Kup SOLIDWORKS i otrzymaj iPhone 15 za 1zł!
30 / 08 / 2024
Skanowanie 3D to metoda przenoszenia rzeczywistego kształtu trójwymiarowego modelu do postaci cyfrowej. Skanowanie 3D w znaczący sposób przyspiesza proces projektowania i znalazło zastosowanie głównie w Inżynierii Odwrotnej (Revers Engineering) ale także w grafice komputerowej, archeologii, muzealnictwie czy też medycynie.
Pierwsza koncepcja projektu często nie powstaje w postaci cyfrowej z wykorzystaniem programów graficznych zaś jest to model wykonany w modelarni przy użyciu pianki modelarskiej bądź gliny. Dopiero na podstawie tak stworzonego prototypu budowany jest model komputerowy. Niektóre kształty, których uzyskanie doświadczonemu modelarzowi zajmuje zaledwie kilka godzin są niezmiernie trudne do odtworzenia za pomocą narzędzi cyfrowych. W tym momencie z pomocą przychodzą nam nowoczesne metody takie jak skanowanie 3D.
Wśród metod skanowania 3D można wyróżnić dwie główne grupy:
Omówmy je, by lepiej zrozumieć zasadę działania skanera.
W metodach stykowych wykorzystywane są takie narzędzia jak:
Taki sposób pomiarowy wymaga bezpośredniego kontaktu głowicy pomiarowej z mierzonym modelem oraz jest dość trudny i czasochłonny a dodatkowo istnieje możliwość uszkodzenia czy zmiany geometrii powierzchni przedmiotu skanowanego (w przypadku materiałów w przypadku których istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia jest możliwość wykorzystania głowicy rezonansowej).
Wady wymienione wcześniej nie istnieją w przypadku metod bezstykowych, w których wykorzystywane są najczęściej pomiary optoelektroniczne:
Dodatkowo do grupy tej możemy zaliczyć:
Wykorzystując skaner laserowy mamy możliwość w sposób automatyczny zarejestrować kształt oraz barwę skanowanego przedmiotu.
Układ pomiarowy skanera składa się z:
Zastanawiasz się, jak się robi skanowanie 3D? W czasie skanowania miejsce podświetlone przez wiązkę lasera rejestrowane przez kamerę wyposażoną w filtr przepuszczający wyłącznie światło lasera. Dane o geometrii skanowanego obiektu otrzymywane poprzez obliczanie najintensywniej oświetlonych na matrycy CCD punktów i połączeniu ich z informacją o odchyleniu lustra. Aby umożliwić zeskanowanie obiektu z każdej strony umieszcza się go na sterowanym komputerowo stole obrotowym. Doskonałym przykładem tak działającego urządzenia jest skaner NextEngine HD.
Coraz większe zapotrzebowanie na nowoczesne techniki projektowania takie jak Inżynieria Odwrotna- Revers Engineering jak i Rapid Prototyping oraz większe wymagania potencjalnych klientów wymusza na firmach ciągły wzrost jakości ich usług i produktów. NextEngine aby sprostać tym potrzebom rynkowym umożliwia skanowanie obiektów w technologii HD.
Dzięki wykorzystaniu technologii HD obiekt jest skanowany z dużo większą dokładnością. Mamy możliwość zebrania znacznie większej ilości punktów w czasie pomiaru dzięki czemu uzyskujemy większą dokładność powierzchni co nie było możliwe do osiągnięcia w tak krótkim czasie.
Porównanie wyników skanowania: Standardowo (po lewej) oraz HD (po prawej).
Firma NextEngine udostępnia również oprogramowanie służące do późniejszej obróbki wyników skanowania. W ofercie znajduje się:
Istnieje możliwość eksportu wyników pracy do formatów STL, VRML, OBJ oraz U3D.
Zasada działania skanera wykorzystującego światło strukturalne jest podobna do skanera laserowego. Różnica polega na wykorzystaniu do podświetlenia badanego przedmiotu światła o zadanej strukturze a nie lasera jak we wcześniej opisanej metodzie. Zazwyczaj wykorzystywane są tu linie białego światła (rastr o znanych parametrach – zestaw linii o zadanej gęstości), które są projektowane na skanowany model. W dalszej kolejności zbierana jest informacja o zniekształceniu linii rzutowanej na mierzoną powierzchnię, które jest adekwatne do kształtu modelu. Obraz zarejestrowany przez kamerę jest następnie poddany analizie komputerowej.
Peel 3d to firma oferująca zaawansowane skanery 3D, w tym model peel 3, który wyróżnia się swoją wszechstronnością i przystępną ceną w porównaniu do innych profesjonalnych rozwiązań. Skaner peel 3 jest przeznaczony do różnych zastosowań, takich jak:
Urządzenie można zdefiniować jako ręczny skaner 3D. cechuje się ergonomicznym uchwytem, intuicyjnym ekranem LCD oraz innowacyjnym systemem, który umożliwia uzyskiwanie informacji zwrotnej podczas skanowania trudno dostępnych miejsc. Skaner wyposażony jest w oprogramowanie peel.OS, które ułatwia przechwytywanie, czyszczenie, wyrównywanie i eksportowanie danych skanowania 3D. Dzięki zintegrowanym funkcjom pomocy i prowadzącym workflow, użytkownicy mogą szybko opanować proces skanowania. Dowiedz się więcej pod linkiem: https://dps-software.pl/skanowanie-3d/
Skaner 3D to zaawansowane narzędzie, które może znaleźć zastosowanie w wielu sytuacjach, zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Oto kilka przykładów, kiedy warto sięgnąć po skaner 3D:
Skanery 3D otwierają przed nami nieskończone możliwości, ułatwiając pracę w wielu branżach i wspierając innowacje. Bez względu na to, czy potrzebujemy odwzorować skomplikowane obiekty, czy też zadbać o perfekcyjną jakość produkcji, skaner 3D jest narzędziem, które warto mieć pod ręką.
Tak, skanery 3D mogą rejestrować kolor skanowanych obiektów. Skanery 3D z możliwością rejestracji koloru znacznie rozszerzają zakres zastosowań technologii 3D, umożliwiając tworzenie bardziej realistycznych i kompletnych modeli, które są nie tylko funkcjonalne, ale również wierne oryginałom.
30 / 08 / 2024
23 / 08 / 2024
20 / 08 / 2024
Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.
Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
Skontaktuj się z nami