Wsparcie techniczne SOLIDWORKS od DPS Software – co otrzymujesz?
10 / 12 / 2024
25 lat temu firma CNS Solutions (obecnie DPS Software), niemal jednocześnie z rozwiązaniem SOLIDWORKS, rozpoczyna dystrybucję oprogramowania CAM. O jej początkach, rozwoju podczas ostatniego ćwierćwiecza, podejściu przedsiębiorców do rozwiązań klasy CAM oraz przyszłości branży produkcyjnej rozmawiamy z dr inż. Józefem Skoworodko, który w DPS Software pełni funkcję Dyrektora Działu Rozwiązań CAM.
Początki dystrybucji oprogramowania CAM na polskim rynku było ściśle powiązane z pojawieniem się pierwszego środowiska do projektowania 3D CAD dla systemu Windows, czyli SOLIDWORKS. Oprogramowanie dostępne niemal dla wszystkich spopularyzowało nowy sposób tworzenia modeli 3D i projektów, co bezpośrednio przełożyło się również na ich wytwarzanie. Jak wspomina Józef Skoworodko:
Józef Skoworodko: W 1997 roku CNS Solutions rozpoczęła dystrybucję oprogramowania inżynierskiego do polskich firm. Wcześniej rozwiązania klasy 3D CAD dostępne były wyłącznie w ośrodkach naukowo-badawczych, co spowodowane było głównie uwarunkowaniami geopolitycznymi. Ówcześnie, oprogramowanie do projektowania 3D mogło być uruchamiane tylko na dedykowanych stacjach roboczych, opartych o komercyjny system operacyjny Unix, co związane było z dużymi kosztami. Sytuacje odmienił SOLIDWORKS, który był pierwszym środowiskiem do projektowana 3D CAD dla systemu operacyjnego Windows. Była to istna rewolucja.
Pierwsze lata dystrybucji oprogramowania SOLIDWORKS były oparte przede wszystkim o budowanie świadomości na temat możliwości i korzyści, jakie daje środowisko do projektowania 3D CAD. Zarówno właściciele przedsiębiorstw jak i konstruktorzy podchodzili z początku do nowego rozwiązania sceptycznie i z dużym dystansem. Co ciekawe, podobne odczucia towarzyszyły również samym producentom oprogramowania.
Józef Skoworodko: Wśród osób pracujących w oprogramowaniu 2D CAD panowało przeświadczenie, że używane przez nich narzędzia są w pełni wystarczające, a środowisko 3D CAD jest im najzwyczajniej niepotrzebne. Jeden z producentów popularnego oprogramowania do projektowania 2D wprost komunikował podobne przekazy. Wraz z rozwojem rynku i budowaniem świadomości o możliwościach jakie daje projektowanie trójwymiarowe, przedsiębiorstwo zmuszone było do zainwestowania w zewnętrzny produkt z funkcjami 3D CAD, tak aby dostosować się do panujących ówcześnie na rynku trendów.
Kolejnym wyzwaniem dla producentów oprogramowania CAD w tamtych czasach był proces przejścia ze środowiska 2D na 3D. SOLIDWORKS odpowiedział na potrzeby klientów implementując w interfejsie oprogramowania specjalny pasek narzędziowy z funkcjonalnością pozwalającą w szybki sposób przekonwertować pliki wektorowe 2D na obiekt 3D.
Józef Skoworodko: Pojawienie się oprogramowania 3D CAD, które pozwala swobodnie manipulować modelami sprawiło, że zaprojektowane wyroby mogły być oceniane jeszcze na poziomie projektu, bez konieczności produkowania kosztownych prototypów. Nie chodzi tylko o względy techniczne, ale również estetyczne.
W związku z nowymi możliwościami w zakresie projektowania, zrodziła się konieczność stworzenia narzędzi do wytwarzania, które oparte są o model 3D, a nie jak do tej pory o dokumentację płaską. Odpowiedzią na tę potrzebę jest oprogramowanie CAM, które w przypadku przedsiębiorstw posiadających na halach produkcyjnych obrabiarki numeryczne CNC, stanowi nierozerwalny duet wraz ze środowiskiem 3D CAD.
Pojawienie się oprogramowania CAM otworzyło nowe możliwości nie tylko w zakresie produkcji, ale również wydajności przedsiębiorstwa.
Józef Skoworodko: Wpływ na wymagania względem oprogramowania CAM ma przede wszystkim typ danego przedsiębiorstwa. W przypadku firm które posiadających własny, rozwijany przez wewnętrzny zespół produkt, najbardziej przemawiającym argumentem jest posiadanie kontroli nad całym procesem produkcji już na poziomie projektowania. W przypadku firm usługowych, które produkują komponenty dla innych, zewnętrznych podmiotów. największe znaczenie ma możliwość wczytywania do programu dowolnych projektów dostarczonych przez klienta, niezależnie od formatu zapisu danych.
Korzyści płynące z wdrożenia oprogramowania CAM widać gołym okiem. Mimo to, część klientów miała wątpliwości związane z inwestycją w takie rozwiązania.
Józef Skoworodko: W pierwszych latach dystrybucji rozwiązań CAM na polskim rynku, największym problemem była mała świadomość na temat funkcjonalności samego oprogramowania. Dostęp do informacji nie był tak powszechny jak w dzisiejszych czasach, kiedy niemal każdy posiada łącze internetowe. Pierwsze materiały i oferty handlowe tworzone przez CNS Solutions wysyłane były przy pomocy faxu. Część klientów posiadających obrabiarki CNC najzwyczajniej nie wiedziało, że dostępne są narzędzia umożliwiające automatyzację procesu produkcji.
Inna część przedsiębiorców, mówiąc wprost, obawiała się, czy proponowany produkt naprawdę jest w stanie stworzyć na podstawie modelu 3D odpowiedni kod, który pozwoli maszynie go wytworzyć. Wynikało to z faktu, że wielu operatorów CNC, którzy programowali maszyny własnoręcznie, miało problemy z bardziej złożonymi modelami.
Z drugiej strony, świadomi przedsiębiorcy w łatwy sposób mogli zauważyć korzyści wynikające z wdrożenia oprogramowania CAM. Wśród najważniejszych należy wymienić fakt, że proces programowania może odbywać się poza maszyną, uwzględniając analizy związane z wykrywaniem kolizji czy błędnym wytworzeniem wyrobu na danej maszynie, które może być wychwycone przed uruchomieniem produkcji w środowisku wirtualnym. Pozwala to całkowicie wyeliminować możliwość wytworzenia nieodpowiedniego, niezgodnego z dokumentacją techniczną produktu.
Józef Skoworodko: Większość klientów podejmując obecnie decyzję o zakupie maszyn CNC ma świadomość konieczności zainwestowania w oprogramowanie CAM, aby móc wykorzystać pełnię ich możliwości. Wynika to głownie z edukacji w tym obszarze, do której również dokładamy swoją cegiełkę, dostarczając oprogramowanie CAM do placówek edukacyjnych na preferencyjnych warunkach. Fakt posiadania przez uczelnie wyższą oprogramowania CAM oraz obrabiarek numerycznych CNC, których wykorzystanie jest włączone do procesu kształcenia, wpływa na ich renomę. Studenci chętniej wybierają takie ośrodki naukowe.
Problem z wyborem oprogramowania CAM polega głównie na braku świadomości jakie konkretnie rozwiązanie wybrać. Dzieje się to szczególnie podczas inwestowania przez przedsiębiorców w pierwsze obrabiarki CNC. DPS Software, mając ponad 25 lat doświadczenia we wdrażaniu oprogramowania CAM, potrafi w sposób idealny odpowiedzieć na potrzeby i wyzwania stawiane przez klienta. O renomie naszego zespołu świadczy fakt, że wielu producentów maszyn CNC, po dostarczeniu swoich produktów do klientów, kieruje ich bezpośrednio do naszego zespołu w celu wybrania i wdrożenia odpowiedniego rozwiązania CAM.
Józef Skoworodko: Podejście do klientów w idealny sposób obrazuje pierwotna nazwa firmy przed dołączeniem do grupy DPS Software, czyli CNS Solutions. Władysław Stachowicz, założyciel i ówczesny właściciel przedsiębiorstwa zawsze powtarzał, że zgodnie z nazwą dostarczamy rozwiązania (z ang. “solutions”), a nie produkty. Portfolio DPS Software do dziś jest rozszerzane w zgodzie z tą ideą.
Pierwszym systemem CAM, który dostarczamy do dziś, jest ALPHACAM. W momencie włączenia go do naszego portfolio, oprogramowanie istniało na rynku już od ponad 10 lat. Początkowo, oprogramowanie dostępne było z poziomu systemu operacyjnego DOS. Wraz z popularyzacją rozwiązań 3D CAD dla systemu Windows, producent oprogramowania ALPHACAM dostosował również swoje narzędzia do nowych technologii. Naturalnym było rozszerzenie oferty o oprogramowanie SolidCAM, które jest w pełni zintegrowane z naszym flagowym produktem do projektowania 3D CAD, czyli SOLIDWORKS. Oprogramowanie SolidCAM obsługuje cały szereg urządzeń numerycznych: od frezarek, zarówno 2,5 osiowych jak i 3, 4 i 5-osiowych, poprzez bardziej zaawansowane maszyny, w tym typu Swiss Type.
Rynek maszyn CNC rozwija się dosłownie z każdym rokiem. Poza samymi urządzeniami, warto zwrócić uwagę na narzędzia do automatyzacji wykonywanych przez nie procesów produkcyjnych. W związku z coraz wyższym kosztem utrzymania pracownika, firmy zaczynają zauważać korzyści płynące z optymalizacji i automatyzacji produkcji. W swojej ofercie posiadamy oprogramowanie, które ją wspiera. Świetnym przykładem jest RoboDK, który służy do robotyzacji i tworzenia programów dla robotów w trybie offline. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno przy prostych zadaniach, jak np. sterowanie ramieniem, które przeniesie materiał z gniazda produkcyjnego na maszynę, aż po zaawansowane zadanie, takie jak spawanie, frezowanie, polerowanie i podobne obróbki.
Józef Skoworodko: Przedsiębiorstwa posiadające obrabiarki konwencjonalne, wraz z pojawianiem się na rynku coraz większej ilości urządzeń CNC, zaczęły dostrzegać zalety ich stosowania. Przede wszystkim ceniona była możliwość produkcji powtarzalnej. W przypadku maszyn konwencjonalnych wręcz niemożliwym jest, aby pracownik zachował powtarzalność z precyzyjną dokładnością, która mieścić się będzie w granicach tolerancji.
Dziś świadomość z korzyści płynących z maszyn numerycznych jest o wiele większa, przez co dominują one we współczesnych procesach produkcji. Dużym zainteresowaniem cieszą się również technologie addytywne, które znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w obszarze tworzenia prototypów. Obróbka przyrostowa, która jest podstawą tychże technologii, idealnie łączy się z możliwościami, jakie dają obrabiarki CNC. Dla przykładu, przygotowany za pomocą technologii addytywnej, może być w następnym etapie obrobiony za pomocą frezarki CNC za pomocą obróbki ubytkowej.
W ciągu ostatnich 25 lat rozwinął się nie tylko rynek obrabiarek CNC i technologii produkcji, ale również samo oprogramowanie CAM.
Józef Skoworodko: Podstawowym zadaniem oprogramowania CAM, mówiąc najprościej, jest przełożenie tego co widzimy na ekranie na język zrozumiały dla maszyny. Obecnie, wraz ze wzrostem świadomości wśród użytkowników, wobec systemów stawiane są kolejne wymagania. Wśród nich warto wymienić technologię iMachining, która dzięki specjalnym, opatentowanym algorytmom doboru ścieżki podnosi wydajność danej maszyny. Funkcja ta skrupulatnie kontroluje m.in. ścieżkę obróbki, zaangażowanie narzędzia w materiał oraz sposób przejść nad materiałem w taki sposób, aby wykorzystać pełne możliwości danego urządzenia i w ten sposób jak najbardziej zoptymalizować cały proces wytwarzania.
Współcześnie oferowane oprogramowanie CAM wspiera też nowe, niedoświadczone osoby w branży produkcyjnej poprzez dobór parametrów, czy odpowiednich strategii obróbczych. Specjalne kreatory, na podstawie ogólnych informacji o maszynie, stosowanych narzędziach, użytym materiale i geometrii w sposób automatyczny dobiera takie parametry jak m.in. szerokość skrawania, głębokość skrawania, czy prędkość obrotowa. Funkcjonalność ta eliminuje konieczność posiadania wielkiego doświadczenia w produkcji, sięgania do poradników warsztatowych oraz katalogów producentów maszyn.
Wśród klientów rosną oczekiwania wobec funkcjonalności oprogramowania CAM dla zaawansowanych maszyn m.in. typu Swiss Type, czy automatów tokarskich. Coraz bardziej popularne jest podejście zakładające w produkcji tzw. technologii “cyfrowego bliźniaka” digital twin. Jej założeniem jest stworzenie jak najbardziej rzeczywistego obiektu 3D w środowisku wirtualnym, co w branży produkcyjnej pozwala na przygotowanie i symulowanie obróbki w środowisku CAM. Rozwiązanie takie daje możliwość analizowania i wprowadzania zmian jeszcze przed uruchomieniem produkcji.
Oprogramowanie CAM to tylko jeden z obszarów działalności DPS Software. Obserwuj cykl #DPSstory i bądź na bieżąco z kolejnymi artykułami, w których przybliżymy 25-letniną historię związaną z pozostałym portfolio firmy.
10 / 12 / 2024
08 / 12 / 2024
06 / 12 / 2024
Zastanawiasz się które oprogramowanie sprosta Twoim oczekiwaniom? Skorzystaj z kreatora oferty.
Potrzebujesz dodatkowej konsultacji?
Skontaktuj się z nami