pixel Oszczędzaj z funkcją Nesting w oprogramowaniu ALPHACAM

16 / 05 / 2022

DPS Software

Oszczędzaj z funkcją Nesting w oprogramowaniu ALPHACAM - Case Study

Firma produkująca wewnętrzne panele kompozytowe do samolotów komercyjnych przechodzi na pełny, dynamiczny nesting, wykorzystując potężne możliwości automatyzacji, jakie daje ALPHACAM. Nie po raz pierwszy też Jason Curran, kierownik techniczny europejskiego oddziału The Gill Corporation, dokonał przeglądu procesu produkcyjnego, aby lepiej wykorzystać oprogramowanie.

Wykorzystanie możliwości oprogramowania ALPHACAM

Kiedy Jason Currran dołączył do firmy, mającej swoją siedzibę w Bangor w Irlandii Północnej, modele 3D od klientów rozkładano na warstwy: prostokąty z okręgami. Jak sam wspomina:

Zasadniczo usuwaliśmy całe dodatkowe mapowanie warstw, które zawierało informacje przydatne do modelowania. Wydawało się to nieefektywne, skoro mogliśmy zachować te informacje. Teraz natomiast w pełni wykorzystujemy modelowanie 3D, wyodrębnianie cech i automatyzację, które oferuje ALPHACAM. Korzystamy ze wszystkiego, w tym z Auto Stylów i Stylów Obróbki, a także AutoMenadżera Warstw, co całkowicie zrewolucjonizowało sposób, w jaki wykorzystujemy możliwości oprogramowania ALPHACAM.

Dzięki ALPHACAM osiągnięto też inne korzyści, w tym przyspieszenie wykonywania programów.

Używaliśmy domyślnych bezpiecznych szybkich przejść narzędzia na wysokości 50 mm nad panelami, więc maszyna CNC wykonywała program za długo.

W tym okresie firma posiadała tylko maszynę Wadkin UXCC 100 ze sterowaniem Bosch i ruchomym łożem 8×4. Chociaż przedsiębiorstwo nadal używa tej maszyny z dopasowanymi półcalowymi przyrządami obróbczymi z kanałami, które umożliwiają montaż frezów, zainwestowała w maszynę Andi Stratos Pro ze stałym łożem 12 x 7 i ruchomym mostem, którego używa do nestingu, choć jak wyjaśnia Jason Curran, nesting pierwotnie był programowany z prostokątów 2D.

Na tym etapie nadal nie używaliśmy modelu 3D, więc po wykonaniu nestingu nowego projektu na zamówienie klienta, pozostałby on statyczny, a gdyby klient potrzebował jednego zapasowego panelu w przyszłości, musielibyśmy znów wyciąć cały nesting.

ALPHACAM Nowości - zaproszenie na webinar

Jak ALPHACAM wpływa na wydajność firmy?

Jason Curran podkreśla, jak na ten proces wpłynęło oprogramowanie ALPHACAM.

Teraz natomiast, dzięki automatyzacji, odchodzimy od statycznego nestingu na rzecz nestingu dynamicznego, który jest dostosowany do napływających zamówień. Jeśli więc nastąpi zmiana konfiguracji, nie musimy wykonywać powtórnego nestingu, lecz możemy w łatwy sposób dostosować już istniejący.

O efektywności wdrożenia oprogramowania ALPHACAM i wykorzystaniu funkcji nestingu w praktyce mówią liczby:

Co prawda musimy zainwestować trochę więcej czasu na początku w tworzenie programu z automatyzacją, ale kiedy już to zrobimy, możemy wykonać na nim 1000 części w ciągu dziesięciu minut, a to oznacza, że możemy wyciąć pojedyncze panele, a także cały nesting, co jest bardzo korzystne, jeśli klient potrzebuje detal na wymianę. Jeśli potrzebujemy przykładowo 25 paneli, prawdopodobnie możemy je wyciąć z dwóch arkuszy, a więc są to tylko dwa nestingi i dwa programy, w przeciwieństwie do konieczności ładowania 25 oddzielnych programów.

ALPHACAM - przyśpieszenie procesu programowania maszyn

Nesting ALPHACAM w branży lotniczej

Gill Corporation znana jest z kompozytowych paneli warstwowych, wykładzin ładowni i konstrukcji w strukturze „plastra miodu”. Są one stosowane w lotnictwie jako panele podłogowe, wykładziny ścian bocznych i sufitów oraz grodzie. Do klientów firmy należy Airbus i izraelski przemysł lotniczy, a także wiele samolotów British Aerospace, takich jak BA 146 i Jetstream 31 i 41, które nie są już produkowane, ale wciąż latają i często wymagają wymiany paneli – szczególnie podłogowych.

Firma dostarcza ok. 5000 paneli rocznie, co najmniej 150 różnych typów i rozmiarów. Amerykańska spółka-matka produkuje kompozytowe panele warstwowe, które są następnie wysyłane do Bangor, gdzie Jason Curran nadzoruje wycinanie gotowego kształtu i wiercenie otworów na metalowe wkładki. Asortyment paneli obejmuje okładziny z włókna węglowego lub szklanego, w których znajduje się struktura plastra miodu z nomexu lub kevlaru, a także monolityczne laminatowe wykładziny ładowni z pojedynczej okładziny, do wykładania zakrzywionych części kadłuba w ładowniach.

ALPHACAM w lotnictwie

ALPHACAM – oprogramowanie do zaawansowanej i wymagającej obróbki

Ponieważ struktura plastra miodu wykonana z nomexu na bazie papieru jest szczególnie delikatna, podcięcie odgrywa ważną rolę w późniejszej obróbce.

Oznacza to, że krawędź paneli nie jest trwała, więc podcinamy rdzeń frezem wpuszczając go w panel, aby obrobić obwód, tworząc w płycie kanał. Następnie nakładamy dwuskładnikowy wypełniacz epoksydowy aktywowany w temperaturze pokojowej, wystający lekko nad powierzchnię, dookoła zewnętrznych i wewnętrznych wycięć.

W zeszłym roku firma przeniosła usuwanie rdzeni z otworów na wkładki z warsztatu obróbki ręcznej na CNC.

Wcześniej pracownicy usuwali rdzenie przy użyciu narzędzi ręcznych, teraz wszystko wykonuje ALPHACAM, umożliwiając daleko idącą standaryzację wykończenia.

Dlatego że niektóre płyty nie są symetryczne, ważne jest, aby były one obrabiane od dołu do góry lub od góry do dołu, a ponieważ w strukturze plastra miodu ruch biegnie wzdłuż wstęgi, muszą one być dokładnie dopasowane do kształtu i naprężenia paneli drzwi lotniczych.

Dlatego używamy funkcji automatycznego wyrównywania, aby zapewnić, że część jest osadzona prawidłowo. Wówczas odsuwamy ją od zero zero, robimy odstęp pięć pięć, aby odsunąć części od krawędzi oprawy.

To, że używają dodatkowej płyty we frezarce górnowrzecionowej Andi Stratos – co oznacza, że obrabiają do punktu -4 do -7 mm przy profilowaniu i wierceniu – oznacza, że nie muszą stosować dopasowanych przyrządów do obróbki i mogą zminimalizować liczbę operacji przesuwania płyty dodatkowej.

 

Automatyzacja produkcji z oprogramowaniem ALPHACAM

Gdy wszystko jest w pełni wyrównane, a model zespołu przedstawia gotowy produkt dokładnie tak, jak powinien wyglądać na wyjściu, wprowadza się go do procesu automatyzacji.

Na przykład, jeśli jest 21 modeli samolotu ze względu na obszary geograficzne, musimy przejść ten proces 21 razy, aby uzyskać 21 dopasowanych modeli gotowych do automatyzacji. Następnie idziemy do Menedżera automatyzacji i ustawimy zadanie, i maszyna wykonuje 21 pojedynczych paneli podzielonych na nestingi. Wszystko to łączy w sobie wyodrębnianie cech, automatyczne style, nesting i raporty.

Cały czas pojawiają się nowe zamówienia na różne typy paneli, a niektóre projekty mogą wymagać wprowadzenia do 300 nowych modeli.

W starej metodzie każdy model wymagał wiele pracy i mogliśmy programować cały projekt od sześciu tygodni do dwóch miesięcy. Teraz spędzamy pierwszy tydzień na doskonaleniu wszystkiego za pomocą funkcji wyodrębniania cech i stylów automatycznych ALPHACAM. Potem wszystko idzie bardzo szybko.

ALPHACAM Nesting

Kup 2 licencje ALPHACAM i otrzymaj 3 gratis

Przedstawione case study przekonało Cię, że ALPHACAM jest rozwiązaniem, które usprawni procesy zachodzące w Twojej firmie? Kup już teraz 2 licencje ALPHACAM w wersji 2022 i otrzymaj dodatkową licencję całkowicie bezpłatnie.

ALPHACAM to inteligentne i intuicyjne oprogramowanie CAD/CAM do obróbki drewna, metalu i cięcia kamienia. Oprogramowanie obejmuje takie moduły jak frezowanie od 2 do 5 osi z nestingiem, toczenie, wycinanie plazmą, laserem, wodą, drutem.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami