Czy warto przejść na SOLIDWORKS Premium? Analiza dodatkowych funkcji
22 / 07 / 2024
RoboDK jest innowacyjnym oprogramowaniem służącym do programowania robotów offline, czyli bez rzeczywistego sterownika robota. Dzięki temu możliwe jest projektowanie procesu produkcyjnego z dala od stacji roboczej. DPS Software jest oficjalnym resellerem oprogramowania w Polsce.
Programowanie robota jest bardzo łatwe i przejrzyste dzięki intuicyjnemu interfejsowi graficznemu. RoboDK posiada bazę ponad 400 robotów przemysłowych różnych firm oraz dużą bazę postprocesorów, dostępnych w wersji darmowej. Umożliwia to szybkie wygenerowanie programu, a następnie implementacje na stanowisku roboczym. Możliwa jest również kalibracja robota poprzez specjalnie przygotowane w programie funkcje kalibracji.
Oprogramowanie pozwala importować różne typy plików, w tym pliki „step” i „iges”. Postprocesory RoboDK pozwalają na eksport programów do rzeczywistego robota, na przykład: ABB Rapid (mod/prg), Fanuc LS (LS/TP), Kuka KRC/IIWA (SRC/ava), Motoman Inform (JBI), Universal Robots ( UR/SCRIPT).
Charakterystycznym aspektem programu RoboDK jest jego integracja z programami CAD/CAM, są to miedzy innymi: SOLIDWORKS, AlphaCAM, MasterCAM i Invetor. Takie podejście pozwala w bardzo prosty sposób przenieść skomplikowany proces obróbczy stworzony w programie CAM wprost do programu RoboDK.
Istnieje możliwość generacji programu obróbczego na podstawie krawędzi zawartych w pliku CAD np. SOLIDWORKS, z pliku tekstowego lub z wykorzystanie API dostępnych w RoboDK. Wygenerowany kod-G zostaje przetworzony w taki sposób aby robot poruszał się zgodnie z zawartą w kodzie instrukcją. Jest to szczególnie przydatne przy projektowaniu skomplikowanych procesów, takich jak:
Program RoboDK oprócz graficznego interfejsu posiada możliwość programowania robotów poprzez języki wyższego poziomu. Głównym językiem używanym do tworzenia postprocesorów czy makr jest Python. Oprócz niego możliwe jest programowanie za pomocą języka C, C++, Matlab oraz Visual Basic. Rozwiązanie to umożliwia doświadczonym programistom na tworzenie bardziej rozbudowanych projektów stacji roboczych czy też symulacji.
W wersji 30 dniowej, Trial RoboDK, dostępne jest większość opcji obecnych w programie, w tym pełny dostęp do biblioteki robotów. Po upłynięciu tego czasu, możliwe jest projektowane prostych komórek roboczych, z jednym robotem oraz generacja kodu maksymalnie do 30 linii. Niemożliwe jest użycie opcji „Machining”i druk 3D.
Wersja RoboDK Educational ma dostępne wszystkie opcje potrzebne do tworzenia stacji roboczych. Zawiera zarówno opcję „Machinig” jak i druku 3D z dedykowanym zewnętrznym programem „Slic3r”. Ten typ licencji przeznaczony jest dla środowisk edukacyjnych.
Licencja Professional RoboDK posiada wszystkie funkcje programu. W odróżnieniu od wersji Educational możliwa jest integracja z dodatkowymi osiami (łącznie do 12 osi), między innymi poprzez stoły obrotowe czy przenośniki liniowe dostępne w bibliotece.
Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.
Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
Skontaktuj się z nami