pixel Oprogramowanie SOLIDWORKS pomaga start-upom tworzyć technologie

18 / 08 / 2020

DPS Software

Oprogramowanie SOLIDWORKS pomaga start-upom tworzyć ekologiczne technologie

Firma Greentown Labs, Inc. – wiodący inkubator biznesowy dla start-upów, które pracują nad rozwiązaniem problemów energetycznych i środowiskowych poprzez rozwój czystych technologii – udostępnia rozwiązania SOLIDWORKS członkom tychże start-upów, ponieważ oprogramowanie jest łatwe w użyciu, jest dobrze znane w środowisku energetyki i czystej technologii oraz oferuje pełną gamę aplikacji projektowych i inżynieryjnych wymaganych do przyspieszenia projektowania, prototypowania i produkcji.

To, co zaczęło się jako luźne zrzeszenie studentów inżynierii z Massachusetts Institute of Technology, którzy połączyli siły, aby dzielić przestrzeń roboczą, przekształciło się w firmę Greentown Labs, Inc.. Firma ta jest wiodącym inkubatorem biznesowym dla start-upów pracujących nad rozwiązywaniem problemów związanych z energią i ochroną środowiska poprzez rozwój czystych technologii.

Celem firmy Greentown Labs jest dzielenie się zasobami – przestrzenią roboczą oraz wyposażeniem warsztatu – tak, aby firmy rozpoczynające działalność mogły opracowywać technologie i tworzyć innowacyjne produkty, a jednocześnie, by stały się częścią społeczności rozwojowej,  która pracuje nad poważnymi problemami energetycznymi.

Od momentu założenia w 2011 r. firma Greentown Labs zwiększyła swoją rolę w ekosystemie energii i czystej technologii poprzez organizowanie regularnych imprez sieciowych EnergyBar oraz  imprez edukacyjnych dla przedsiębiorców. Do tej pory inkubator obsłużył 76 start-upów, z czego obecnie 41 pracuje nad technologiami ekologicznymi w firmie Greentown Labs.

Oprogramowanie SOLIDWORKS wybrane przez start-upy

Start-upy korzystające z usług inkubatora potrzebowały dostępu do zaawansowanych rozwiązań dotyczących projektowania, symulacji i wizualizacji, aby przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe nad technologiami i rozwój produktów komercyjnych. Według wiceprezesa Marka Vasu, firma Greentown Labs przeprowadziła ankietę wśród swojej społeczności, aby określić zapotrzebowanie na narzędzia projektowe i inżynieryjne. Członkowie inkubatora jednomyślnie wybrali oprogramowanie SOLIDWORKS.

„Dla zdecydowanej większości naszych członków SOLIDWORKS jest oprogramowaniem projektowym, z którego korzystali podczas studiów — wyjaśnia Vasu. „Oprócz zaznajomienia z programem, dostrzegliśmy także lojalność i entuzjazm naszych członków dotyczący środowiska projektowego SOLIDWORKS. Nasi członkowie naprawdę polegają na tym oprogramowaniu”.

Firma Greentown Labs postanowiła udostępnić rozwiązania SOLIDWORKS swoim start-upom, ponieważ są one łatwe w użyciu, dobrze znane w społeczności użytkowników zajmujących się energią i czystymi technologiami oraz oferują pełną gamę aplikacji projektowych i inżynieryjnych wymaganych do przyspieszenia projektowania, tworzenia prototypów i produkcji.

Przykłady ekologicznych technologii opracowanych przez start-upy zrzeszone w inkubatorze Greentown Labs

Avalanche Energy Solar Power | Wykorzystanie promieni słonecznych do ogrzania wody

Firma Avalanche Energy Inc., będąc członkiem społeczności firmy Greentown Labs, opracowała SunTracer™, zgłoszony do opatentowania system ocieplania wody za pomocą promieni  słonecznych. Założyciel, Alex Pina, wcześniej inżynier ds. systemów i prototypowania w laboratorium MIT Lincoln Laboratory, miał pomysł na system, który wykorzystuje paraboliczny talerz podążający za słońcem do koncentrowania energii słonecznej w celu produkcji gorącej wody.

„Myślałem o sposobie, w jaki mogę pomóc dziadkom zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za gaz” — wspomina Pina. „Ich przyczepa nie była w stanie utrzymać paneli słonecznych, ale mogła utrzymać mały talerz, podobny do tego, co używany jest w telewizji i usługach internetowych. Na rynku nie było niczego, co spełniało ich potrzeby, dlatego podczas studiów magisterskich w MIT opracowałem kilka małych systemów w oprogramowaniu SOLIDWORKS, uzyskując jednocześnie tytuł naukowy z inżynierii i zarządzania. W miarę, jak pomysł zyskiwał rozpęd, zdecydowałem się kontynuować rozwijanie modelu w oprogramowaniu SOLIDWORKS i użyć go do zbudowania wielu prototypów”.

Avalanche Energy Solar Power | Wykorzystanie promieni słonecznych do ogrzania wody

Firma Avalanche Energy korzystała z narzędzi projektowych SOLIDWORKS Premium do projektowania systemu i tworzenia fotorealistycznych renderingów, aby przekazać koncepcję systemu partnerom, inwestorom i potencjalnym nabywcom. Firma wykorzystała również możliwości analizy termicznej, przepływowej i strukturalnej oprogramowania SOLIDWORKS do sprawdzenia poprawności i optymalizacji projektu SunTracer.

„Możliwość wprowadzania szybkich zmian w projekcie w oprogramowaniu SOLIDWORKS znacznie przyspieszyła rozwój” — podkreśla Pina. „Mogę zmienić jeden wymiar, a zmiany przenoszą się na cały zespół i aktualizują wszystkie skojarzone rysunki. Nie wiem, w jaki sposób moglibyśmy rozwijać system SunTracer bez oprogramowania SOLIDWORKS i zapewnianej przezeń elastyczności”.

CoolChip Technologies | Cichsze, mniejsze i bardziej wydajne chłodzenie elektroniki

Członek grupy Greentown Labs, firma CoolChip Technologies zajmująca się rozwiązaniami termicznymi, opracowała nowatorskie podejście do chłodzenia nowoczesnych wszechobecnych produktów elektronicznych w sposób cichszy i zużywający mniej energii dzięki procesowi nazywanemu kinetyczną technologią chłodzenia.

Konwencjonalne układy chłodzenia elektroniki składają się zarówno z radiatora, jak i oddzielnego wentylatora zapewniającego przepływ powietrza. Założyciele firmy CoolChip, William Sanchez, Steven Stoddard i Lino Gonzalez, dążyli do połączenia wentylatora i radiatora w celu opracowania kinetycznego silnika chłodzenia. W 2011 roku zespół zdobył nagrodę MIT Clean Energy Prize, która przyczyniła się do założenia firmy.

Firma CoolChip obecnie zajmuje się prototypowaniem dla kilku producentów oryginalnego sprzętu w różnych segmentach rynku, gdzie zastosowania obejmują produkty od przemysłu lotniczego po systemy komputerowe.

„Korzystaliśmy z oprogramowania SOLIDWORKS jako studenci” — wspomina Stoddard. „Dostęp do rozwiązań SOLIDWORKS w firmie Greentown Labs pomógł skrócić czas cyklu projektowania i umożliwił nam bardziej efektywną współpracę. Na przykład w przypadku systemów prototypowania dla klientów OEM musimy szybko projektować nasze systemy, aby pasowały do niestandardowych wytycznych klienta” — dodaje Stoddard. „Wykorzystując naszą standardową bibliotekę części, konfiguracje oprogramowania SOLIDWORKS i parametryczne narzędzia projektowania, skróciliśmy czas cyklu projektowania i czas realizacji dzięki opracowaniu dostępnych od ręki różnych kształtów obrotowych, odstępów i wymiarów żeber. Działamy na rynku projektowania, więc elastyczność i krótki czas realizacji dzięki oprogramowaniu SOLIDWORKS jest oczywiście zaletą”.

CoolChip Technologies | Cichsze, mniejsze i bardziej wydajne chłodzenie elektroniki

WrightGrid | elektroniczne stacje ładowania zasilane energią słoneczną

Firma WrightGrid wykorzystała narzędzia projektowe SOLIDWORKS do tworzenia wyjątkowych stacji ładowania telefonów komórkowych z ogniwami słonecznymi do użytku zewnętrznego, które mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez użytkowników końcowych i pełnić rolę platform reklamy zewnętrznej i promowania marki.

Każda stacja została zaprojektowana tak, aby zapewnić odwiedzającym przestrzenie zewnętrzne — takie jak parki miejskie, kampusy uniwersyteckie, festiwale muzyczne i centra handlowe — wygodną usługę ładowania, a jednocześnie umożliwić właścicielom stacji zwiększenie liczby reklam i promocji marek w celu dotarcia na rynki docelowe.

„Chcieliśmy solidnego systemu, który przetrwa żywioły na zewnątrz, ale także atrakcyjnej stacji, która wzbogaciłaby i uzupełniłaby przestrzenie zewnętrzne” — mówi Wright. „Oprócz poprawy wyglądu stacji i zwiększenia jej trwałości chcieliśmy ułatwić transport i konfigurację, ponieważ wiele z naszych instalacji ma charakter tymczasowy i wiąże się z określonymi festiwalami lub imprezami”.

Korzystając z oprogramowania SOLIDWORKS, Feller opracował estetyczny projekt przemysłowy i rozwiązał problemy inżynieryjne zidentyfikowane we wczesnych prototypach. „Start-upy mają obsesję na punkcie produkcji produktu o minimalnej rentowności” — podkreśla Feller. „Dołączyłem do grupy, aby ułatwić transformację grupy majsterkowiczów w firmę, która opracowuje produkt komercyjny. Nie ma możliwości wykonania tego przejścia bez dostępu do oprogramowania zapewniającego jakość produkcji, takiego jak SOLIDWORKS”.

Feller oparł się głownie na narzędziach do projektowania i produkcji z arkuszy blachy. „Możliwości modelu rozłożonego oprogramowania SOLIDWORKS były absolutnie niezbędne do wykonania wielu skomplikowanych kształtów, zgięć wyciągniętych po ścieżce i odsuniętych uskoków na płaskim arkuszu. Następnie użyłem oprogramowania SOLIDWORKS do wygenerowania rysunków produkcyjnych i informacji o liście materiałów, aby zapewnić wsparcie techniczne dla produkcji”.

“Nasi partnerzy produkcyjni również wolą pracować z danymi SOLIDWORKS. Krótko mówiąc, dostęp do narzędzi SOLIDWORKS ułatwił i usprawnił przeprojektowanie stacji ładującej na wszystkich frontach” – podsumowuje Sam Feller, Kierownik ds. inżynierii mechanicznej, Wrightgrid.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami