pixel Plik z rozszerzeniem DGN – czym otworzyć, jak zapisać do DWG?

25 / 05 / 2017

DPS Software

Plik z rozszerzeniem DGN – czym otworzyć? jak zapisać do DWG? Wszystko o formacie DGN

Format pliku DGN jest jednym z plików CAD. Używany jest głównie do dużych projektów budynków, dróg, mostów, elektrowni, w przemyśle stoczniowym, kartografii czy geodezji. Jak podaje źródło Wikipedia istnieją dwie wersje plików DGN: V7 oraz V8.

Format DGN jest natywnym formatem oprogramowania Microstation, którego producentem jest firma Bentley Systems. Pierwsza wersja pliku powstała w 1985 roku i jest rozwijana do dziś. Z historią zmian jakie zaszły  na przestrzeni lat w pliku .dgn można zapoznać się na stronie “Historia wersji programu”.

Format DGN czym to otworzyć?

Oczywiście do plików CADowych najlepiej używać rodzimego oprogramowania. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Plik .dgn otwieramy w Microstation ale też w innych programach. W Internecie możemy znaleźć zarówno płatne jak i darmowe alternatywy. Nowością wśród przeglądarek DGN jest oprogramowanie 2D CAD DraftSight.

Przeglądarka DGN – otwórz w DraftSight 2017

Od wersji 2017 oprogramowanie DraftSight ma możliwość importu pliku .dgn. Taka funkcja znajduje się w licencji Professional oraz Enterprise. W jednym z artykułów opisaliśmy funkcjonalność poszczególnych licencji DraftSight. Funkcja importu nie jest dostępna w darmowej wersji DraftSight, jednak producent daje możliwość przetestowania płatnej wersji Professional. Przeczytaj “Jak uruchomić DraftSight Professional na 30 dni za darmo.”

Zobacz film “DraftSight 2017 – DGN import”

Edycja i konwersja pliku DGN

Oprogramowanie DraftSight umożliwia, poza importem pliku .DGN, również jego edycję. Możemy korzystać z narzędzi CAD aby zmieniać warstwy, nanosić poprawki, usuwać niepotrzebne elementy, dodawać nowe informacje. Na końcu możemy projekt zapisać jako .DWG czy .DXF, które możemy już otworzyć w wersji DraftSight Free.

Podsumowując warto mieć w firmie przynajmniej jedną licencję DraftSight Professional lub DraftSight Enterprise aby móc otwierać i konwertować pliki formatu DGN.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami