pixel AlphaCAM - przygotowanie programów sterujących obrabiarki

04 / 04 / 2016

dps_admin

AlphaCAM - efektywne przygotowanie programów sterujących obrabiarki CNC

Alphacam jest dedykowanym systemem CAD/CAM przeznaczonym do przygotowania obróbki CNC idealnie nadającym się do wykorzystania w małych i średnich firmach. Program pozwala na tworzenie i obrabianie wszelkiego rodzaju elementów, od prostych części 2D do złożonych komponentów 5-osiowych bez konieczności poznawania i uczenia się języka sterowania zastosowanego w konkretnej maszynie. Jest to niezmiernie istotne z punktu widzenia pracodawcy, gdyż czas przyuczenia pracownika do obsługi nowo wdrożonej maszyny CNC trwa chwilę – wystarczy wyłącznie wybrać odpowiedni postprocesor! Alphacam (czasami pisany też jako alpha cam) daje możliwość obsługi maszyn CNC wszystkich producentów!

alpha-cam

Jak się programuje w Alphacam?

System ten działa na zasadzie interfejsu graficznego 3D. Oznacza to, iż programowanie maszyny odbywa się na zasadzie tworzenia na ekranie strategii obróbczych odpowiadających rzeczywistym ruchom wykonywanym przez narzędzie. Dzięki takiemu podejściu programista-projektant praktycznie nie musi znać zasad programowania ISO i nie jest potrzebny długotrwały proces nauki obsługi programowania na maszynie, dzięki czemu możliwe jest szybsze wykorzystanie obrabiarki CNC w zakładzie! Po stworzeniu odpowiednich dróg na ekranie program w „kodzie G” zostanie utworzony automatycznie. Daje to nam pełną wizję obróbki już na poziomie programowania, dzięki czemu możliwe jest wykrycie i usunięcie wielu niepoprawnych ruchów bez angażowania maszyny.

Dla jeszcze szybszego i dokładniejszego wykrywania błędów producent dodał możliwość przeprowadzania symulacji obróbki, podczas której możliwe jest oglądanie na ekranie zarówno ruchów narzędzia jaki całej maszyny oraz zmian, jakie te ruchy wykonają w materiale wejściowym. Podczas takiej symulacji wykonywana jest również automatyczna analiza pozwalająca między innymi na wskazanie przez program miejsc kolizji (np. oprawki narzędzia z materiałem). Ale to tylko niektóre z posiadanych przez Alphacam funkcjonalności.

Program umożliwia sterowanie obrabiarek 5-cio osiowych – wdrożyliśmy go do współpracy z wieloma modelami maszyn dostępnych na naszym rynku.

alphacam-cnc-obrabiarki

Alphacam to nie tylko CAM, również CAD

Moduł do projektowania AlphaCAD to część systemu odpowiedzialna za projektowanie (CAD). Posiada przejrzysty i przyjazny interfejs 3D, ułatwiający przeniesienie wszystkich pomysłów do postaci rysunku, a następnie na wykonanie ich na maszynie. Funkcje rysowania, oprócz tworzenia podstawowych elementów 2D, posiadają narzędzia do projektowania grawerunków i zdobnictwa, dzięki czemu można wytwarzać elementy bardziej skomplikowane i efektowne.

Jeśli już posiadasz inne oprogramowanie projektowe, nie musisz się obawiać, iż będziesz musiał na nowo tworzyć swoje projekty. Przewidziano to i dodano możliwość wykorzystania plików opracowanych w programach typu CAD, np. SOLIDWORKS, Inventor, AutoCAD, DraftSight (darmowy CAD) przez importowanie ich do Alphacam (potocznie Alpha cam). Program jest uniwersalny, co oznacza, że można go wykorzystać w dowolnym typie produkcji, za równo w małych, jak i dużych firmach.

alphacam-frezowanie

Program CAD/CAM dla każdego

Ponieważ oprogramowanie to może działać na maszynach dowolnych producentów, nie istotne jest dla niego, w jakiej gałęzi przemysłu pracuje. To programista wybierze strategie i technologie obróbki odpowiedniej dla materiału czy maszyny. Producent w celu obniżenia kosztów inwestycji podzielił cały system na szereg niezależnych modułów, z których klient może wybrać interesujące go rozwiązanie. Istotną zaletą tego jest również łatwość rozszerzenia systemu w przyszłości o dodatkowe moduły wraz z rozwojem zakładu.

solidcam-frezowanie

Automatyzacja dzięki AlphaCAM

Dużym krokiem do podniesienia wydajności pracy jest automatyzacja procesu, której celem jest zmniejszenie czasu przygotowania nowego programu i ułatwienie pracy. Sposób oraz stopień automatyzacji zależy od kilku czynników, na przykład od rodzaju produkcji i wielkości firmy. Poniżej znajduje się zestawienie niektórych funkcji, które pozwalają automatyzować proces obróbki:

 • wstawianie gotowych, wcześniej opracowanych elementów, np. frezowanie kieszeni pod konkretne zamki, wstawienie standardowego elementu zdobnictwa itp.,
 • parametryzacja – możliwość tworzenia projektów parametryzowanych; w przypadku elementu parametrycznego wprowadzenie nowego wymiaru wyrobu do produkcji może trwać kilkanaście sekund,
 • Alphacam API – AlphaCAM posiada otwarte środowisko programistyczne, które umożliwia dopisanie dodatkowych aplikacji dostosowanych do potrzeb konkretnego zakładu produkcyjnego (np. współpraca z zewnętrzną bazą danych),
 • style obróbki, które są zapisaną bazą najczęściej stosowanych technologii, służą do szybkiego generowania programów i używania zawsze tych samych parametrów pracy,
 • nesting – jest to funkcja optymalizacji rozłożenia na płycie elementów do wycinania, umożliwia zmniejszenie procentowego odpadu materiału.

Jeśli posiadasz lub planujesz zakup maszyny sterowanej numerycznie, Alphacam jest stworzony właśnie dla Ciebie. Pamiętaj, by w pełni wykorzystać potencjał, jaki daje Ci obrabiarka CNC, musisz posiadać odpowiednie oprogramowanie!

Korzyści z wdrożenia programu Alphacam:

 • Skrócenie czasu programowania NC;
 • Bezpieczeństwo generowanych programów NC – minimalizacja błędów przy pisaniu programów;
 • Automatyzacja pracy;
 • Poszerzenie możliwości wytwórczych.

Porozmawiajmy o wdrożeniu programu CAM w Twojej firmie

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

  Kreator oferty

  Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

  Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
  Skontaktuj się z nami