pixel Jak poradzić sobie ze zmniejszeniem dostępności surowców w branży meblarskiej? Darmowy poradnik - DPS Software

14 / 06 / 2022

DPS Software

Jak poradzić sobie ze zmniejszeniem dostępności surowców w branży meblarskiej? Darmowy poradnik

Ostatnie wydarzenie spowodowały mniejszą dostępność wielu surowców m.in. w branży meblarskiej. Jak poradzić sobie ze zmniejszoną ilością dostaw? Jak lepiej wykorzystać dostępne surowce? Tego dowiecie się z bezpłatnego e-booka, który przygotowaliśmy dla Was wspólnie z Eficad – dostawcą takich rozwiązań jak SWOOD CAD i SWOOD CAM.

Wojna w Ukrainie oraz wcześniejsze wydarzenia związane z pandemią koronawirusa wywołują niemały kryzys gospodarczy, który ma wpływ praktycznie na każdą gałąź przemysłu. W artykule skupimy się na najważniejszych trzech aspektach związanych z kryzysem, czyli:

 • ograniczeniem lub całkowitym wstrzymaniem dostaw produktów i surowców z Rosji i Białorusi (łącznie kraje te odpowiadają za ok. 1/3 wolumenu importu produktów branży drzewnej na polski rynek),
 • zaburzeniami w handlu i prowadzeniu biznesu w Ukrainie,
 • możliwym osłabieniu popytu na produkty z Polski.

Import drewna z Ukrainy, Rosji i Białorusi – zaburzenie w łańcuchu dostaw

Co prawda Rosja odpowiada jedynie za 5,3% wolumenu dostaw drewna na polski rynek, jednak uzależnienie od dostaw z tego kraju widać wyraźnie w przypadku takich materiałów jak sklejki i arkusze fornirowane – w tym przypadku jest to aż 30,4%. Szacuje się także, że całkowite zablokowanie importu z Rosji i Białorusi zmniejszy dostępność płyt i tarcicy na polskim rynku o około 10-15%.

Udział Ukrainy natomiast w imporcie drewna i wyrobów z drewna kształtuje się na poziomie 10%. Jednak w tym przypadku najbardziej odczują to firmy, które posiadają lub posiadały zakłady produkcyjne na terenie Ukrainy.

Jednak największy wpływ na blokadę importu przez Unię Europejską polscy przedsiębiorcy odczują w przypadku Białorusi. Sektor drzewny jest jednym z kluczowych sektorów produkcyjnych Białorusi, a kraj ten odpowiada za 27% wolumenu drewna i wyrobów z drewna importowanych do Polski. Z tego też względu sankcje nałożone na Białoruś będą mieć znaczny wpływ na producentów płyt w Polsce. Dlaczego? Produkcja ta odbywa się głównie ze zrębki drzewnej sprowadzanej z Białorusi, która odpowiada za 80% importu tego surowca. Szacuje się, że produkcja krajowa zaspokaja mniej niż połowę zapotrzebowania producentów płyt, dlatego wstrzymanie dostaw może odbić się na cenach i dostępności płyt.

Udział Rosji i Białorusi w wolumenie importu wybranych produktów z branży meblarskiej

Źródło: Departament Analiz Ekonomicznych, https://www.pkobp.pl/centrum-analiz/analizy-sektorowe/branzowe-raporty-przekrojowe/implikacje-rosyjskiej-agresji-na-ukraine-dla-sektora-drzewnomeblarskiego/

W jaki sposób lepiej wykorzystać surowce dostępne w branży meblarskiej?

Na obecną chwilę na pewno ciężko ocenić wpływ wojny na Ukrainie na popyt w branży meblarskiej, ale na pewno spowoduje on znaczne ograniczenie dostępności materiałów. Jednocześnie może przyhamować gotowość Polaków do inwestowania w trwałe dobra konsumpcyjne. Z drugiej jednak strony, znaczny napływ uchodźców z Ukrainy spowodował, że wzrasta konieczność doposażenia mieszkań w niezbędne meble.

Patrząc na możliwe problemy z dostępnością materiałów i jednoczesnym wzrostem cen surowców warto zastanowić się, w jaki sposób można zaoszczędzić na odpadzie generowanym podczas produkcji. W naszym portfolio posiadamy wiele produktów, które na to pozwolą.

Zacznijmy od projektu

Dobrze wykonany projekt, z dodanymi obróbkami oraz odpowiednimi wymiarami formatek pozwala oszczędzać materiał. Często w wyniku edycji i niepoprawnego przeliczenia elementów powstaje dużo odpadu, który nadaje się tylko do wyrzucenia. Błędnie wykonane formatki powodują straty nie tylko materiałowe, ale również w te koszty należy wliczyć czas produkcyjny, zużyta energia, czy koszty operatora. Dlatego też warto zastanowić się nad inwestycją w oprogramowanie CAD/CAM (Computer- Aided Design and Manufacturing) pozwalające znacznie ograniczyć powyższe koszty.

Dziś coraz więcej projektantów wnętrz, stolarzy i dużych firmy produkcyjnych inwestuje w oprogramowanie do projektowania i produkcji by stać się bardziej kreatywnym, bardziej wykwalifikowanym i produktywnym.

Rozwiązania CAD/CAM pozwalają nie tylko na stworzenie idealnego projektu mebla na komputerze, ale też na jego późniejsze wyprodukowanie przy jak najlepszym wykorzystaniu dostępnych surowców. System CAM pozwala nam na takie zaprogramowanie maszyny aby jak najbardziej ograniczyć ilość odpadów produkcyjnych przy minimalizacji ryzyka błędu i maksymalnej redukcji czasu potrzebnego na produkcję danego produktu.

Jak wybrać najlepsze oprogramowanie do projektowania, produkcji i nestingu?

Wychodząc na przeciw branży meblarskiej przygotowaliśmy krótki przewodnik, który poprowadzi Cię krok po kroku przez wybór najlepszego oprogramowania do projektowania, produkcji i nestingu dla Twoich projektów. W poradniku piszemy o tym czym kierować się i na co zwracać uwagę przy wyborze oprogramowania CAD/CAM w branży meblarskiej.

Pobierz bezpłatny poradnik w formie e-booka

SWOOD CAD/CAM - e-przewodnik dla branży meblarskiejMasz pytania? Skontaktuj się z nami

  Kreator oferty

  Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

  Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
  Skontaktuj się z nami