Czy warto przejść na SOLIDWORKS Premium? Analiza dodatkowych funkcji
22 / 07 / 2024
Mazowiecka Fabryka Mebli STANPLUS Sp.j. z siedzibą w Mińsku Mazowieckim, jest producentem systemów zabudowy wnętrz oraz frontów meblowych. Firma istnieje na rynku od 2002 roku. Stworzyli ja ludzie z wieloletnim doświadczeniem w branży meblarskiej. Od momentu powstania, STANPLUS rozwija się dynamicznie dzięki wprowadzeniu najnowszych technologii i wysoko wydajnych maszyn. Zaawansowana technologia w postaci obrabiarek CNC, pras membranowo próżniowych oraz planowanie produkcji od podstaw pozwala na wprowadzenie nowych produktów, które cechują się wysoka jakością, trwałością oraz różnorodnością wzorów i kolorów. Alphacam, program CAM CNC, również ma wpływa na rozwój przedsiębiorstwa.
Robert Nałęcz, Prezes MFM STANPLUS: “Dynamiczny wzrost sprzedaży był impulsem do poszukiwania bardziej wydajnych rozwiązań w zakresie produkcji. Szukaliśmy nowoczesnych technologii o niewygórowanych kosztach zakupu i eksploatacji. Ponadto, w przypadku maszyn, bardzo zwracaliśmy uwagę na czas reakcji serwisu oraz szybkość pracy i powtarzalność produkcji. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zainwestować w MultiCam Cutting Center XD, wyposażając je w oprogramowanie ALPCHACAM firmy DPS Software.
W rezultacie skróciliśmy proces produkcji frontów kuchennych o 56%. Wzrost wydajności tego działu pozwolił nam na zmniejszenie liczby osób pracujących przy tym produkcie. Ponadto sam proces nestingu ograniczył ilość odpadów do 15%, co przekłada się na oszczędności liczone w tysiącach złotych miesięcznie.”
Wraz ze wzrostem sprzedaży oraz coraz większym zainteresowaniem oferowanymi przez firmę produktami podjęto decyzję o inwestycji w nowoczesne technologie. Jedną z nich był zakup centrum CNC Mutlicam do produkcji frontów kuchennych. Maszyna ta pracuje w technologii nestingu, która polega na wycinaniu frontów z pełnego formatu płyty mocowanej podciśnieniowo na stole obrabiarki.
Jedna maszyna realizuje zadania, które w typowym zakładzie wykonuje piła (rozcinanie) i małe centrum CNC (frezowanie), co wiąże się z mniejszą liczbą operatorów maszyn, mniejszym transportem wewnątrzzakładowym oraz mniejszym wykorzystaniem powierzchni zakładu. Kolejną korzyścią jest oszczędność materiału, uzyskiwana dzięki bardziej optymalnemu ułożeniu elementów na płycie.
Po wyborze maszyny, rozpoczął się etap wyboru oprogramowania sterującego jej pracą. Poszukiwano oprogramowania, które będzie posiadało moduł nestingu i pozwoli przygotowywać dowolne wzory frontów w sposób parametryczny, będzie optymalnie generowało rozkrój płyty oraz zautomatyzuje proces przygotowania produkcji.
Dodatkowymi wymaganiami była możliwość wczytywania zleceń produkcyjnych z arkusza Excel oraz generowanie szczegółowych raportów dla biura, arkuszy ustawczych dla operatorów i drukowanie etykiet. Po dokładnej analizie różnych rozwiązań dostępnych na rynku, wybór padł na system CAD / CAM ALPHACAM, dostarczany i wdrażany przez firmą DPS Software – dystrybutora systemu ALPHACAM w Polsce, Białorusi i na Ukrainie.
Krzysztof Wiśniewski, dyrektor Produkcji w MFM STANPLUS: Szukaliśmy dostawcy oprogramowania, który nie tylko sprzeda dobry produkt, ale będzie potrafił w sprawny sposób dostosować go do naszych indywidualnych potrzeb. Jako dyrektorowi, zależało mi na krótkim i efektywnym procesie wdrożenia – było to możliwe dzięki wysokim kompetencjom specjalistów DPS Software i ich otwartości na nasze sugestie.
Najważniejszy etap prac – wdrożenie – został poprzedzony kilkoma spotkaniami, podczas których przedstawiciele STANPLUS szczegółowo doprecyzowywali czego oczekują od programu w zakresie współpracy z ich systemem generowania zamówień, tworzenia szczegółowych raportów, naklejek i dokumentów powiązanych.
Wszystkie te uwagi zostały uwzględnione przez programistów z DPS Software i w efekcie powstało dostosowane do specyfiki pracy firmy STANPLUS rozwiązanie, które skraca czas o 56 % proces produkcji, a większość zadań jest wykonywana automatycznie. Wdrożenie maszyny do nestingu i oprogramowania ALPHACAM wniosło również oszczędności związane z ograniczeniem odpadów do 15%. Dzięki dostosowaniu ALPHACAM do potrzeb firmy STANPLUS, korzyści z wprowadzenia nowej technologii zostały podniesione do maksimum.
Wdrożenie ALPHACAM zostało zrealizowane w ciągu 6 tygodni, zgodnie z przyjętym harmonogramem, dzięki czemu nowa maszyna mogła bez opóźnień rozpocząć produkcję. Wdrożenie składało się z dostarczenia oprogramowania, szkolenia z obsługi, skonfigurowania z maszyną oraz najważniejszej części – dostosowania programu zgodnie z wytycznymi firmy STANPLUS.
Oprogramowanie, które dostarczyliśmy firmie STANPLUS można podzielić na dwie części – ALPHACAM oraz napisane przez naszą firmę dodatki do ALPHACAM, które dokładnie realizują postawione przez Klienta wymagania. STANPLUS posiadał własną wizję przygotowania produkcji frontów i poszukiwał oprogramowania, które pozwoli na spełnienie tej wizji.
Dzięki wykonanemu przez nas wdrożeniu powstało oprogramowanie “uszyte na miarę” według założeń firmy STANPLUS. Stworzone przez nas dodatki sprawiły, że nasze rozwiązanie jest tak bardzo wydajne. Według mnie w najbliższym czasie firmy będą coraz częściej decydowały się na tego typu “dostosowanie” oprogramowania do swojej specyfiki pracy – i to będzie kluczem do ich sukcesu.
Czas poświęcony na przygotowanie zlecenia produkcyjnego na całodzienną produkcję wraz z przesłaniem go na maszynę zajmuje około 10 minut.
Mirosław Komorzycki, Specjalista ds. Utrzymania Jakości w MFM STANPLUS: Do obsługi maszyny MULTICAM potrzebna jest jedna niewykwalifikowana osoba, a czas poświęcony na przygotowanie zlecenia produkcyjnego z przesłaniem go do maszyny to około 10 minut. Krótki czas przygotowywania zleceń możliwy jest dzięki oprogramowaniu ALPCHACAM, które wyróżnia się łatwością obsługi oraz szybkością komunikacji z maszyną.
Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.
Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
Skontaktuj się z nami