pixel Coś dla entuzjastów pracy w drewnie – o pasji tworzenia w tym materiale mówi gość specjalny DPS Forum 2016. Przeczytaj naszą rozmowę - DPS Software

20 / 10 / 2016

DPS Software

Coś dla entuzjastów pracy w drewnie – o pasji tworzenia w tym materiale mówi gość specjalny DPS Forum 2016. Przeczytaj naszą rozmowę

Praca w drewnie jest dla mnie idealnym połączeniem pasji tworzenia oraz świadomości, że jeśli wykonam coś dobrze – starczy na pokolenia. Z tego, co widzimy, coraz więcej osób chce nie tylko posiadać meble czy przedmioty z drewna, ale także chce je wykonywać – mówi Jarosław Ostaszewski, gość specjalny DPS Forum 2016.

Prowadzi pan popularny wideo portal o pracy w drewnie, pana kanał na YouTube śledzi ponad 35 tysięcy osób. Skąd takie zainteresowanie, wydawałoby się, niszowym tematem? Czy drewno znów staje się popularnym materiałem do wykańczania i wyposażania domu?

Drewno było, jest i, mam nadzieję, że zawsze będzie wokół nas.  Faktycznie, w ostatnich latach czuć ożywienie w tej materii. Z tego, co widzimy, coraz więcej osób chce nie tylko posiadać meble czy przedmioty z drewna, ale także chce je wykonywać. Co nas oczywiście cieszy. Mamy nadzieję, że choć trochę motywujemy naszych widzów do tego typu działań. Praca z drewnem uczy nas wszystkich cierpliwości i pokory. To czysta frajda zrobić krzesło, a następnie na nim usiąść. Takie odczucie ma większość rzemieślników.

Dla kogo skierowany jest wideo portal? Czy tylko dla profesjonalistów zajmujących się obróbką drewna zawodowo, czy też dla amatorów pasjonatów?

Portal jest skierowany do wszystkich pasjonatów pracy w drewnie –  zarówno zawodowców, jak i amatorów. Tematyka na Domidrewno jest tak szeroka, że każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od materiałoznawstwa, poprzez recenzje, realizacje, projektowanie, a skończywszy na dziale IT i programowaniu maszyn numerycznych. W ciągu pięciu lat powstało ponad 600 autorskich nagrań, więc na portalu naprawdę jest co oglądać.

Do projektowania mebli używa pan m.in. oprogramowania SOLIDWORKS i SWOOD. Jak pomagają panu w pracy?

Projektowanie może się odbywać na wiele sposobów: w głowie, na kartce papieru lub przy pomocy takich narzędzi jak SWOOD. My zdecydowanie wybieramy ten ostatni wariant. To prawdziwy dopalacz czasu pracy. SWOOD jest bardzo rozbudowanym oprogramowaniem i czeka mnie jeszcze długa droga, aby go opanować. Tu zdecydowanie polecam szkolenia organizowane przez DPS Software – to jak przekazywanie wiedzy „tajemnej” w pigułce.

Czy jest pan stolarzem z zawodu czy samoukiem? Czy osoby, które chcą dopiero zacząć swoją przygodę z pracą w drewnie muszą mieć jakieś specjalne umiejętności?

Jestem wyuczonym elektronikiem, a całe dorosłe życie zajmowałem się projektowaniem grafiki reklamowej. Ale w reklamie brakowało mi zawsze jednej  rzeczy – trwałości. Nawet najlepsze logo po roku, pięciu latach lądowało w koszu. Praca w drewnie jest dla mnie idealnym połączeniem pasji tworzenia oraz świadomości, że jeśli wykonam coś dobrze – starczy na pokolenia.

Czy osoby, które nie mają żadnego doświadczenia w pracy z drewnem są w stanie same wykonać lub naprawić meble i inne drewniane elementy?

Oczywiście. Najważniejsze są chęci. Kolejna kwestia to już wiedza i doświadczenie, a na to potrzeba trochę czasu. Wszystkich amatorów zapraszamy również do naszej darmowej kopalni wiedzy stolarsko-meblarskiej na forum.domidrewno.pl gdzie aktualnie jest zarejestrowanych ponad cztery tysiące użytkowników chętnych do pomocy w każdym temacie.

Dziękujemy za rozmowę i do zobaczenia 26 października, podczas DPS Forum 2016

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami