pixel Polscy inżynierowie w walce z wirusem COVID-19 - DPS Software

20 / 03 / 2020

DPS Software

Polscy inżynierowie w walce z wirusem COVID-19

Czas pandemii to próba dla nas wszystkich. Wielu z nas zadaje sobie pytanie – co mogę zrobić, aby pomóc? Zostajemy w domu, robimy zakupy starszym sąsiadom, organizujemy zbiórki pieniędzy. Służby medyczne i mundurowe pracują z ogromnym poświęceniem. Każdy, kto ma odpowiednie zasoby i umiejętności włącza się w walkę z wirusem COVID-19. Swój wkład mają także inżynierowie. Są cichymi bohaterami, których praca może uratować wiele ludzkich istnień. Jednym z nich jest Filip Kober.

Kilka dni temu świat obiegła informacja, że we Włoszech, gdzie sytuacja epidemiczna jest dziś najtrudniejsza, w szpitalach zabrakło zaworów do ratujących życie respiratorów. Producent nie był w stanie ich dostarczyć w tak krótkim czasie. Nie chciał się też podzielić plikami 3D, które posłużyłyby w szybkim wydrukowaniu części na drukarce 3D. Na szczęście nie była to przeszkoda dla włoskiego inżyniera, który na podstawie pozyskanych informacji stworzył nowy projekt i za 1 euro wyprodukował część o rynkowej wartości… 10 tysięcy euro.

Gdy informacja o niewystarczającej liczbie zaworów do respiratora dotarła do polskiego inżyniera, Filipa Kobera, natychmiast przystąpił do tworzenia projektu, z zamiarem udostępnienia go bezpłatnie na ogólnodostępnych stronach z zasobami. Chciał zapobiec powtórce włoskiego scenariusza.

„Inżynierowie na całym świecie łączą siły i powstają projekty produktów i części, które są najbardziej potrzebne w walce z koronawirusem. W Polsce także powstała grupa, której założeniem jest tworzenie sprzętu ratującego ludzkie życie. Jest nas już ponad 700 – mówi Filip Kober – Wiadomo, że każda część dopuszczona do produkcji musi przejść przez szereg procedur administracyjnych, ale w tym momencie nie ma na to czasu. Rozwiązania, które tworzymy są planem awaryjnym „na już” i mogą uratować życie wielu osób.”

Zespół, w którym wolontaryjnie pracuje Filip Kober, tworzy także inne niezbędne w obecnym czasie produkty. Gdy otrzymali informację od komendanta Głównego Policji o zapotrzebowaniu na 3 tysiące masek ochronnych, natychmiast powstał projekt.  Maski są już produkowane.

Pierwszym projektem Filipa Kobera powstałym na potrzebę obecnej sytuacji był projekt maski całotwarzowej opartej na masce do nurkowania. Przygotował także łącznik do respiratora, umożliwiający podłączenie do jednego urządzenia kilku pacjentów. Obecnie pracuje m.in. nad prototypami dwóch masek oraz zaworem do respiratora PEEP (zawór jest już dostępny), który umożliwia utrzymanie dodatniego ciśnienia w końcowej fazie wydechu, zapobiegając zapadnięciu płuca.

Filip Kober ma na swoim koncie wiele projektów m. in. z obszaru produkcji czy e-mobilności.  Oprogramowanie SOLIDWORKS poznał podczas studiów na Politechnice Poznańskiej, z którą współpracuje DPS Software, m.in. w obszarze licencji, wdrożeń oraz szkoleń i certyfikacji. Skorzystał też z programu sponsorskiego dla Startupów, dzięki któremu miał bezpłatny dostęp do oprogramowania i wsparcie DPS Software.

Obecnie korzysta z programów SOLIDWORKS Premium, Simulation Professional, Flow Simulation oraz Visualize. Projekty młodego inżyniera można znaleźć na stronie www.grabcad.com.

Na dorocznej konferencji 3DEXPERIENCE World, która odbyła się w Nashville na początku lutego, wiceprezes Dassault Systemes Suchit Jain mówił o potrzebach dzisiejszego świata, roli nowych technologii w ich zaspokajaniu i sile społeczności SOLIDWORKS: „Jest wiele do zrobienia w obszarze nowych produktów, medycyny, infrastruktury. Społeczność 3DEXPERIENCE to twórcy, inżynierowie, liderzy biznesowi, studenci. Siła tej społeczności tkwi w jej różnorodności i możliwości wymiany wiedzy i doświadczeń.” Dziś te słowa są wyjątkowo aktualne.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami