pixel Alphacam nie tylko dla inżyniera. Wywiad z Damianem Lewczukiem, blogerem i programistą obrabiarek CNC - DPS Software

26 / 07 / 2019

DPS Software

Alphacam nie tylko dla inżyniera. Wywiad z Damianem Lewczukiem, blogerem i programistą obrabiarek CNC

DPS Software jest oficjalnym dystrybutorem Alphacam, rozwiązania do obróbki metalu, drewna czy kamienia. Aby ułatwić użytkownikom korzystanie z tego oprogramowania, zapraszamy do odwiedzenia bloga Damiana Lewczuka, który tworzy materiały instruktażowe pomocne w obsłudze systemów CAD/CAM. Z Damianem rozmawialiśmy m.in. o jego doświadczeniach z oprogramowaniem CAD/CAM oraz perspektywach rynku programowania CAM.

Damianie, Twoje przygoda z oprogramowaniem do projektowania rozpoczęła się od programu AutoCAD 2D. Jak piszesz na swoim blogu, odkrycie SOLIDWORKS było dla Ciebie ogromnym skokiem. Czym „urzekł” Cię SOLIDWORKS?

Tak, pierwszą styczność z systemami CAD/CAM, miałem w programie AutoCAD. Już w tamtym momencie poczułem, że systemy wspierające pracę inżynierów, są czymś na co warto zwrócić uwagę. Chwilę później poznałem SOLIDWORKS. Głównie chodziło o przejście z rysowania na kartce, poprzez CAD 2D do systemu CAD 3D. O przejście z dwóch wymiarów do trzech wymiarów, gdzie można tworzyć projekty, które dają znacznie większy pogląd na to, jak będzie wyglądało w rzeczywistości to, co projektujemy.

A tym, co „urzekło” mnie w SOLIDWORKS, to jego intuicyjny i przejrzysty interfejs użytkownika, jak i duża ilość dostępnych pomocy w Internecie. Dzięki temu, opanowanie tego systemu trwało dosyć krótko i można było nauczyć się wielu rzeczy samemu.

Z których programów korzystasz?  Opowiedz o ich możliwościach.

Aktualne korzystam m.in. z Alphacam, SOLIDWORKS i DraftSight. Jeżeli chodzi o SOLIDWORKS, to używam go do przeglądania dokumentacji 3D, jak i tworzenia modeli 3D. W przypadku systemów CAD 3D to SOLIDWORKS znam najlepiej i korzystam z niego szczególnie wtedy, kiedy szybko potrzebuję przygotować jakiś model 3D, albo jak robię coś trudniejszego. Muszę mieć wtedy pewność, że w łatwy sposób uzyskam pomoc w momencie napotkania trudności. A ilość dostępnych pomocy w Internecie i liczba osób znających ten system daje mi pewność, że praktycznie w każdym momencie mogę uzyskać potrzebną poradę.

Jeżeli chodzi o DraftSight, to jest to jak dla mnie najbardziej udany odpowiednik AutoCADa. Systemu tego używam głównie do przeglądania dokumentacji 2D,  podstawowej edycji takiej dokumentacji i tworzenia na szybko prostych rysunków wykonawczych. Do tych bardziej skomplikowanych i zaawansowanych edycji wykorzystuję SOLIDWORKS.

No i na koniec został mój ulubiony program – Alphacam. Pierwszego kontaktu z tym systemem nie wspominam dobrze. Znałem wtedy już oprogramowanie SolidCAM, które było zintegrowane z SOLIDWORKS i tak samo jak SOLIDWORKS miał przejrzysty i intuicyjny interfejs użytkownika.

Przesiadka na Alphacam nie była łatwa. Inny interfejs i inna metodologia pracy spowodowały, że odczuwałem niechęć do tego systemu. Jednak po jakimś czasie, po wykonaniu kilku projektów przekonałem się do tego programu. Powoli opanowałem sposób pracy w Alphacam. Zacząłem poznawać jego możliwości i przekonywać się do tego systemu. Ogromną zaletą Alphacam są możliwości usprawnienia przygotowywania programów obróbkowych, dla części o podobnym stopniu skomplikowania. Pewne czynności można tak zautomatyzować, że kompleksową obróbkę części przygotujemy za pomocą kilku kliknięć.

Zaletą jest też to, że system ten jest samodzielny i nie potrzebuje do działania żadnego innego systemu CAD, a ma możliwość otwarcia modeli 3D z większości popularnych systemów CAD. Co dla firm usługowych na pewno jest zaletą. Nie muszą nikogo prosić o konwersję pliku na format np. STEP, tylko mogą wykorzystywać pliki w formatach natywnych systemów CAD swoich kontrahentów. Inną zaletą jest stabilność działania Alphacam. W porównaniu do innych systemów z których korzystam, Alphacam zawiesza się najrzadziej, praktycznie wcale.

Spędziłem na pracy w Alphacam setki godzin, więc to też ma na pewno wpływ na sympatię do tego systemu.

Swoje zainteresowania skupiłeś wokół obrabiarek CNC i oprogramowania ułatwiającego pracę z tymi urządzeniami. W jaki sposób uczyłeś się funkcjonalności oprogramowania CAM? Czy wykorzystywałeś tę wiedzę w pracy?

Funkcjonalności oprogramowania CAM uczyłem się już na studiach. Tam poznałem możliwości tych systemów i to jakie mają zalety, w porównaniu do ręcznego pisania programów obróbkowych. Następnie wiedzę zdobytą na studiach pogłębiałem i wykorzystywałem w pracy zawodowej. Pracowałem jako specjalista ds. oprogramowania CAM. Zajmowałem się systemami Alphacam i SolidCAM. W zakresie moich obowiązków było wsparcie techniczne użytkowników systemów CAM, szkolenia techniczne, prezentacje oprogramowania i wdrażanie oprogramowania do pracy z konkretną obrabiarką, co wiązało się z napisaniem postprocesora do tej maszyny.

Jak widzisz dzisiejszy rynek programistów CAM, czy jest to raczej niszowy zawód? Czy studenci często wybierają CAM czy raczej CAD?

Według moich obserwacji rynek programistów CAM jest niszowy i jeżeli chodzi o studentów, to znacznie więcej osób idzie w kierunku CAD. Będąc inżynierem znającym zasady budowy maszyn i oprzyrządowania, można wybierać spośród wielu ścieżek rozwoju. A jeżeli ktoś ma bardziej artystyczny umysł, może pójść w kierunku wzornictwa przemysłowego. Możliwości systemów CAD prościej też zaprezentować podczas studiów i studentom łatwiej jest zrozumieć zalety tych rozwiązań.

Z reguły studenci kierunków związanych z systemami CAD/CAM, sami od początku do końca wykonają projekt w systemie CAD. Jeśli podczas studiów student opanował system CAD w stopniu wyższym niż podstawowy, jest już na dobrej pozycji podczas szukania pracy. Pracodawca po zatrudnieniu takiej osoby nie musi od razu inwestować w kursy i szkolenia.

Jeżeli chodzi o systemy CAM to znacznie trudniej jest pokazać zalety i możliwości tych systemów. Systemy CAM są ściśle związane z obróbką skrawaniem. I wydaje mi się, że studenci mogą być trochę zniechęceni do systemów CAM i samego procesu obróbki skrawaniem, ponieważ podczas studiów czysto praktyczna wiedza jest przekazywana w formie suchej teorii. Często są też ograniczone możliwości, aby student mógł przygotować projekt w systemie CAM i wykonać to na obrabiarce CNC.

alphacam-oprogramowanie-cad-cam-1

To i jeszcze kilka innych kwestii, powoduje, że jest stosunkowo mało osób chcących rozwijać się w kierunku programowania obrabiarek CNC z poziomu systemów CAM. Rzadko kiedy świeżo upieczony absolwent politechniki zna system CAM na tyle, aby przygotować poprawnie nawet prostą obróbkę. A to niestety może skutkować tym, że właściciele firm nie za bardzo chcą iść w tym kierunku, bo obawiają się, że nie znajdą specjalisty potrafiącego wykorzystać możliwości systemu CAM.

Warto rozwiać te obawy. Na szczęście, aby być dobrym programistą CAM nie trzeba kończyć studiów. Liczą się wiedza, chęci i doświadczenie, a to wszystko można zdobyć bez studiów. Żyjemy w takich czasach, że bardzo dużo informacji możemy znaleźć w Internecie za darmo. Wykazując odrobinę samozaparcia możemy poznać wiele systemów CAM w stopniu pozwalającym przygotować podstawowe obróbki.

Z wielu stron słyszy się, że obróbka skrawaniem zostanie wyparta przez druk 3D i czasy świetności ma już za sobą. Jednak obserwując branżę z wielu perspektyw ciężko mi się z tym zgodzić. Wydaje mi się, że jest jeszcze dużo do zrobienia w tej dziedzinie i będzie coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów programowania obrabiarek CNC z poziomu systemów CAM.

Czym się dziś zajmujesz?

Jestem technologiem i programistą obrabiarek CNC w narzędziowni. A hobbystycznie przygotowuję materiały instruktażowe, które mają za zadanie pomagać innym w zakresie obsługi oprogramowania CAD/CAM.

youtube-alphacam-programista-cad-dps-software

Jak odkryłeś w sobie potencjał szkoleniowca i trenera?

Podczas pracy w poprzedniej firmie, szkolenia były tym co lubiłem najbardziej. Dobrze się w tym czułem i ucząc innych, sam uczyłem się często nowych rzeczy. W międzyczasie zmieniłem pracę i szybko zaczęło brakować mi szkoleń. Wtedy postanowiłem, że zacznę szkolić innych poprzez publikację materiałów instruktażowych na blogu i w formie wideo na YouTube.

Kto najczęściej zagląda na Twojego bloga? Jaka wiedza najbardziej przydaje się użytkownikom Twojego bloga i kanału na YouTube?

Najczęściej są to osoby, które albo szukają pomocy w obsłudze oprogramowania, na podstawie którego przygotowuję samouczki, albo chcą się nauczyć obsługi nowego systemu. Na blogu i na kanale YouTube znajdują się informacje, które pozwalają opanować m.in. system Alphacam od zera. Bez konieczności znajomości innych systemów. Systematycznie i sukcesywnie zwiększam zakres dostępnych informacji, co pozwala na opanowanie oprogramowania CAM w coraz większym zakresie.

Dziękujemy Ci za rozmowę i zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauką programowania obrabiarek CNC z poziomu oprogramowania Alphacam na Twój blog programista-cam.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami