pixel Oszczędność czasu z Alphacam - Case Study firmy Trifibre

25 / 01 / 2018

DPS Software

To, co jedna osoba robi z Alphacam w biurze, oszczędza czas 20 osób w hali produkcyjnej - Case Study firmy Trifibre

Firma Trifibre z Leicester szybko zdecydowała się na Alphacam, kiedy szukała oprogramowania CAD/CAM do obsługi nowej obrabiarki CNC. Teraz, około 5 lat później, programuje obrabiarki Biesse Rover, Morbidelli i ich oryginalnego małego Pacera.

Założona w 1981 r., Trifibre Ltd stała się wiodącym brytyjskim producentem skrzynek, dostarczając innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania i produkcji skrzynek dla wielu gałęzi przemysłu, w tym lotnictwa, chirurgii i medycyny, sportów motorowych i motoryzacji oraz odzieży.

Kierownik ds. sprzedaży, Trishanth Parari, mówi, że firma specjalizuje się w pracy z dużymi organizacjami, produkując skrzynie spełniające wymogi wojskowe, skomplikowane pojemniki metalowe na zamówienie, wykonane na miarę wyroby metalowe, drewniane skrzynie i niestandardowe drewniane i plastikowe skrzynki prezentacyjne. Trifibre zainwestowała w Alphacam, gdy zakupili Morbidelli, jako uzupełnienie Pacera. – Wcześniej wszystko było frezowane ręcznie. Po prostu dodawaliśmy ścieżki narzędzi do plików DXF – mówi. – Jednak wraz z rozwojem firmy musieliśmy zredukować czas pracy poświęcany na tworzenie rysunków i przygotowywanie maszyn.

maszyny-cnc-pacer-morbidelli-alphacam-case-study

„Pracownicy w hali codziennie fizycznie frezowali panele i coraz trudniej było obrabiać wkładki piankowe na pojedynczej głowicy Pacera, więc wprowadziliśmy Morbidelli – system modułowo-szynowy, zmieniliśmy też połowę łoża na łoże płaskie. Ponieważ jest to maszyna dwugłowicowa, jesteśmy w stanie uruchomić ją w tandemie, zaprogramowanym na Alphacamie.”

Kierownik projektu, Martin Clarke, mówi, że następnym naturalnym krokiem było dalsze rozszerzenie pakietu CNC. „Zmiana z pojedynczej głowicy Pacer na bliźniaczą głowicę Morbidelli poprawiła efektywność pod względem szybkości i dokładności cięcia wkładek, które przechodziły przez fabrykę szybciej niż panele. Zdecydowaliśmy się więc na zakup urządzenia Biesse Rover do pionowego frezowania paneli.”

Alphacam angażuje się w niemal wszystko: „Wszystko, co jest obrabiane, każdy otwór, każde wgłębienie – im więcej czasu inwestujemy, oszczędzamy minuty i godziny. To, co jedna osoba robi z Alphacam w biurze, oszczędza czas 20 osób w hali produkcyjnej.”

maszyna-cnc-biesse-alphacam-case-study

Maksymalne wykorzystanie każdego arkusza

Po zatwierdzeniu prototypu, programowanie wszystkich trzech maszyn za pomocą Alphacam umożliwia szybkie i wydajne wytwarzanie tego samego produktu za każdym razem. Do projektowania skrzynek lotniczych używa się specjalnego oprogramowania, a plik DXF zawierający wszystkie rozmiary paneli, wycięcia uchwytów i otwory na zamknięcia importowany jest do Alphacam, aby dodać ścieżki narzędzi. „To trafia do hali produkcyjnej, gdzie operatorzy maszyn CNC tworzą gniazda, wykorzystując maksymalnie każdy arkusz nawet tam, gdzie produkuje się wyroby niestandardowe. Na przykład, możemy stworzyć układankę 20 niestandardowych skrzyń na tym samym gnieździe. Niestandardowa skrzynka lotnicza może potrzebować tylko ćwierć lub pół arkusza sklejki z Hexaboardu, ale przed użyciem Alphacam mogło być konieczne wykorzystanie całego arkusza.

skrzynie-transportowe-alphacam-produkcja-frezowanie

Oszczędzamy czas, redukujemy go z godzin na minuty

“Odpady są drogie, ale Alphacam tworzy swego rodzaju układankę do frezowania pionowego, w porównaniu z piłą prostą i pilarką, gdzie trzeba przeciąć panel. Na naszych często stosowanych materiałach, takich jak Hexaboard, wydajność wynosi około 90 procent, co oznacza znaczne oszczędności. Alphacam poprawia wydajność, która przekłada się marżę zysku, więc Alphacam przyczynia się bezpośrednio do naszych wyników finansowych i rentowności.” Oszczędza też dużo czasu, co znowu poprawia wydajność i rentowność. „To zależy od zlecenia, ale minimum to godziny na minuty. A kiedy wykonujemy obróbkę wysokowydajnych serii tego samego przypadku z wieloma skomplikowanymi trasami, możemy zaoszczędzić dni.”

Symulacja obróbki

Trishanth Parari mówi, że innym aspektem Alphacam, który odgrywa istotną rolę w produkcji, jest symulacja. „Jesteśmy w stanie zobaczyć, jak będzie wyglądał produkt końcowy, zanim zaczniemy wycinać materiał. Ważne jest również, aby podczas procesu produkcyjnego nie doszło do kolizji.” Zauważa, że posiadanie jednego pakietu oprogramowania do sterowania frezarkami górnowrzecionowymi wszystkich trzech producentów znacznie ułatwia życie. „W Alphacam mamy postprocesory ustawione dla każdej maszyny CNC, więc możemy po prostu wysłać program do hali produkcyjnej, wiedząc, że wynik będzie taki, jak trzeba.”

Podsumowując,  Alphacam oznacza, że Trifibre może oferować maksymalny czas realizacji 14 dni roboczych na wszystkie zamówienia – niezależnie od tego, czy jest to 1 skrzynka, czy 100.

Porozmawiajmy o wdrożeniu oprogramowania CAM w Twojej firmie

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami