pixel Analiza wirtualnych prototypów w SOLIDWORKS Simulation Premium - firma MACCS - DPS Software

20 / 11 / 2017

DPS Software

Analiza wirtualnych prototypów w SOLIDWORKS Simulation Premium - firma MACCS

Korzystając z oprogramowania SOLIDWORKS Simulation Premium, firma MACCS może tworzyć symulacje i modele, a także testować i obliczać niemal wszystko — od elektronicznych układów scalonych po jednorazowe butelki, czy morskie platformy wydobycia ropy i gazu.

Modélisation, Aide à la Conception, Calcul de Structures (MACCS) to francuska firma doradzająca w sprawach projektowania i inżynierii, która wykorzystuje zaawansowane narzędzia symulacyjne analiz metodą elementów skończonych (FEA) do świadczenia usług w zakresie sprawdzania poprawności projektów, optymalizacji i analiz materiałowych dla szeregu przedsiębiorstw produkcyjnych.

Firma MACCS zyskała renomę dzięki szybkiemu reagowaniu oraz niezawodności swoich analiz. Jej usługi są szczególnie cenne we wczesnej fazie cyklu projektowania, kiedy jej wiedza inżynierska pomaga klientom w optymalizowaniu projektów przemysłowych, tym samym poprawiając i zwiększając niezawodność cykli eksploatacji produktów. Aby zaspokoić potrzeby klientów, firma MACCS potrzebowała dostępu do szybkiej, wszechstronnej i dokładnej platformy symulacji FEA od samego początku, jak mówi współzałożyciel Bruno Jouvie.

SOLIDWORKS Simulation Premium - Case Study firmy MACCS

„Nasze wymagania były bardzo specyficzne” — dodaje Jouvie. „Szukaliśmy oprogramowania, które pracowałoby w środowisku Windows , zapewniałoby doskonałą jakość i niezawodność symulacji, a poza tym szybko przynosiłoby wyniki. Zależało nam także na znakomitej relacji jakości do ceny oraz na możliwości planowania na przyszłość i w odniesieniu do rozwoju, co jest bardzo ważne w naszym sektorze”.

Wybór SOLIDWORKS Simulation Premium

Po przeprowadzeniu oceny dostępnych rozwiązań firma MACCS wybrała pakiet COSMOS FEA, którego nazwę zmieniono na SOLIDWORKS Simulation Premium, kiedy firma Dassault Systèmes przejęła firmę Structural Research and Analysis Corporation w 2001 r. „Dalsza praca z oprogramowaniem SOLIDWORKS Simulation Premium była dla nas zupełnie naturalna” — wspomina Jouvie.

SOLIDWORKS Simulation Premium - Case Study firmy MACCS

„Rozwiązanie FEA firmy Dassault Systèmes pozwala nam nieprzerwanie rozwijać możliwości, przełamując ograniczenia symulacji. Udało nam się, na przykład, zintegrować nowe materiały, takie jak tworzywa sztuczne, które okazały się przełomem i dziś są obecne w niemal połowie naszych projektów”.

„Szybkie reagowanie i możliwości techniczne to dwa warunki fizycznego modelowania na wysokim poziomie” — dodaje współzałożyciel, Jean Portero. „Z pomocą oprogramowania SOLIDWORKS Simulation Premium możemy oferować klientom pełen zakres usług w dziedzinie symulacji projektów, optymalizacji i analiz materiałowych, których wartość dodana jest bardzo wysoka”.

Zalety wykorzystania symulacji na wczesnym etapie prac projektowych

Dzięki oprogramowaniu do analiz SOLIDWORKS Simulation Premium firma MACCS może pomagać klientom w opracowywaniu i testowaniu koncepcji przemysłowych we wczesnej fazie cyklu projektowania, aby mogli oni optymalizować założenia projektów przemysłowych w celu poprawy wydajności produktów i wydłużenia cykli eksploatacji. „Zawsze pracujemy w trybie projektowym, a nasza praca zwykle ma miejsce we wczesnej fazie cyklu życia produktu” — wyjaśnia Portero.

SOLIDWORKS Simulation Premium - Case Study firmy MACCS

Na przykład MACCS przeprowadziła rozległe badania symulacyjne podczas opracowywania mechanicznego ołówka. „To było skomplikowane badanie dotyczące produktu, który w postaci gotowej wydaje się dość zwyczajny, a nawet pospolity” — zauważa Portero. „W projekcie występowało wiele ograniczeń: tarcie statyczne i dynamiczne, szereg różnych materiałów — w tym tworzywa sztuczne i metale — a także konieczność zbadania tribologii projektu (np. zużycia, tarć, drgań) w krótkim czasie”

„Siła oprogramowania SOLIDWORKS Simulation Premium tkwi w tym, że pozwala efektywnie wykonywać wiele powtórzeń, nawet w przypadku skomplikowanych problemów, co ma zasadnicze znaczenie przy sprawdzaniu poprawności i umożliwiło nam wsparcie klienta w poprawieniu projektu mechanicznego ołówka”.

Ekspansja na nowe rynki i współpraca z dużymi i małymi firmami

Wykorzystując oprogramowanie Simulation Premium, firma MACCS rozwinęła swoją działalność i weszła na nowe rynki. Obecnie firma współpracuje z dużymi przedsiębiorstwami we wszystkich sektorach przemysłu, w tym w motoryzacji, aeronautyce, przetwórstwie żywności, budownictwie okrętowym, elektronice, optyce i przemyśle towarów konsumpcyjnych.

SOLIDWORKS Simulation Premium - Case Study firmy MACCS

Firma MACCS zrealizowała przeszło tysiąc projektów, od konstrukcyjnych i z zakresu mechaniki płynów, po projekty dotyczące przetwarzania tworzyw sztucznych czy z dziedziny oprzyrządowania. „Pracujemy dla dużych grup przemysłowych, takich jak Alstom, Alcatel, Elf Aquitaine, Hispano-Suiza, Mazda czy Sagem” — mówi Portero. „Świadczymy jednak również usługi dla małych firm.

Dokładne symulacje w rzeczywistych warunkach

Wykorzystując oprogramowanie SOLIDWORKS Simulation Premium, firma może symulować i przewidywać reakcje projektu na szereg obciążeń fizycznych i w różnych warunkach środowiskowych. Jest to szczególnie ważne dla producentów, aby zyskali pewność, że ich produkty sprawdzą się w konkretnym środowisku, w którym może występować szereg czynników fizycznych, takich jak przyspieszenie, ciśnienie, siła, drgania czy temperatura. Firma MACCS jest w stanie dostarczać klientom szczegółowe raporty oraz rysunki oprogramowania 3D SOLIDWORKS eDrawings z wynikami analiz.

SOLIDWORKS Simulation Premium - Case Study firmy MACCS

„Coraz częściej firmy proszą o cyfrowe prototypy swoich nowatorskich projektów” — mówi Jouvie. „Symulacje są przeprowadzane we wcześniejszej fazie procesu opracowywania i eliminują potrzebę tworzenia licznych prototypów fizycznych. Do nas należy dokonywanie odkryć i postępów w naszej dziedzinie. Oprogramowanie SOLIDWORKS Simulation Premium jest dla nas wielkim wsparciem. Resztę załatwia nasza wiedza i motywacja”.

Podsumowanie

Wykorzystując oprogramowanie SOLIDWORKS Simulation Premium, firma MACCS rozwinęła swoją działalność na nowych rynkach i obecnie współpracuje z dużymi przedsiębiorstwami we wszystkich sektorach przemysłu, w tym motoryzacji, aeronautyki, przetwórstwa żywności, budownictwa okrętowego, elektroniki, optyki i towarów konsumpcyjnych.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami