pixel Innowacja w potrzebie, czyli nowy respirator w trzy tygodnie

21 / 05 / 2020

DPS Software

Kryzys testem na innowacyjność, czyli nowy respirator w trzy tygodnie – case study 3D System

Epidemia koronawirusa nieoczekiwanie postawiła świat w niespotykanej dotąd sytuacji. Do trwającej od miesięcy trudnej walki z COVID-19 stanęli także przedsiębiorcy, którzy wspomagają pracowników służby zdrowia na wiele sposobów. Jedne firmy finansują zakup niezbędnych środków ochronnych czy dezynfekujących, inne przestawiają produkcję, aby dostarczyć szpitalom najpotrzebniejszych artykułów medycznych. Jedną z polskich firm, która postanowiła wykorzystać swój potencjał w walce z epidemią koronawirusa jest 3D System, producent taśm do budowy liter przestrzennych.

Skala epidemii zaskoczyła nawet najbardziej rozwinięte kraje, w których zasoby sprzętu medycznego, w tym ratujących życie respiratorów, okazały się niewystarczające. I tu przyszła pomoc ze strony innowacyjnych firm, inżynierów i młodych naukowców. Powstały inżynierskie grupy online, które dzielą się pomysłami i wspierają wzajemnie w tworzeniu projektów masek czy przyłbic. Inicjatywy pomagające w walce z koronawirusem wspierają także duże koncerny, np. Dassault Systemes.

Nowy respirator w trzy tygodnie od 3D System

Jedną z polskich firm, która postanowiła wykorzystać swój potencjał w walce z epidemią koronawirusa jest 3D System, producent taśm do budowy liter przestrzennych. Jej inżynierowie stworzyli prototyp respiratora dla dwóch pacjentów.

Śledziliśmy na bieżąco informacje związane z obecną sytuacją kryzysową i wiedzieliśmy, czego brakuje szpitalom. Oceniliśmy, że mamy możliwość stworzenia zaawansowanego sprzętu, jakim jest respirator. W inicjatywę tę zaangażowane były dwie osoby z naszego zespołu. Sam projekt powstał w tydzień, w programie SOLIDWORKS. Kolejne dwa tygodnie to dobór materiałów i zamówienie części oraz złożenie i rozruch – mówi Krzysztof Jędrzejewski, właściciel firmy 3D System.

3D System - Case Study

Firma 3D System w 21 dni stworzyła od podstaw urządzenie, które nie jest związane z profilem jej działania. Od początku działalności, czyli od 2001 roku zajmuje się produkcją taśmy do budowy liter przestrzennych. Dzięki innowacyjności jest liderem w swojej dziedzinie, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Kilka lat temu firma utworzyła dział rozwoju, który miał za zadanie budowę maszyn sterowanych komputerowo.

Celem działu rozwoju było opracowanie i zbudowanie urządzenia, które w sposób automatyczny będzie wytwarzać litery z profili, jakie produkuje. Zależało nam na dostarczeniu klientom systemu maksymalnie usprawniającego pacę przy produkcji liter przestrzennych. Nasz produkt został nagrodzony złotym medalem na targach Rema Days w kategorii Technology Park. Obecnie dział rozwoju 3D System pracuje przy projektowaniu i budowie wyczynowych ram kartingowych. W związku z potrzebą chwili, inżynierowie postanowili, że przedstawią swój projekt na ratujący życie sprzęt, jakim jest respirator  – opowiada Krzysztof Jędrzejewski.

Jak powstał respirator opracowany przez inżynierów 3D System?

Pomysł był oparty na sprawdzonym rozwiązaniu, jakim są mieszki. Zamiast sprężonego powietrza zastosowano napędy liniowe. Inżynierom zależało także, aby ich urządzenie nie składało się z części wykorzystywanych do budowy standardowych respiratorów. Chcieli uniknąć sytuacji ich braku w przypadku dużego zapotrzebowania.

Kolejne kroki to przeprowadzenie konsultacji medycznych w celu dopracowania wszystkich parametrów. Poszukujemy także inwestora i zamówień. Konstrukcyjnie urządzenie wymaga drobnych zmian, ale pokazaliśmy że tego typu rozwiązanie jest niezawodne i może pracować wiele godzin bez przerwy – mówi właściciel 3D System.

Jak podkreśla Krzysztof Jędrzejewski, budowa respiratora to pokazanie możliwości firmy oraz wszechstronnych umiejętności zatrudnionych w firmie inżynierów. Ale to także dowód, na to że sytuacja kryzysowa jest papierkiem lakmusowym innowacyjności i elastyczności przedsiębiorstw.

Przykład ten pokazuje, że firma taka jak 3D System może w każdej chwili przestawić produkcję na wytwarzanie nowych urządzeń, ale warunkiem jest posiadanie umiejętności, wiedzy oraz dobrego zaplecza technologicznego, w tym oprogramowania.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami