
Nowi Klienci, nowe korzyści - odbierz rabat na start z DPS Software
28 / 03 / 2025
Przez ostatnie 25 lat, poza samym oprogramowaniem, DPS Software dostarcza również dedykowane projektowaniu 3D CAD stacje robocze marki HP. Mając na względzie przede wszystkim komfort klienta, w tym roku otworzyliśmy nowy kanał dystrybucji, czyli sklep internetowy. O rozwoju sprzętu na przestrzeni ostatnich 25 lat rozmawiamy z Pawłem Hukiem oraz Dorotą Olczak, którzy reprezentują firmę HP Inc. Polska.
Jak na przestrzeni ostatnich 25 lat zmieniły się stacje robocze dedykowane projektowaniu 3D CAD?
Paweł Huk: Śmiało można powiedzieć, że początki workstacji były „grube” – dosłownie i w przenośni. Pierwsze z nich były nie tylko ciężkie – wkładając mobilną workstację do plecaka widzieliśmy na własne oczy, jak dużo zajmują one przestrzeni. Na szczęście, te czasy są już dawno za nami. Poza mobilnością i wydajnością, na plus zmieniła się również niezawodność sprzętu sygnowanego logiem HP. Idealnym dowodem na to jest fakt, że stacje robocze HP wykorzystywane były na stacjach badawczych w kosmosie, gdzie bezawaryjność to podstawa. Dedykowany projektowaniu 3D CAD sprzęt od HP posiada certyfikację niezależnych producentów oprogramowania, czyli CSV. To tylko potwierdza jakość proponowanych rozwiązań.
Kilka lat temu termin „stacja robocza” był kojarzony głównie z komputerami stacjonarnymi. Obecnie na rynku, w tym również w ofercie HP, pojawia się coraz więcej urządzeń mobilnych. Skąd wynika ten trend? Czy przenośne stacje robocze dorównują tym stacjonarnym?
Dorota Olczak: Trend wynika głownie z rozwoju technologii i udoskonalenia komponentów, z których urządzenia są tworzone. Minimalizacja to naturalna kolej rzeczy, która z tego faktu wynika. Od powstania pierwszego komputera minęło ponad 70 lat. Wtedy to były one ogromne, stworzone z lamp elektronowych, które później zastąpiły tranzystory i półprzewodniki, a jeszcze później układy scalone. Skutkowało to powstawaniem coraz mniejszych rozwiązań. Obecnie Producenci elektroniki udoskonalają swoje produkty tak, by zajmowały mniej miejsca, ale też były bardziej wydajne. Mam tu na myśli np. rozmiary dysków twardych, wydajność kart graficznych, procesorów. Komponenty coraz mniejszych rozmiarów mieszczą się w coraz mniejszych obudowach komputerów gwarantując przy tym większą moc niż kilka lat temu.
Paweł Huk: Tak, to prawda, że kilka, a nawet kilkanaście lat temu stacje robocze kojarzyły się z komputerami stacjonarnymi, które były duże i stały zazwyczaj pod biurkiem. Nikt wtedy jeszcze nie myślał, że może się to zmienić, a sprzęt dedykowany projektowaniu 3D CAD przekształci w rozwiązania mobilne, z których teraz korzystamy na co dzień. Klienci coraz chętniej wybierają mobilne rozwiązania z uwagi, że ich charakter pracy również stał się bardzo elastyczny. To właśnie ta mobilność wskazuje kierunek zmian. Należy przy tym pamiętać, że workstacje mobilne dorównują wydajnością workstacjom desktopowym, które mogą stać pod biurkiem i być zamontowane w szafie rackowej, a do tego mają one wysokość 1U. Część z klientów wybiera właśnie takie rozwiązania. Dzieję się tak, ponieważ chcą się łączyć zdalnie do workstacji z różnych urządzeń. To rozwiązanie stosowane jest gdy użytkownicy posiadają małe, lekkie i konwertowalne notebooki, które nie posiadają dodatkowej, dyskretnej karty graficznej.
Dorota Olczak: Skok technologiczny jakiego doświadczyliśmy w ostatnich latach, przyczynia się również do powstania nowych form faktorów. Skoro obecnie jesteśmy w stanie zaprojektować urządzenie mobilne które będzie dorównywało mocą stacjonarnemu, to dlaczego tego nie zrobić? Taką właśnie sytuacje mamy w stacjach roboczych, gdzie najbardziej wydajna mobilna stacja zaczyna dorównywać możliwościom stacji desktopowej w zakresie obsługi profesjonalnych programów i aplikacji graficznych. Atutem jest również możliwość łatwego przenoszenia urządzenia, co idealnie sprawdzi się w przypadku coraz częstszej pracy zdalnej, czy hybrydowej.
HP w swojej ofercie posiada również urządzenia „pośrednie”, takie jak seria Z2 MINI. Co przemawia na korzyść takich rozwiązań?
Paweł Huk: Jest to jeden z moich ulubionych komputerów stacjonarnych z naszej oferty. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na procesor Intel i9 serii K 12 generacji oraz możliwość konfiguracji z kartami graficznymi T1000 czy 12GB RTX A2000.
Dorota Olczak: Z2 Mini jest urządzeniem niezwykłym. W tak niewielkiej obudowie mieści się ogromna moc. Choć nowoczesny i ciekawy design przykuwa wzrok, w razie konieczności poosiadania większej przestrzeni na biurku, urządzenie możemy umieścić na specjalnym uchwycie, montowanym pod blatem lub z tyłu, za monitorem. Z2 MINI to idealne urządzenie dla wszystkich użytkowników, które rozglądają się za niewielkim, stacjonarnym urządzeniem i w przyszłości nie planują jego znacznej rozbudowy.
Paweł Huk: To kolejne nasze rozwiązanie, z którym możemy łączyć się zdalnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w szafie rackowej posiadać kilka, a nawet kilkanaście takich urządzeń. Nie wspominając już o możliwości konfiguracji RAID na dyskach NVMe PCIe, które w zależności od wybranych ustawień, jeszcze bardziej zwiększą wydajność oraz bezpieczeństwo.
Dorota Olczak: Przede wszystkim na to, jakie wymagania systemowe mają programy i aplikacje, które służyć będą do pracy na urządzeniu. Firma HP oferuje usługę product finder, która ułatwia znalezienie rozwiązania, które sprosta stawianym wymaganiom.
Paweł Huk: Najważniejszych jest 6 czynników, czyli certyfikacja ISV, karta graficzna, procesor, rodzaj matrycy, dyski NVME oraz cykl życia produktu. Poza samą certyfikacją, każda z oferowanych stacji roboczych przechodzi przez wewnętrzne, liczone w tysiącach godzin, testy pod względem wydajności. Dodatkowo, każdy z produktów HP w przypadku konieczności może być rozbudowany o dodatkową liczbę pamięci RAM, czy dyski twarde.
Jakie rozwiązania, w obszarze stacji roboczych dla inżynierów, wyróżniają markę HP na tle konkurencji?
Dorota Olczak: To co wyróżnia sprzęt HP na tle konkurencji, to przede wszystkim design produktów, za którym podążają wydajność i niezawodność, podparte wyżej wspomnianymi, rygorystycznymi testami wytrzymałościowymi.
Paweł Huk: Na szczególną uwagę zasługują rozwiązania odpowiedzialne za bezpieczeństwo, które uruchamiane jest wraz z naciśnięciem przycisku „power” i towarzyszą użytkownikowi podczas całego procesu pracy ze stacją roboczą. Usługa HP Sure Start, włączana wraz z uruchomieniem sprzętu, zabezpiecza BIOS przed dostępem oprogramowania firm trzecich. Sam proces logowania do systemu operacyjnego oparty jest o wieloskładnikową autoryzację, co gwarantuje brak możliwości dostania się do wrażliwych, gromadzonych na dysku twardym danych przez osoby niepożądane.
Dorota Olczak: Skoro o ochronie mowa, należy na koniec wspomnieć o działaniach HP na rzecz klimatu i podkreślić ze w trosce o ochronę środowiska firma HP prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju i wykorzystuje surowce wtórne do budowy nowych urządzeń, dlatego zakup rozwiązań HP wydaje się być rozsądnym i odpowiedzialnym ekologicznie wyborem konsumenta. To tylko dwie z usług, które składają się na cały, rozbudowany pakiet HP Wolf Security.
Dystrybucja dedykowanych projektowaniu 3D stacji roboczych to tylko jeden z elementów składających się na 25 letnią historię firmy. Odwiedź #DPSStory i dowiedz się więcej.
28 / 03 / 2025
17 / 03 / 2025
11 / 03 / 2025
Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z prostego kreatora.
Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
Skontaktuj się z nami