pixel SWOOD: Ewolucja oprogramowania w przemyśle drzewnym

20 / 09 / 2022

DPS Software

SWOOD: Ewolucja oprogramowania w przemyśle drzewnym

Branża meblarska przeszła w historii wiele zmian. We wcześniejszych epokach rzeźbiliśmy w kamieniu, aby mieć miejsca do spania czy do jedzenia. Ze względu na ewolucję na przestrzeni lat, zwłaszcza w czasach współczesnych, koncepcja funkcjonalnych produktów w gospodarstwach domowych ogromnie się rozwinęła, zachowując jednak aspekt artystyczny z wcześniejszej epoki. W tym artykule poznasz pokrótce historię branży meblarskiej i to, co zainspirowało nas to do stworzenia SWOOD Design, oprogramowania do projektowania mebli 3D.

Ręczne tworzenie mebli

Produkcja mebli to wieloletnia praktyka. Przez wieki wykonywano je ręcznie i to właśnie rzemiosło zadecydowało o tym, jak rozumiemy dzisiejsze meblarstwo. Dziś dzięki dziełom rzemieślników wciąż możemy sobie wyobrazić nasze meble na wymiar, które dopasowujemy do naszego wnętrza zarówno pod względem wielkości, jak i stylu. To także dzięki rzemiosłu drewno stało się głównym materiałem na meble i do dziś w naszych meblach znajdujemy dużo drewna, nawet jeśli jest to tylko dekoracja na płycie wiórowej.

Zanim nazwano ich stolarzami, cieślami i meblarzami, byli wybitnymi technikami o wyjątkowej wiedzy, a nawet artystami. Spędzali ogromną ilość czasu przy swojej desce kreślarskiej, projektując meble, ale równie dużo czasu spędzili na ich tworzeniu, co w większości odbywało się ręcznie. Nie było wówczas zagadnienia wydajności materialnej. Meble, które opuszczały warsztaty były więc często unikatowe, ale bardzo drogie.

Dziś nadal istnieją rzemieślnicy meblowi, ale ich liczba jest znacznie mniejsza i skupili się na ekskluzywnych rynkach niszowych.

Era przemysłowa zapanowała we wszystkich sektorach produkcji, a przemysł meblarski nie był wyjątkiem. Był jednak bardzo trudny do uprzemysłowienia, najprawdopodobniej ze względu na jego historyczną ofertę, która dawała tak wiele możliwości dostosowania. Być może także ze względu na materiał, jakim jest drewno, które jest niejednorodne i trudne do obróbki. Na przykład skurcz drewna, sęki czy kieszenie z żywicy sprawiają, że jest to koszmar dla przemysłowca, który chce zagwarantować pewną powtarzalność produkcji swoich produktów.

Standaryzacja produktów meblowych

To właśnie wraz z wprowadzeniem płyt drewnopochodnych (sklejka, płyta wiórowa) meblarstwo stało się dużym przemysłem. Produkty te sprawiły, że materiał, jakim było drewno, „uporządkował” się, pozwalając na uzyskanie powtarzalnych wymiarów.

Wraz z mechanizacją i technikami przemysłowymi innych sektorów cena mebli stała się znacznie bardziej przystępna niż wcześniej, co zrewolucjonizowało cały sektor. Logika projektowania została całkowicie zmieniona: Stałe wymiary zostały zaprojektowane przez optymalizację materiału do maksimum w bardzo krótkim czasie obróbki, dzięki czemu czas projektowania może być szybko opłacalny w przypadku standardowych mebli, które byłyby sprzedawane w tysiącach sztuk. Sektor meblarstwa wykorzystywał systemy ERP do zarządzania zespołami i podzespołami, zapasami surowców i wyrobów gotowych.

Powrót do personalizacji w branży meblarskiej

Standaryzacja mebli przyniosła jednak swoje wady. Klienci szybko zdali sobie sprawę, że wszystkie ich meble są identyczne jak u sąsiadów, pozostając z nadzieją na powrót do personalizacji. Producenci produkowali masowo, aby „uczynić swoje narzędzie produkcyjne zyskownym”, ale nagle zmierzyli się z ogromnymi zapasami do produkcji i niesprzedanymi gotowymi produktami. Po pierwsze, zasoby te zajmowały ogromną ilość miejsca, nawet w przypadku zestawów mebli. Po drugie, wiele mniejszych firm nie było w stanie poradzić sobie z płynnością finansową mając tak dużo zapasów magazynowych.

Dziś, przy realnym zapotrzebowaniu rynku na tanie meble na zamówienie, całkowicie możliwe jest oferowanie produktów o wysokim stopniu personalizacji w atrakcyjnym przedziale cenowym. Właśnie teraz zobaczymy, jak i z jakimi narzędziami!

Dzisiejsi klienci chcą jakości i personalizacji, ale nadal chcą płacić mniej za swoje meble. Zobaczymy, że jest to całkiem możliwe dzięki narzędziu, które może Cię zaskoczyć

SWOOD Design – profesjonalne oprogramowania 3DCAD do projektowania mebli

Kiedy myślimy o oprogramowaniu do obróbki drewna lub projektowania mebli, często wyobrażamy sobie przestarzały program, który z trudem jest w stanie wymodelować kilka mebli. Jednak prawdziwe oprogramowanie do projektowania mebli może i powinno zrobić znacznie więcej!

Tempo i niezawodność w projektowaniu mebli

Jeśli chcemy oferować produkty meblowe o dużej możliwości personalizacji, pozostając w atrakcyjnym przedziale cenowym, wszystkie nasze narzędzia muszą być dobierane pod kątem zaledwie dwóch kryteriów: szybkości i niezawodności.

Kiedy myślisz o projektowaniu mebli tak, jak robili to dawni rzemieślnicy, oznacza to, że każdy element będzie musiał zostać zaprojektowany od podstaw, zapewniając przestrzeganie zasad projektowania specyficznych dla branży i firmy. To jest ostatecznie najbardziej czasochłonne zadanie.

Nawet jeśli poświęcisz dużo czasu aby stworzyć dobry projekt, klient wciąż może zmienić zdanie co do wymiarów, wysokości szuflad i rodzaju użytego materiału. W rezultacie musisz zaczynać wszystko od nowa z każdą nową prośbą o modyfikację.

W idealnej sytuacji inteligentne oprogramowanie do projektowania mebli łączyłoby całą techniczną i specjalistyczną wiedzę firmy, aby po prostu projektować meble wysokiej jakości. Rutynowe projekty powstawałyby w rekordowym czasie, a to samo oprogramowanie mogłoby tworzyć od podstaw specjalne elementy na życzenie klienta. Modyfikacje dokonywane byłyby błyskawicznie na poziomie pokoju, części mebla, a nawet całego projektu. Po złożeniu zamówienia projekty mogą zostać przesłane do oprogramowania produkcyjnego (CAM), aby nadać im odpowiedni program obróbki. Nastąpi bezproblemowa integracja z systemem ERP firmy. Zestaw dokumentów zostałby wygenerowany jednym kliknięciem w celu wysłania do produkcji (programy, rysunki, listy materiałowe, rozkroje, lista okuć, etykiety itp.).

Tego rodzaju program już istnieje na rynku, a SWOOD Design jest idealnym przykładem.

SWOOD Design, parametryczne oprogramowanie dla meblarstwa

Większość tzw. „klasycznych” programów do projektowania pozwala na rysowanie dowolnej części i złożenia od A do Z, oferuje wizualizację 2D lub nawet 3D projektów. Chociaż przyspiesza to proces projektowania w porównaniu z rysowaniem odręcznym, takie oprogramowanie wykonuje tylko instrukcje projektanta. Projektant musi jednak polegać na swoich umiejętnościach, aby narysować spójne technicznie projekty zgodnie z praktykami firmy.

Istnieją jednak tak zwane pakiety oprogramowania do projektowania „parametrycznego”. Takie programy reprezentują zupełnie inne podejście. Pozwalają zintegrować szczegóły techniczne i specyfikę firmy, a tym samym naprawdę przyspieszyć proces projektowania. Ten rodzaj oprogramowania wydaje się raczej optymalny tylko wtedy, gdy nie ma do wykonania projektów niestandardowych. Rzeczywiście, możliwości projektowe oprogramowania typu „Parametric” są bardzo ograniczone i dyktują, że projekty nie wykraczają poza klasyczne przypadki projektowe.

SWOOD Design to kompromis pomiędzy dwoma rodzajami oprogramowania. Jego strona „parametryczna” umożliwia szybkie projektowanie, gwarantując jednocześnie doskonałą spójność techniczną. Jego podstawowa platforma projektowa, SOLIDWORKS, daje mu wszystkie zalety „klasycznego” oprogramowania do projektowania, oferując nieskończone możliwości tworzenia, aby sprostać najbardziej indywidualnym wymaganiom.

Tak więc, jeśli porównamy proces projektowania trzech firm, z których każda nabywa nowe oprogramowanie do projektowania: jedna typu „Classic”, druga typu „Parametric” i wreszcie trzecia nabywa SWOOD Design, zdajemy sobie sprawę, że na początku oprogramowanie „Classic” jest szybsze do wdrożenia. Rzeczywiście, szkolenie jest stosunkowo szybkie i nie ma potrzeby integracji technicznej. Dzięki temu jest gotowe do użycia. Jednak, oprogramowanie to jest nadal bardzo powolne w użyciu, niezależnie od tego, czy chodzi o tworzenie, czy zmianę projektów klientów. Z tego powodu oprogramowanie „Parametric” i SWOOD Design bardzo dobrze przyspieszają proces projektowania. Wreszcie, gdy pojawia się specjalne życzenie dotyczące projektu lub modyfikacji projektu, w tym miejscu SWOOD Design wyróżnia się na tle oprogramowania „Parametric”.

SWOOD – unikatowe oprogramowanie do projektowania mebli

Podsumowując można stwierdzić, że SWOOD Design wyróżnia się na tle konkurencji integrując zalety obu sposobów projektowania i unikając ich wad.

SWOOD Design nie ma magicznego algorytmu, jego architektura została jedynie pomyślana inaczej niż zwykłe oprogramowanie na rynku, aby jak najlepiej dostosować się do unikalnej specyfiki każdej firmy, drastycznie skrócić czas projektowania i ostatecznie zmierzyć się ze specyfiką każdego żądania klienta.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami