Szkolenia SOLIDWORKS – jak DPS Software pomaga rozwijać umiejętności projektowe?
02 / 12 / 2024
O tym, że program musi wydawać polecenia maszynie CNC w odpowiednim dla niej języku, niekiedy zdajemy sobie sprawę już po zakupie, przy próbie uruchomienia pierwszej obróbki. W najlepszym przypadku maszyna nie odpowiada na polecenia, gorzej jeżeli podczas pracy wrzeciono uderzy o detal lub uchwyt montażowy. W takim wypadku przyczyną jest brak odpowiedniego postprocesora, który zamieni język systemu CAM na język zrozumiały dla centrum obróbczego.
Dobry postprocesor to podstawa. Pierwsze pytanie, jakie powinieneś zadać dla dystrybutora oprogramowania które chcesz kupić to “Czy firma pisze i wdraża postprocesor?” Trzeba pamiętać o tym, że szukając oprogramowania należy także szukać postprocesora. Dystrybutor systemów CAD/CAM dostarczający takie rozwiązania powinien sam pisać postprocesor do swojego oprogramowania oraz wdrażać je u klienta.
Specjalistyczne oprogramowanie jest kupowane na lata. Dlatego nie możemy myśleć o tym co jest dzisiaj. Aktualnie możemy mieć jedną lub kilka maszyn CNC. Mogą to być 2 osie lub 3 osie. Do naszych potrzeb dobieramy odpowiednie oprogramowanie CAM i postprocesory. Wszystko wydaje się w porządku. Kolejne pytanie, które warto zadać sobie, a potem dostawcy jest “Czy oprogramowanie które kupuję, będę mógł rozbudować? Doświadczony dystrybutor powinien odpowiedzieć na te wątpliwości i przedstawić ofertę na ewentualną rozbudowę i aktualizację systemu CAM.
Licencjonowanie oprogramowania jest różne dla różnych systemów. Mamy do dyspozycji licencje jednostanowiskowe lub pływające (sieciowe). Do tego wybrane systemy CAM potrzebują do pracy systemu CAD czyli zakup jednej licencji pociąga za sobą drugą. W przypadku jednoczesnej pracy dwóch systemów CAD/CAM może z nich korzystać albo konstruktor albo technolog. Dobrze, jeżeli obie te funkcje pełni jedna osoba. Jednak nie zawsze tak jest i wówczas technolog musi czekać, aż swoją pracę wykona konstruktor, by móc skorzystać z oprogramowania i wygenerować kod NC. Zadajmy kolejne pytania dla dystrybutora: “Jakie jest licencjonowanie systemu CAM?” Czy system CAM do pracy wymaga systemu CAD?”. Najlepiej jest zastanowić się i przeanalizować dotychczasową pracę inżynierów i dopasować oprogramowanie tak, aby nie generować dodatkowych kosztów lub opóźnień w wykonaniu zlecenia z powodu czekania na wolną licencję systemu.
Licencja pływająca nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Większa liczba użytkowników niż posiadanych licencji zawsze będzie powodować kolejki do skorzystania z systemu. Kiedy zdecydować się na tego typu licencjonowanie? Np. przy pracy zmianowej. Kolejna sytuacja to działy technologiczne znajdujące się w różnych miastach lub w różnych krajach (strefach czasowych). Inżynier kończąc zmianę może zwrócić licencję ze swojego komputera, a inżynier zaczynający pobrać ją na swój laptop.
Czy są to dwa niezależne programy, czy system CAD/CAM pracujący w jednym oknie, ważna jest asocjatywność. Wszystkie zmiany wprowadzane w modelu 3D powinny automatycznie (lub za naszą zgodą) wpływać na aktualizację kodu NC. Pozbywamy się wówczas problemu z ponownym programowaniem obróbki.
W artykule poruszyliśmy wybrane pytania, które prócz funkcjonalności oprogramowania należy zadać dostawcy systemów CAD/CAM jak i sobie czy właścicielowi firmy w której pracujemy. Oczywiście, podczas rozmów klient-dystrybutor pojawia się masa innych istotnych zagadnień, które należy wziąć pod uwagę dokonując zakupu.
Jako DPS Software dostarczmy oprogramowanie klientom już od ponad 25 lat. Piszemy postprocesory i przeprowadzamy wdrożenie u klienta. Prowadzimy profesjonalne szkolenia CAD/CAM z zakresu oferowanych systemów. Pomagamy i podpowiadamy odpowiednie rozwiązanie. Dlatego jeżeli myślisz o wdrożeniu systemu CAD/CAM, masz dodatkowe pytania, potrzebujesz indywidualnej szczegółowej oferty to zachęcamy Cię do kontaktu.
Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.
Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
Skontaktuj się z nami