pixel SOLIDWORKS PDM w środowisku Multi-CAD – cz. 1 – ProENGINEER / CREO - DPS Software

29 / 08 / 2016

DPS Software

SOLIDWORKS PDM w środowisku Multi-CAD – cz. 1 – ProENGINEER / CREO

Nowoczesne firmy inżynierskie, coraz częściej rozważają użycie specjalistycznego oprogramowania klasy PDM/PLM (Product Data Management -Zarządzanie Danymi Produktu) w celu efektywniejszego działania. Mnogość wersji dokumentów, zarządzanie zmianą, szablony rysunkowe i uprawnienia, integracja z systemem ERP, podgląd dokumentacji w innych działach – są to najczęstsze powody dla których przedsiębiorstwa decydują się na inwestycję.

Z racji tego że firmy posiadają wielu kontrahentów, pracujących w różnych środowiskach CAD-owskich, coraz częściej istnieje konieczność pracy w hybrydowym oprogramowaniu CAD – projektanci używają wielu narzędzi, zarówno 2D, jak i 3D. SOLIDWORKS PDM wspiera środowiska hybrydowe, oferując bezpośrednią integrację z takimi narzędziami jak : SOLIDWORKS, DRAFTSIGHT, AUTOCAD, AUTODESK INVENTOR, SOLID EDGE, ProEngineer, CREO Parametric. Funkcjonalność różni się w zależności od narzędzia CAD-owskiego. Ten cykl artykułów ma za zadanie opisać podstawowe funkcje poszczególnych integracji.

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na podstawowe benefity SOLIDWORKS PDM – prosty w użyciu interfejs użytkownika, łatwe, szybkie i tanie wdrożenie, dostępność specjalistów z firmy DPS Software, którzy pomogą w skomplikowanych zadaniach, takich jak integracja z systemem ERP. W swojej ofercie mamy integracje z systemami takimi jak BPSC IMPULS EVOSAP R/3, SAP BusinessOne, IFS Applications, Microsoft Dynamics.

W dzisiejszym odcinku część pierwsza artykułu – SOLIDWORKS PDM w środowisku Multi-CAD – przedstawiamy możliwości pracy z PTC ProEngineer CREO Parametric.

Zarządzanie dokumentacją ProEngineer oraz Creo parametric

Aktualna wersja SOLIDWORKS PDM 2016 współpracuje z produktami PTC od wersji ProEngineer Wildfire 4.0, Creo Parametric 1.0 oraz Creo Elements/Pro. Dla użytkownika oznacza to, że nie jest wymagana konwersja dokumentacji w starszej wersji jak również nie jest konieczne posiadanie aktualnej wersji samego oprogramowania CAD.

Aplikacja SOLIDWORKS PDM nie jest oddzielną aplikacją z własnym interfejsem, którego użytkownik musi się nauczyć. Wszystkie funkcje PDM są zintegrowane z Eksploratorem systemu Windows, a dodatkowe funkcje są w łatwy oraz intuicyjny sposób dostępne dla użytkownika.

Interfejs SOLIDWORKS PDM zawiera też okno podglądu modeli 3D, złożeń i rysunków oraz ponad 200 innych formatów plików. Każdy plik w systemie PDM posiada tzw. kartę danych, gdzie są wpisywane dane identyfikacyjne dokumentu. Informacja z karty danych jest używana do automatycznego wypełnienia tabelki na rysunku oraz służy do sprawnego wyszukiwania dokumentów.

Jednym z unikatowych rozwiązań w SOLIDWORKS PDM jest możliwość tworzenia rodzin części. Ta funkcja ProEngineer Creo jest wspierana przez SOLIDWORKS PDM głównie dlatego, że w SOLIDWORKS jest podobna funkcjonalność – konfiguracje dla części i złożeń. Konfiguracje te są widoczne, jako zakładki na karcie danych pliku.

Wypełnienie karty danych plików jest maksymalnie zautomatyzowane poprzez mechanizmy pobierania i zapisywania danych w właściwościach dostosowanych plików ProENGINEER / CREO, co pozwala nie tylko wypełnić automatycznie tabelkę rysunkowa ale również pobierać specyficzne parametry z modelu np. materiał, wymiary itd.

Dodatkowo, SOLIDWORKS PDM zarządza wersjonowaniem dokumentów, dlatego tworzenie plików z numerami wersji przez ProEngineer/Creo jest już niepotrzebne.

Bardzo użyteczne jest to, że SOLIDWORKS PDM ma własny interfejs w aplikacji ProEngineer oraz Creo Parametric. Umożliwia to sprawne posługiwanie się dodatkowymi funkcjami PDM bez wyjścia z okna aplikacji CAD.

Unikalnością rozwiązania SOLIDWORKS PDM jest to, że PDM odczytuje referencje z plików ProEngineer oraz Creo Parametric i pozwala zarządzać tymi referencjami, budować listy materiałowe dla złożeń lub całych projektów.

Opisane wyżej rozwiązania stanowią tylko małą część funkcjonalności SOLIDWORKS PDM oferowanej również dla użytkowników aplikacji ProEngineer i Creo Parametric.

Kontakt z inżynierami DPS Software

Chcesz poznać więcej możliwości systemu SOLIDWORKS PDM ? Zadzwoń do jednego z naszych biur lub napisz, a zaprezentujemy ten system na żywo. Przejdź do kontaktu.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

    Kreator oferty

    Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.

    Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
    Skontaktuj się z nami