuje na jego podstawie.
W jaki sposób wykorzystałeś oprogramowanie SOLIDWORKS w projekcie pieca? Czy ułatwił on Twoją pracę? Czy trudno było wykonać model bez wcześniejszej znajomości programu?
Wykonanie dobrego modelu bez wcześniejszej znajomości SOLIDWORKS byłoby dla mnie trudniejsze. Program pozwala mi weryfikować błędy na poziomie modelowania, mogę zauważyć szczegóły, które w efekcie mają wpływ na ergonomię i przyjemność użytkowania wyrobu. Przykładowo badanie środka masy pozwoliło mi na idealne umieszczenie butli z płynnym gazem tak, aby przeciętnego wzrostu mężczyzna po nachyleniu pieca w pełnym uposażeniu (w celu jego transportu) nie odczuł przeważającej siły ciężkości pozostałej części pieca i nie przewrócił się (siły się równoważą). Program bardzo przyspieszył i ułatwił mi pracę. Kiedy próbowałem zdobyć licencję do użytku studenckiego, po wielu prośbach w innych źródłach w końcu otrzymałem licencję od DPS Software.
Czy Twoim zdaniem warto brać udział w takich konkursach? Jak może to wpłynąć na Twoją przyszłość?
Moim zdaniem warto brać udział w tego typu konkursach. Prostym powodem jest cytat Konfucjusza, który królował na Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości: “Powiedz mi, a zapomnę, Pokaż mi, a zapamiętam, Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Dzięki temu, że wziąłem udział w olimpiadzie zdobyłem dużo nowej, użytecznej wiedzy. Dostałem też przepustkę na studia i zwolniono mnie z egzaminów kwalifikacyjnych. Pozwoli mi to wejść w kolejny etap zdobywania wiedzy i zaspokajania ciekawości.
Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.
Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
Skontaktuj się z nami